Einsatzkommando Finnland?

JariL
Medlem
Inlägg: 29
Blev medlem: 29 september 2008, 10:31

Re: Einsatzkommando Finnland?

Inlägg av JariL » 29 september 2008, 12:20

Hej,

Vad exakt Einsatzkommando Finnland var vet ingen. Silvennoinen har dock tillräckligt med bevis på att tyskarna genomförde den sk. "Komissar Befehl" också i Finland även om beslut om detta togs lite senare än i andra frontavsnitten i öst. De finnar, sammanlagt 12 personer, som har varit inblandade i verksamheten var tolkar samt några detektiv som förhörde fångar. I den högsta nivån Arno Anthoni, Bruno Aaltonen samt två andra Valpo chefer måste ha vetat om tyskarnas avsikter. Vad politikerna viste om saken är en öppen fråga.Valpo hade lätt att sammanarbeta med tyskarna på grund av dess huvuduppgift som var att hålla kommunisterna undan, vilket var också en av tyska polisens huvuduppgifter.

Finnarnas deltagande i Sonderkommando Finnland upphörde redan före årskiftet 1941/42. Hur många fångar hade förhörts upp till dess vet man inte, inte heller hur många hade arkebuserats. Man vet inte heller när tyskarna började skjuta större antal fångar. Enligt Silvennoinen var Sonderkommando operationel troligen först i novenmber 1941, så i princip de finnar som var med i förhören har inte nödvändigtvis varit närvarande när massmorden ägde rum. Åt den andra sidan ett brev från en av finnarna avslöjar att han viste nog att tyskarna skulle skjuta fångar eftersom han hänvisar till ett par fångar som väntar arkebusering. Valpo hade gemensamma operationer med tyskarna i norra Finland upp till slut av kriget men dom har fallit under normal polissammanarbete även om alla lagens paragrafer har säkert inte beaktats. T.ex. Valpo har förhört finskspråkiga norrmän som senare hamnade i KZ.

Silvennoinens exempel fall gäller huvudsakligen spioner. Eftersom tyskarna hade bett 12 personer till förfogande från Valpo på grund av deras språkkunskaper i finska, ryska and tyska, det är naturligt att dom användes för att förhöra de som mistänktes för spioneri. Åt den andra sidan man kan minst indirekt deducera att dom har också förhört krigsfångar för att avslöja kommunister. Militärens spaningssektion har tydligen följt samma mönster. Man kan konstatera att både Valpo och militären har utan att beakta lagliga former gett över ca. 520 fångar av någon annan än finsk medborgarskap till tyskarna utan att bry sig om deras vidare öde.

Summa summarum Silvennoinens bok är ett bevis på att även om det finska juridiska systemet fungerade tämligen bra också under krigstiden när saken gällde finska medborgare, både militärä myndigheter och Valpo har inte varit lika noggranna vad beträffade utlänningar och krigsfångar. Man har helt enkelt inte brytt sig om vad tyskarna skulle göra till fångarna som finnarna lämnade över. Silvennoinen försöker inte ens påstå att sammanarbetet var ett tecken på att Finlands ledning och folk skulle ha identifierat sig med nazistiska ideologin eller rasläran. Däremot fientligheten mot kommunsimen har spelat en viktig roll.

DN's artikkel som Henrik Arnstad skrev baserade sig på den reklam som man gjorde för boken för att sälja den. Som vanligt när man använder nasimen för att främja försäljningen, där var mycket mera hype än substans. Trots detta Silvennoinen's bok borde läsas av alla som är interesserade om Finlands historia. Den erbjuder också en bra blick till hur lätt säkerhetsorganen överdriver sitt eget roll och glömmer att de är bunden av lagar, även uder krigets speciella omständigheter.

Mvh,

Jari

varjag
Saknad medlem †
Inlägg: 48101
Blev medlem: 24 april 2002, 12:53
Ort: Australien

Re: Einsatzkommando Finnland?

Inlägg av varjag » 29 september 2008, 13:34

DN's artikkel som Henrik Arnstad skrev baserade sig på den reklam som man gjorde för boken för att sälja den. Som vanligt när man använder nasimen för att främja försäljningen, där var mycket mera hype än substans
\\

Alltså - helt vanlig 'hype' för att sälja en bok :lol:
Mycket väsen för ingenting.....Varjag

Simon_HBG
Medlem
Inlägg: 596
Blev medlem: 16 maj 2002, 23:15
Ort: Skåne

Re: Einsatzkommando Finnland?

Inlägg av Simon_HBG » 29 september 2008, 13:45

Tack Jari för att du klargjorde detta ännu mer. Är nog inte Silvennoinen man ska kritisera, utan hur hans avhandling tagits upp av media (och hur man gjort reklam för den). Min finska är nästan obefintlig, så hoppas att någon får för sig att ge ut hans avhandling på engelska..

Användarvisningsbild
Possi
Medlem
Inlägg: 360
Blev medlem: 8 juli 2007, 22:39
Ort: Sweden

Re: Einsatzkommando Finnland?

Inlägg av Possi » 29 september 2008, 14:33

Klockrent Jari! 8-)

Om ni vill översätta finska källor på nätet, så finns Googels översätnings funktion, finska till engelska fungerar bättre än finska till svenska.

Det jag genast reagerade emot i Arnstads uppgifter i DN, där en svävande siffra på 50 avrättade figurerade på, är om det vorre sant den största frågan hur har man lyckats hålla det hemligt så länge?

Inte äns de mest känsliga och kvalificerade hemligheterna som vapen gömaraffären och stella polaris kunde hemlig hållas efter kriget. Den Sovjetiska kontroll kommisionen hade tillgång till alla dokument, och sitt nätverk av kommunistiska överlöpare som rotade igenom varje suspekt vrå av kriget, och på basis av det dömde skyldiga som oskyldiga. Dessutom har den finska forskar världen gång på gång krittiskt granskat de här sakerna efter kriget.

Om man går ut och anklagar Finland för att vara medansvarig i förintelsen, måste man då inte bevisa att det officella FInland kände till detta eller anslöt sig till saken? Att ingen någonsin funnit att Ryti eller Mannerheim eller någon annan i den finska ledningsgruppen var antisemiter, utatalade hot eller hade några önskemål om utplånadet av den lilla finska judiska befolkningen måste vara oerhört besvärande när man "kräver" att historien skall skrivas om.

Slutligen så undrar jag vad Arnstads verkliga skäll till dess dunkla resonemang, som bäst kan liknas smutskastning?

Användarvisningsbild
tyskaorden
Redaktör emeritus
Inlägg: 9534
Blev medlem: 27 mars 2002, 14:52

Re: Einsatzkommando Finnland?

Inlägg av tyskaorden » 29 september 2008, 14:41

Tack Jari!

Det verkar alltså som Arnstad grovt missuppfattat vad det är Silvennoinen egentligen har kommit framtill. Arnstad har tydligen förutsatt sig att bedriva något slags korståg mot Finlands agerande under andra världskriget.

Lawrence
Utsparkad
Inlägg: 263
Blev medlem: 27 september 2008, 23:37

Re: Einsatzkommando Finnland?

Inlägg av Lawrence » 29 september 2008, 23:45

Simons uppgift:

"Det så kallade "Einsatzkommando Finnland" ska ha bestått av ett 10-tal personer som förhörde krigsfångar i Stalag 322 (vid Elvenes i Norge. " Fram till 1942.

Bestod då Ek.Finnland av enbart tyskar ? Krigsfångarna bör då ha kommit från Sovjet - eller ? Men varför sorterades dessa i Norge, även om tyskarna fraktade dit 85.000 sovjetiska krigsfångar från 1941-. Om man nu hade en avdelning i Salla ?

Norska journalisten M. Jentoft skriver ju även om de finska planerna på att ta upp en väg från Kilpisjärvi 1940/41 för att
annektera (med tyskt samtycke) ett norskt område vid Lyngenfjorden för att bygga en hamn, som ersättning för Liima-
haari vid Ishavet i Petsamo-området. Samt tillät inte finska regeringen de 700 norska finlandsfrivilliga i vinterkriget att återvända till Norge vid den tyska invasionen, i april 1940. Haakon skickade ingen krans till Mannerheim 1951.

Det var även så att Finland tryckte på för att få Tyskland att ta över kontrollen av norra Norge, efter Moskvafreden i mars 1940, och de som skickas dit blir 2. bat. SS-Totenkopfstandarte ,(1.000 man) som gick över Luleå hamn i oktober som L. Gyllenhaal skrivit om, som sen blir 6. WSS i Finland. Men detta SS-Totenkopf i sin helhet , hade först deltagit i anfallet på Frankrike i maj/juni och hade varit inblandad i skjutningar av civilbefolkning, ca. 200 personer, i en s.k. " franktireur-psychose". Detta är ganska okänt.

Finland hjälpte kom även de facto att bidra till att den tyska ubåtsutbildningen kunde pågå obehindrat inom Östersjön
1941-44, genom sin blockad av Finska viken och sovjetiska Kronstadt. I ett sjöarkelogi -Tv-program i våras omtalade
en polack att många av dessa ubåtsmän kom att befinna sig på de tyska fartyg som sänktes av sovjetiska ubåtar vinter/vår 1945.

Några ganska okända fakta, som heller inte tidigare tillåtits att påverka den svenska Finlandsbilden, och förmodligen
utgör viktigare militära bidrag till axelmakterna än Ek.Finnland, som sådant.

Användarvisningsbild
B Hellqvist
Redaktör emeritus
Inlägg: 5627
Blev medlem: 24 mars 2002, 16:05
Ort: Skövde
Kontakt:

Re: Einsatzkommando Finnland?

Inlägg av B Hellqvist » 30 september 2008, 02:15

Lawrence skrev:Det var även så att Finland tryckte på för att få Tyskland att ta över kontrollen av norra Norge, efter Moskvafreden i mars 1940, och de som skickas dit blir 2. bat. SS-Totenkopfstandarte ,(1.000 man) som gick över Luleå hamn i oktober som L. Gyllenhaal skrivit om, som sen blir 6. WSS i Finland. Men detta SS-Totenkopf i sin helhet , hade först deltagit i anfallet på Frankrike i maj/juni och hade varit inblandad i skjutningar av civilbefolkning, ca. 200 personer, i en s.k. " franktireur-psychose". Detta är ganska okänt.
Inte bara ganska okänt, utan helt fel. SS-Totenkopf-Standarte 6 (som senare blev 6. SS-Gebirgs-Division "Nord") befann sig i Nordnorge med samtliga tre bataljoner i maj 1940. Du blandar troligen ihop dem med 2:a bataljonen ur SS-Totenkopf-Infanterie-Regiment 3, som massakrerade 98 brittiska krigsfångar i Frankrike 28/5 1940.

Lawrence
Utsparkad
Inlägg: 263
Blev medlem: 27 september 2008, 23:37

Re: Einsatzkommando Finnland?

Inlägg av Lawrence » 30 september 2008, 07:32

Hellqvist:
Jag skall kontrollera uppgiften om Totenkopf.

Användarvisningsbild
sonderling
Stödjande medlem 2021
Inlägg: 7998
Blev medlem: 4 april 2002, 14:24
Ort: Oxelösund

Re: Einsatzkommando Finnland?

Inlägg av sonderling » 30 september 2008, 09:50

Förlåt men vad betyder "franktireur-psychose"?

Sonderling

JariL
Medlem
Inlägg: 29
Blev medlem: 29 september 2008, 10:31

Re: Einsatzkommando Finnland?

Inlägg av JariL » 30 september 2008, 09:55

Hej,

Gör nu inga misstag. Arnstads problem, tycker jag i alla fal, är att han försöker förklara finnarnas agerande genom att finska regeringen och militär var minst sympatetiska till nazismen om inte nazister. Man kan se samma fenomen i samband med de två skolskjutningar i Finland. Pressen söker motiv från gärningsmannens backgrund och speciellt om deras interesse till nazism (och i viss mån till kommunism). På något sätt det tycks vara lättare att förklara ondskan i människorna om man kan bevisa att dom har varit extremister. Att någon vanlig människa skulle vara kapabel till ytterst destruktiv och våldsam beteende är för skrämmande.

Silvennoinens bok avslöjar nog att både Valpo och högkvarterets säkerhetsorgan (valvontaosasto) måste ha vetat att varje fånge som dom gav över till tyskarna var i livsfara. Denna information dom måste ha fått minst från de 12 av Valpo's personal som var underställda till tyskarna och som arbetade i Sonderkommando Finnland. En del av dessa personer kan ha varit personligt inblandade i krigsbrott om dom har gett dödstraff till fångar som dom har förhört. Både Valpo och högkvarterets säkerhetsorgan kan anses vara delaktiga i tyskarnas krigsbrott mot kommunister. Att finnarna skulle ha varit delaktiga i förintelsen är vilseledande om man med förintelsen menar judar samt andra folkgrupper som dödades på grund av sin ras.

Den kritik som jag har mot Silvennoinen's bok är att han har inte als funderat på alternativa förklaringar. T.ex. han påstår att Valpo mycket tidigt blev allt för sammanarbetsvillig med tyskarna på grund av Valpo hade aktiva förbindelser til Gestapo. Åt den andra sidan materialet i boken visar hur Bruno Aaltonen just före kriget i samband med en terrorist fall som undersöktes gemensamt av Gestapo och nordiska säkerhetspolis, varnar andra nordiska säkerhetspoliser om att inte ge information till tyskarna om deras egna medborgare om det inte finns bevis på deras skyldighet. Detta på grund av att man inte visste hur Gestapo skulle använda informationen. Vidare förutsättning för Valpo's sammanarbete var att andra nordiska polis inte levererar Valpo's information till tyskarna utan Valpo's tillstånd. Valpo's attityd förändrades mycket efter vinterkriget när det blev viktigt att söka Tysklands skydd mot Soviet Unionen.

På samma mycket rakt sätt Silvennoinen antar att Anthoni och Aaltonen ställde 12 personer till förfogan av tyskarna och Sonderkommando Finnland bara på grund av gemensamma kamp mot kommunismen. Har funderar inte med ett ord om möjligheten att Valpo ville kanske också veta vad tyskarna gjorde i Finland. Sonderkommando Finnland's chef vom Felde var officiellt en officerare i SS-Division Nord. Från Valpo's synvinkel tyska säkerhetsorganen höll på att bygga en egen system i Finland som var utanför Valpo's kontroll. Vad om Anthoni och Aaltonen ville hålla koll på detta verksamhet? Finska högkvarteret i alla fall gav alla sina förbindelseofficerarna uppgiften att hålla ögonen öppen och dom fick t.ex. så mycket film dom ville ha för att fotografera tyskarnas utrustning osv.

Tyskarna har utan tvekan arkebuserat ett större antal fångar i Finland. När och var detta har hänt är en öppen fråga. Salla är mest sannolikt ort.

Mvh,

Jari

Användarvisningsbild
Possi
Medlem
Inlägg: 360
Blev medlem: 8 juli 2007, 22:39
Ort: Sweden

Re: Einsatzkommando Finnland?

Inlägg av Possi » 30 september 2008, 10:44

Lawrence skrev:Simons uppgift:

"Det så kallade "Einsatzkommando Finnland" ska ha bestått av ett 10-tal personer som förhörde krigsfångar i Stalag 322 (vid Elvenes i Norge. " Fram till 1942.

Bestod då Ek.Finnland av enbart tyskar ? Krigsfångarna bör då ha kommit från Sovjet - eller ? Men varför sorterades dessa i Norge, även om tyskarna fraktade dit 85.000 sovjetiska krigsfångar från 1941-. Om man nu hade en avdelning i Salla ?

Norska journalisten M. Jentoft skriver ju även om de finska planerna på att ta upp en väg från Kilpisjärvi 1940/41 för att
annektera (med tyskt samtycke) ett norskt område vid Lyngenfjorden för att bygga en hamn, som ersättning för Liima-
haari vid Ishavet i Petsamo-området. Samt tillät inte finska regeringen de 700 norska finlandsfrivilliga i vinterkriget att återvända till Norge vid den tyska invasionen, i april 1940. Haakon skickade ingen krans till Mannerheim 1951.

Det var även så att Finland tryckte på för att få Tyskland att ta över kontrollen av norra Norge, efter Moskvafreden i mars 1940, och de som skickas dit blir 2. bat. SS-Totenkopfstandarte ,(1.000 man) som gick över Luleå hamn i oktober som L. Gyllenhaal skrivit om, som sen blir 6. WSS i Finland. Men detta SS-Totenkopf i sin helhet , hade först deltagit i anfallet på Frankrike i maj/juni och hade varit inblandad i skjutningar av civilbefolkning, ca. 200 personer, i en s.k. " franktireur-psychose". Detta är ganska okänt.

Finland hjälpte kom även de facto att bidra till att den tyska ubåtsutbildningen kunde pågå obehindrat inom Östersjön
1941-44, genom sin blockad av Finska viken och sovjetiska Kronstadt. I ett sjöarkelogi -Tv-program i våras omtalade
en polack att många av dessa ubåtsmän kom att befinna sig på de tyska fartyg som sänktes av sovjetiska ubåtar vinter/vår 1945.

Några ganska okända fakta, som heller inte tidigare tillåtits att påverka den svenska Finlandsbilden, och förmodligen
utgör viktigare militära bidrag till axelmakterna än Ek.Finnland, som sådant.
Gamel medlem i ny förpackning?

Förlåt, men det är lite för många av dina påstånden som är "over the top" för att inte säga helt felaktiga. Tror dock inte någon på skalman är intresserad av en ny fruktlös revisionist debatt.

Ola Häggström
Medlem
Inlägg: 899
Blev medlem: 28 december 2007, 13:21
Ort: Österlen

Re: Einsatzkommando Finnland?

Inlägg av Ola Häggström » 30 september 2008, 11:18

Lawrence skrev: ...Finland hjälpte kom även de facto att bidra till att den tyska ubåtsutbildningen kunde pågå obehindrat inom Östersjön
1941-44, genom sin blockad av Finska viken och sovjetiska Kronstadt. I ett sjöarkelogi -Tv-program i våras omtalade
en polack att många av dessa ubåtsmän kom att befinna sig på de tyska fartyg som sänktes av sovjetiska ubåtar vinter/vår 1945...

Några ganska okända fakta, som heller inte tidigare tillåtits att påverka den svenska Finlandsbilden, och förmodligen
utgör viktigare militära bidrag till axelmakterna än Ek.Finnland, som sådant.
Det av mig utvalda stycket var väl knappast något okänt, och Finland låg 41-44 i krig med Sovjetunionen. (Eller bröt Finland mot något hemligt fördrag om fri lejd för Sovjetiska fartyg???).

Måste varje tråd utgöra ett handtag för att dra fram en helt annan "debatt"?

"Einsatzkommando Finland" låter som ett stort namn på något ganska litet. Tidsfönstret är intressant, att det avvecklades när förföljelserna av människor av judisk etnicitet tilltog i tyskkontrollerade Östeuropa.

Användarvisningsbild
B Hellqvist
Redaktör emeritus
Inlägg: 5627
Blev medlem: 24 mars 2002, 16:05
Ort: Skövde
Kontakt:

Re: Einsatzkommando Finnland?

Inlägg av B Hellqvist » 30 september 2008, 12:51

sonderling skrev:Förlåt men vad betyder "franktireur-psychose"?
Troligen avses summariska avrättningar av partisaner och andra som fick för sig att skjuta på tyska soldater, samt gisslantagning med avrättning av t.ex. 100 slumpvis utvalda civila för varje tysk som dödats av någon motståndsman. Tyskarna hade inställningen både under 1VK och 2VK att folk i ett ockuperat land skulle foga sig, och slog därför ned hårt på motståndsmän.

Användarvisningsbild
Stilleben
Medlem
Inlägg: 1631
Blev medlem: 1 september 2002, 18:24
Ort: Halmstad

Re: Einsatzkommando Finnland?

Inlägg av Stilleben » 30 september 2008, 14:30

B Hellqvist skrev:
sonderling skrev:Förlåt men vad betyder "franktireur-psychose"?
Troligen avses summariska avrättningar av partisaner och andra som fick för sig att skjuta på tyska soldater, samt gisslantagning med avrättning av t.ex. 100 slumpvis utvalda civila för varje tysk som dödats av någon motståndsman. Tyskarna hade inställningen både under 1VK och 2VK att folk i ett ockuperat land skulle foga sig, och slog därför ned hårt på motståndsmän.
Det efterfrågade ordet "franktireur-psychose" kan väl närmast översättas med "partisanpsykos" och därmed alltså bekämpandet av verkliga eller inbillade partisaner.

Ordet franktireur, på svenska franktirör kommer från franskan, se http://en.wikipedia.org/wiki/Francs-tireurs :
"The phrase francs-tireurs was used to describe irregular military formations deployed by France during the early stages of the Franco-Prussian War (1870–1871) and from that usage it is sometimes used to refer more generally to guerrilla fighters who fight outside the laws of war." ------

För att tillfångatagna partisaner skall kunna undgå att godtyckligt avrättas måste de uppträda i enlighet med i Haagkonventionen antagna "krigets lagar". De skall således vara tydligt utmärkta med motståndarens kännetecken, bära sina vapen öppet, stå under ansvarig ledning samt själva respektera krigslagarna.

Lawrence
Utsparkad
Inlägg: 263
Blev medlem: 27 september 2008, 23:37

Re: Einsatzkommando Finnland?

Inlägg av Lawrence » 1 oktober 2008, 12:43

Jag har inte sett någon officiell recension av avhandlingen än, jag frågade " Simon " om han visste något om EkF. i
Norge/Elvsnes, det låter vidlyftigt att tysk/finsk SD befann sig även där. Jag tänkte därför underhålla herrarna med lite
andra finsknorska uppgifter, tills vi fått reda på mer. Jag har inte läst Arnstads ev. nya kommentarer, så tråden kanske något måste utvecklas, med faktauppgifter, inte tyckande.

Men mina uppgifter om de finsk/tyska hamnplanerna med väg från finska kilen(Treriksröset?) till Skibotn/Lyngenfjorden i Norge 1940/41 uttrycker ju en handlingskraft, samt uppgifterna om avvisandet av de 700 norska vinterkrigsfrivilliga. jag har för mig att en del av dessa blev internerade i Finland. Finland ville ju att tyska trupper skulle falla in i vacuumet i norra Norge, eftersom Sovjet tog väl över finska delen av Fiskarhalvön, med utsikt över Murmanskinloppet men lät
Petsamohamnen fortfarande vara finsk, 1940. Tyskarnas "Basis Nord" som Stalin tillät, var ett verkstadsfartyg för marina
reparationer.

En annan tråd här om Kriegsmarine visar ju området var viktigt, eftersom, (alla) många tunga tyska örlogsfartyg, Tirpitz, Scharnhorst, Gneisenau fick baser i Nordnorge våren 1942, när konvojtrafiken ökades från de allierade till Sovjet. Den finska signalspaningen gav ju inte bara ut fångar till Tyskland, utan även uppgifter så att konvojerna kunde angripas av tyska marinen. Tyskfinsk kontroll över Nordkalotten var därför av stor vikt, med tanke på att norska motståndsrörelsen på Vardö(?) sände upplysningar till Sovjet. om de tyska konvojerna runt mot Kirkenes.

JariL.
"Sonderkommando Finnland's chef vom Felde var officiellt en officerare i SS-Division Nord. Från Valpo's synvinkel tyska säkerhetsorganen höll på att bygga en egen system i Finland som var utanför Valpo's kontroll."

Just det - och varför har ingen finsk forskare granskat vad Warzawas bödel, SS-Obergruppenführer Friedrich W. Kruger gjorde på WSS 6. Nord ? (Kiestinki) (1939-43).Detta har bara jag uppmärksammat. Även Gen. F. Böhme hade ju stor erfarenhet av " polisaktioner" i Serbien 1941.Det är Kruger som givit order om den aktion som sen skapade ikonbilden där SS-major Jürgen Stroop i april 1943 betraktar polska judar som evakueras efter gettoupproret i Warzawa. (Men Kruger kan ha kommit till Finland som resultat av en maktkamp inom SS i november 1943.) (Stroop hängdes i Polen efter kriget)

Vi har nu två "avhandlingar" om finska krigsfångar, Elina Sanas(2005 ca) och Oula Silvenonnoinens, och sammanfaller dessa två grupper, där Sana anger ca 3.000 utlämnade ? Hur många var sovjetiska krigsfångar ? Detta är svårt att avgöra idag, och JariL. skriver ju att tyskarna kan ha skjutit ett stort antal fångar/partisaner i Salla-området. Den finska säkerhetspolisen/staten höll ju även ett större antal fängslade vänstermänniskor inom finska fängelser, eller i läger bl.a i erövrade delar av södra Karelen. Ett helhetsperspektiv på detta vore intressant.

Skriv svar