Peter Englund

Skriv svar
frankenstein
Ny medlem
Inlägg: 13
Blev medlem: 4 januari 2006, 12:41
Ort: Eslöv

Peter Englund

Inlägg av frankenstein » 4 januari 2006, 12:47

Det här är min första post här, hoppas att jag postar i rätt forum nu annars får moderatorn ha överseende och skicka mig vidare.

Häromdagen slog det mig att Peter Englund vid tiden för Ofredsårs utgivning utlovade en trilogi om stormaktstiden. Hittills har vi bara sett just Ofredsår och Den oövervinnerlige men när kommer den tredje delen av trilogin att dyka upp?
På baksidan till Ofredsår kan man läsa att den utgör första delen i en trilogi.
Först tänkte jag att Poltava skulle vara en av delarna men eftersom den är från 1988 och äldre än de andra böckerna så föll den tanken. Så var tar tredje delen vägen?

Jag har även hört ryktas att Englund bistår något filmbolag vid inspelningen av en film som ska handla om en karolin i Polen 1706, finns det någon substans i det ryktet?

Användarvisningsbild
Hans
Redaktör och stödjande medlem 2026
Inlägg: 33264
Blev medlem: 11 juli 2002, 12:52
Ort: Utrikes

Re: Peter Englund

Inlägg av Hans » 4 januari 2006, 12:59

Kolla om det finns något här, annars så kan du maila honom han är inte omöjlig.

MVH

Hans

Amazon
Medlem
Inlägg: 144
Blev medlem: 12 juli 2005, 00:14
Ort: Uppsala

Inlägg av Amazon » 4 januari 2006, 13:08

Peter Englund skriver nu om Drottning Kristina. Utgivning är på gång under året.
Se länken: http://www.albertbonniersforlag.se/1100 ... 9100103195

Jämfört med Den oövervinnlige är det väl en kronologiskt bakåtkliv, så vi får nog fortsätta att vänta på tredje delen av triologin!

frankenstein
Ny medlem
Inlägg: 13
Blev medlem: 4 januari 2006, 12:41
Ort: Eslöv

Inlägg av frankenstein » 4 januari 2006, 13:21

Tack för tipsen. Jag har precis mailat honom så får vi se om jag får ett svar.

Användarvisningsbild
Hexmaster
Saknad medlem †
Inlägg: 10194
Blev medlem: 12 juni 2004, 18:41
Ort: Tjörn
Kontakt:

Re: Peter Englund

Inlägg av Hexmaster » 4 januari 2006, 13:30

frankenstein skrev:Häromdagen slog det mig att Peter Englund vid tiden för Ofredsårs utgivning utlovade en trilogi om stormaktstiden.
Den vars levnad utgör trilogins röda tråd är Erik Dahlberg. Har bestämt för mig att detta nämns någonstans.
Peter Englund skrev: - Det unika med Dahlberg är att han är så centralt placerad i tiden. Han är med om fältslagen i Polen och Danmark, efter kungens död blir han adlad, befordras till överstelöjtnant. Han blir den han så länge velat vara och som han låtsats vara. Namnet Dahlberg använder han redan några år innan han adlas.

Samtidigt går det att hitta skuggsidorna tydligare hos den vuxne Dahlberg än när han var yngre. - Han ljuger om sin roll i ett flertal sammanhang och han överdriver sin betydelse. Dahlberg är en karriärist som, om inte beredd att gå över lik, i alla fall fuskar, ändrar och överdriver för att nå dit han vill.
Eftersom karriäristen Dahlberg var med om så många av tidens stora händelser, från Gustavus Adolphus till Kalle Dussin, om än i vitt skilda roller, så är han sällsynt lämplig för ändamålet.

Med tanke på de två befintliga böckernas tjocklek, kvalité och obeskrivliga vitterhet så förlåter jag mer än gärna hr Englund (vilket säkert är en lättnad för honom) om han ägnar sig åt en del sidoprojekt. Den sista delen i trilogin lär dock komma, förr eller senare.

frankenstein
Ny medlem
Inlägg: 13
Blev medlem: 4 januari 2006, 12:41
Ort: Eslöv

Inlägg av frankenstein » 4 januari 2006, 13:42

Jo, Ofredsårs undertitel är ju Om den svenska stormaktstiden och en man i dess mitt. Jag uttryckte mig kanske lite klumpigt.

Jag vill att han skriver nu! :lol: Tycker att jag väntat tillräckligt länge på uppföljaren men det är sant det du säger att man kan förlåta honom med tanke på de andra böckernas omfång. Undrar hur han tänker lägga upp boken, kommer den att sluta med Dahlbergs död eller Karl XIIs?

Användarvisningsbild
Mathias Forsberg
Medlem
Inlägg: 2986
Blev medlem: 28 mars 2002, 15:09
Ort: Stockholm

Inlägg av Mathias Forsberg » 4 januari 2006, 13:47

Han har tidigare skrivit att han hade tänkt att trilogin skulle slutföras relativt omgaende, men att han sedan pga arbetsinsatsen har insett att denna trilogi alltmer ser ut att bli ett livsverk.

/Forsberg

Ben
Medlem
Inlägg: 8761
Blev medlem: 20 juni 2002, 14:58
Ort: Sverige

Inlägg av Ben » 4 januari 2006, 18:58

frankenstein skrev:Jo, Ofredsårs undertitel är ju Om den svenska stormaktstiden och en man i dess mitt. Jag uttryckte mig kanske lite klumpigt.

Jag vill att han skriver nu! :lol: Tycker att jag väntat tillräckligt länge på uppföljaren men det är sant det du säger att man kan förlåta honom med tanke på de andra böckernas omfång. Undrar hur han tänker lägga upp boken, kommer den att sluta med Dahlbergs död eller Karl XIIs?
Han blir nog tvungen att avsluta serien långt före Dahlberghs död om han ska hålla rimlig omfattning på sista delen. "Den oövervinnerlige" omfattar 12 år av Dahlberghs liv. Kvar är över 40 år, och det är dessutom Dahlberghs verkliga "storhetstid".

Användarvisningsbild
johane
Medlem
Inlägg: 391
Blev medlem: 26 september 2004, 15:16
Ort: Helsingborg, Skåne

Inlägg av johane » 4 januari 2006, 19:02

så vida det inte blir 4 böcker:P det är det jag hoppas på! de två första är ju så oerhört bra!

Lord Havelock Vetinari
Medlem
Inlägg: 377
Blev medlem: 28 januari 2005, 19:39
Ort: Uppsala

Re: Peter Englund

Inlägg av Lord Havelock Vetinari » 4 januari 2006, 19:13

frankenstein skrev: Jag har även hört ryktas att Englund bistår något filmbolag vid inspelningen av en film som ska handla om en karolin i Polen 1706, finns det någon substans i det ryktet?
Det verkar inte som om det kommer att bli någon film, men en bok som bygger på manuset har getts ut med titeln Jag skall dundra. Du bör kunna hitta den i en bokhandel eller på närmaste välsorterade bibliotek.

Gutekrigaren
Medlem
Inlägg: 4120
Blev medlem: 23 mars 2002, 19:38
Ort: Rom

Inlägg av Gutekrigaren » 4 januari 2006, 19:46

Enligt hemsidan skall sista delen behandla tiden fram till 1680.

Mvh Petter

frankenstein
Ny medlem
Inlägg: 13
Blev medlem: 4 januari 2006, 12:41
Ort: Eslöv

Inlägg av frankenstein » 6 januari 2006, 10:59

Jag tackar för alla svar!
Lord Havelock: Boken kommer att införskaffas snarast! :D
Har fått svar från Peter Englund:
Nej, jag har ännu inte börjat på uppföljaren till "Den oövervinnerlige". I
det fallet inväntar jag min nyfikenhet. När den blivit så stor att den inte
längre går att hålla i styr, då sätter jag igång. (Jag är obotlig
lustskrivare. För att det skall bli bra, måste jag själv tycka att det är
kul.) Samt den rätta mängden med tid. Både min professur och inte minst mitt
ledamotskap i Akademien har dragit ned på min arbetstakt. Sedan har jag
dessutom ett par andra skrivprojekt på gång, faktiskt. Och de vill jag har
ur världen först. Så det kommer nog att dröja några år innan jag sätter
igång med den tredje delen i trilogin. Men jag funderar på den en hel del.
Jag tror att den kommer att öppna i Paris - och det av flera skäl.

Många vänliga hälsningar och tack för ditt stöd
/Peter

Användarvisningsbild
Hohenzollern
Medlem
Inlägg: 288
Blev medlem: 1 januari 2005, 19:55
Ort: Lund

Inlägg av Hohenzollern » 8 januari 2006, 14:44

Precis som Gutekrigaren sa har jag också uppfattat det som att den sista delen fokuserar på Karl XI och reduktionen(?). Någon skildring av Karl XII blir det således inte.

Användarvisningsbild
SuperPalle
Medlem
Inlägg: 1532
Blev medlem: 9 oktober 2002, 17:57
Ort: I19

Inlägg av SuperPalle » 10 januari 2006, 07:50

Louis Davout skrev:Precis som Gutekrigaren sa har jag också uppfattat det som att den sista delen fokuserar på Karl XI och reduktionen(?). Någon skildring av Karl XII blir det således inte.
Känns i mitt tycke på något sätt hedrande att han inte ger sig i kast med att bli ännu en utav dem som skriver en bok om Karl XII. Det har redan gjorts och kommer att göras igen, medan det är svårt att hitta böcker lika seriösa och välskrivna som dem han har skrivit om 1600talets mitt.

- Palle

Förresten, är det någon som har läst "Jag skall dundra."? Vad blir recensionen? Både skönlitterärt och historiskt sett.

Lord Havelock Vetinari
Medlem
Inlägg: 377
Blev medlem: 28 januari 2005, 19:39
Ort: Uppsala

Inlägg av Lord Havelock Vetinari » 10 januari 2006, 13:03

Lite OT: Jag fick "Jag skall dundra" i Julklapp och läste ut den på 3-4 timmar. Jag känner inte att jag kan uttala mig om hur historiskt korrekt den är, men Peter Englunds medverkan märks tydligt och han borde ju veta vad han håller på med. Något som också märks är att boken bygger på ett filmmanus. Den är väldigt fängslande, men tyvärr väldigt, väldigt kort. Jag rekommenderar alla att läsa den, men jag skulle personligen inte köpa den, då den är ganska dyr för att vara så kort.

Skriv svar