Häxorna i Macbeth

Skriv svar
Jauchzet
Medlem
Inlägg: 30
Blev medlem: 16 april 2006, 16:31
Ort: Göteborg

Häxorna i Macbeth

Inlägg av Jauchzet » 2 september 2006, 16:09

När Shakespeare skrev Macbeth, hade han någon undermedveten mening med häxorna eller är de endast med p.g.a. häxhysterien under den tiden och fungerade som ett utmärkt verktyg för att locka publik och för att skrämmas?

Användarvisningsbild
Sarvi
Tidigare medlem
Inlägg: 5977
Blev medlem: 25 mars 2002, 09:00
Ort: Sverige

Inlägg av Sarvi » 2 september 2006, 16:29

Beror på vad du menar med undermedveten mening. Häxorna i Macbeth är ju inte vilka ödlekokare som helst, det signifikanta är ju att de är en treenighet och äger siandets gåva. Dvs de är en inkarnation av antikens parcer. Här i Norden är vi väl mer bekanta med nornorna, som ju är en variant på samma tema. Så de skulle inte kunnat bytas ut mot, säg, fyra trollkarlar, utan att den allegoriska effekten försvunnit.

Jauchzet
Medlem
Inlägg: 30
Blev medlem: 16 april 2006, 16:31
Ort: Göteborg

Inlägg av Jauchzet » 3 september 2006, 00:42

Jag skrev ett arbete om Macbeth för ett tag sedan och fick stark kritik när jag skrev att jag inte trodde att häxorna hade nån undermedveten mening. jag förstpr inte heller riktigt vad det där undermedvetna skulle vara, men eftersom jag fick en sådan kritik tänkte jag att kanske någon annan visste. :cry:

Ohlmarxisten
Medlem
Inlägg: 177
Blev medlem: 11 juni 2006, 22:42
Ort: Hobsala

Re: Häxorna i Macbeth

Inlägg av Ohlmarxisten » 4 september 2006, 18:34

Jauchzet skrev:När Shakespeare skrev Macbeth, hade han någon undermedveten mening med häxorna eller är de endast med p.g.a. häxhysterien under den tiden och fungerade som ett utmärkt verktyg för att locka publik och för att skrämmas?
Häxorna är inte Shakespeares eget påfund utan finns redan i hans främsta källa: Holinsheds krönika. Och häxornas profetior är ju en central del av ”storyn” som är svår att bara ta bort. Så det är väl den omedelbara anledningen till att häxorna finns med. Men kanske valde Shakespeare historien om Macbeth just för att häxor intresserade publiken och då inte minst kungen själv, Jakob I.

Hursomhelst får väl Shakespeare sägas ha gett häxorna en mer ”symbolisk” roll än de har i Holinsheds krönika. Shakespeares framställning av häxorna skiljer sig visserligen inte så mycket från krönikans, men Shakespeare ger Macbeths tankar och inre utveckling ett mycket större utrymme. Häxorna kan i det sammanhanget med fördel betraktas som något av en symbol för (Macbeths) undermedvetna tankar och avsikter. Kanske är det den ”undermedvetna mening” du söker?

Användarvisningsbild
Hexmaster
Saknad medlem †
Inlägg: 10194
Blev medlem: 12 juni 2004, 18:41
Ort: Tjörn
Kontakt:

Inlägg av Hexmaster » 4 september 2006, 19:13

Sen är jag osäker på vilken "häxhysteri" du menar. Den som vi hade i Sverige inträffade 1668-1676, den ökända i Salem 1692. Finns det något liknande i England under Shakespeares tid, eller avser du - eller den som kritiserade ditt arbete - synen på häxor i allmänhet?

Användarvisningsbild
Sarvi
Tidigare medlem
Inlägg: 5977
Blev medlem: 25 mars 2002, 09:00
Ort: Sverige

Inlägg av Sarvi » 4 september 2006, 19:31

Jakob I har ju, i Skottland (dvs innan han blev no I), ett rykte om sig att vara mycket intresserad av de pan-europeiska folksporten häxjakt.. även om de senare engelska häxjakterna aldrig nådde upp till t.ex. tysk effektivitet (man fick t.ex. inte använda tortyr, varför antalet erkännanden konstigt nog :rolleyes: sjönk drastiskt jämfört med t.ex. skottarnas dito förhör och rättegångar). Will the Shake var ju Jakobs skyddsling så det var nog ingen slump att häxorna visas i ett något ofördelaktigt ljus. Fast det är förstås inte häxornas fel att Macbeth slutar som han gör, det är väl snarare hans egna girighet och maktlystnad som gör det hela möjligt.

Skriv svar