Vad läser du just nu?

Skriv svar
Användarvisningsbild
Hans
Redaktör och stödjande medlem 2026
Inlägg: 34148
Blev medlem: 11 juli 2002, 12:52
Ort: Utrikes

Re: Vad läser du just nu?

Inlägg av Hans » 9 augusti 2026, 14:45

Har du kollat med notifikationer och sedan inställningar i kontrollpanelen?

MVH

Hans

hilbert
Medlem
Inlägg: 3410
Blev medlem: 30 juni 2008, 23:07

Re: Vad läser du just nu?

Inlägg av hilbert » 9 augusti 2026, 14:54

Jag har läst Hans Dahlgrens " i 5 statsministrars tjänst".
Dahlgren är en socialdemokratisk politiker som varit omväxlande politisk tjänsteman och diplomat innan han vid 70 års ålder blev EU minister i Magdalena Anderssons regering.
Efter att han skrev den här boken var han också huvudsekreterare i socialdemokraternas programkommission.

Uppväxt i ett övre medelklasshem , pappan läkare mamman balettlärare, blev han redan under gymnasietiden ordförande i "SECO" Sveriges elevers centralorganisation.
Efter studier på handels befann han sig sedan i centrum av alla större politiska händelser och kriser , från norrmalmstorgsdramat då han var nyhetsreporter på SVT, till Sveriges NATO ansökan 2022.
Det enda tillfället som han inte var med, var vid Bildtregeringens krisuppgörelser, då han hade ett utlandsuppdrag.

Det är intressant läsning från insidan, naturligtvis är den inte objektiv, något som han är noga med att påpeka i bokens inledning, det är hans bild av vad som hände i likhet med alla självbiografier.

Dahlgren är mycket lojal mot sina statsministrar, det närmaste han kommer att vara kritisk, är när han skriver att han och Göran Persson är väldigt olika som personer :) .

En sak som slår mig är att han får det att låta som att han nästan aldrig sökt de olika uppdragen, utan de har kommit till honom på något sätt.
Tex så skriver han att han var på väg att söka in på UD:s diplomatutbildning, när han blev kontaktad av dåvarande utrikesministern Sven Andersson, som erbjöd honom jobb på UD.
Senare blev han värvad av Palme som pressekreterare efter valförlusten 1976, vilket ledde till ett tioårigt samarbete fram till Palmes död.
Sammanfattningsvis en intressant bild av Sveriges politiska historia under de senaste 50 åren.

Skriv svar