1. Johnson, Nixon m.fl hävdade att engagemanget i Sydostasien låg i USA:s intresse. Vem ska fungera som domare över när dylika påståenden är rätta resp. felaktiga och hur ska du lösa problemet när flera nationers förmenta "nationella intressen" kolliderar?mythcracker skrev: Kanske inte helt enkelt att jämföra USA/Sydostasien-agerandet med Ryssland/västra Ukraina-fallet. USA agerade inte i sitt eget lands intressen där, utan stödde ett annat land i ett inbördeskrig. Sovjet/Ryssland agerade i eget intresse i västra Ukraina 1. dels ur säkerhetsperspektivet (i eget närområde) och 2. dels utifrån gamla historiska, språkliga, kulturella och religiösa band med folket i Ukraina/Vitryssland. För 1000 år sedan var det frågan om samma folk, som genom historiens nycker råkat splittras och hamna under andra nationers styre. Västhistoriker talar gärna om olika etniciteter, medan vi ryssar ser ukrainare och vitryssar som våra brödrafolk. Hoppas det ger en liten bakgrund till det sovjetiska agerandet. Jag tror att det är det som är den springande punkten i hela diskussionen. Visst, formellt kanske Sovjet bröt mot gällande avtal, men dessa avtal hade ju påtvingats Ryssland genom polsk vapenmakt år 1921. Det formella tillståndet gick inte hand i hand med det reella. Är man en västhistoriker kan man på allvar hävda att ukrainarna var icke-ryssar, men det är bara ett sätt att fördunkla den verkliga bilden.
/MC
2. Vilka fredsavtal har inte påtvingats med vapenmakt? Freden i Nystad 1721 påtvingades med rysk vapenmakt. Blev den därigenom ogiltig? Freden i Stolbova 1617 påtvingades också med vapenmakt? Blev den också därigenom ogiltig?
3. "Brödrafolk". Om du ska återställa gränser efter var de fanns - hur långt tillbaka ska du gå? Ska det vara situationen 1789 eller situationen 1432 eller kanske situationen 1110 eller situationen 727? Eller ska vi gå tillbaka till år 0? I de flesta delar av Europa har det skett mängder av folkomflyttningar och gränsförändringar, så du måste få ett oerhört besvär med att hitta ett år som är acceptabelt för alla.