Under det kalla kriget så förberreddes en exilregering baserad i London som skulle kunna leda motståndet mot en Sovjetisk ockupation av Sverige.varjag skrev:Nog värt en egen tråd. Berätta mera!.....VarjagUnder det glada kalla krigets dagar så var neutrala Sverige väl förberett för en sovjetisk ockupation
Lösningen på frågan om kungen skulle evakueras ur landet eller inte blev typiskt svensk, man förberedde för båda möjligheterna. En evakueringsväg för kungahuset och en exilregering var förberedd över Trondheim till England. Efter förebild i Norges kungahus och regering under andra världskriget skulle en svensk exilregering upprättas i London om Sveriges regering var förhindrad att styra Sverige från svensk mark.
http://www.bergrum.se/civil/nationellt.html
Jag vill minnas att det var militärattachén eller möjligtvis marinattachén som var ansvarig för att se till att allt var förberett, redan i fredstid.
Jag vet inte men kanske Dalsjö har skrivit om detta http://www.php.isn.ethz.ch/collections/ ... info=29456
Dessutom så, även om det är omdebbaterat, fanns det en svensk "Stay behind" organisation.
I Sverige organiserades ett Stay-Behind-nätverk av Informationsbyrån. Nätverket var mest aktivt under 1950- och 1960-talen och omfattade 3-4000 personer, främst på landsbygden. De rekryterade personerna kontrollerades av SÄPO och många fick utbildning i gerillakrigföring i England och USA. Dagens Nyheter publicerade artiklar om nätverket under 1990 och TV4-programmet Kalla Fakta har sänt intervjuer med medlemmar i nätverket.
http://sv.wikipedia.org/wiki/Stay-behind
Någon kanske kan hjälpa till med att hitta mer om exilregeringen och "stay behind"?
MVH
Hans
Edit - Länkstrul och korrigerade titeln