Bergman skrev:
Det är berättelser som Stighults som gör att Tunander kunnat sätta ihop en teori om att det var NATO Ubåtar i Horsfjärden. Händelserna i Sverige passar utmärkt med det som Schweizer beskrivit för övriga Europa.
OM det var dessa förhållanden som Weinberger o hans delagation fick se när de besökte Muskö Basen 1981 är det lätt att tänka sig att Jänkarna ansåg att det behövdes en uppstramning i de Svenska leden. Hur åstadkom man detta utan att aktivt lägga sig i den Svenska politiken???,....
-Skicka in Ubåtar som såg ut som Sovjetiska ligger nära till hands,...
B.
Läste om dykarna som testade att ta sig in.

Lite flashback av tiden fick man

Enarmade hundskötaren kom jag ihåg, om det var
en skröna eller jag såg honom minns jag däremot inte.
Hundarna var inte så lätta att få igång i verkligheten, länken som skulle brista om de kom någon vette tusan om de hade.
Antalet dockor tycker jag att de räknade dåligt.
Sen måste man ha klart för sig att berget var i stort sett bara ett varv med verkstad som skulle klara det mesta som dessutom hade jätteförråd
med allt möjligt. Utländska attachéer hade gjort åtskilliga besök i berget under årens lopp, så berget var inte hemligt i sig utan vid speciella tillfällen testades utrustning som var hemlig på fartyg.
Att ta sig in på basen var en baggis, det gick bussar som plockade upp de civilanställda som jobbade på området. Vid Gullmarsplan, Farsta strand
och Västerhaninge var hållplatserna. Som värnpliktig fick vi åka med bussarna men stå om det var mycket folk. Kollen på bussarna som släppte av och hämtade inne på området var endast på fredagarna med de tidiga bussarna som gick före 16:00. Då plockade man fram permissedeln med texten
ets (efter tjänstens slut). Visst ja de var vi som såg ut som värnpliktiga som kollades.
Under senare halvan av 70-talet som jag tjänstgjorde på så skrotades ju flottan ned. Det fanns en Jagare, några ubåtar, några 1 och 2 , Älvsborg några minsvepare samt ett gäng trängfartyg. Dessutom hade de patrullbåten Jägaren och en gammal Plejad. Så det var inte så mycket att hålla hemligt. Och det är kanske det som är orsaken till ubåtshysterin under 80-talet. Några tyckte det behövdes satsas på flottan.
Edit. Ska stå Spica 1 och 2