Franska revolutionen - oklarheter

Gert
Ny medlem
Inlägg: 12
Blev medlem: 10 februari 2005, 15:38
Ort: Halmstad

Franska revolutionen - oklarheter

Inlägg av Gert » 2 mars 2005, 16:54

Lite saker som jag inte får riktig koll på även efter att ha läst två stycken läroböcker.

Det pratas om en statskupp 1789 är det kvinnotåget om brödet, "eden i bollhuset" eller
stormningen av Bastiljen man talar om eller kanske allihop?

Den enda statskuppen jag får fram i böckerna handlar om Napoleon men det var ju långt senare.

Och en annan fråga som förbryllar mig något är när gick det över från nationalförsamlingen till
välfärdsutskottet och varför övergick man? Välfärdsutskottet förespråkade ju giljotinen och att avrätta folk... :idea:
Samt varför ville inte jakobinerna (i välfärdsutskottet) som de kallades dela makten med någon?

Är det någon som kan reda ut dessa två saker så jag kan förstå sammanhanget i hela historien bättre när jag
läser böckerna?

Gert
Ny medlem
Inlägg: 12
Blev medlem: 10 februari 2005, 15:38
Ort: Halmstad

Inlägg av Gert » 2 mars 2005, 20:12

15 stycken som har tittat men är det verkligen ingen som kan något om franska revolutionen?

Användarvisningsbild
Martin Lundvall
Medlem
Inlägg: 5323
Blev medlem: 22 mars 2003, 10:05
Ort: Mer Lund än Moskva
Kontakt:

Re: Franska revolutionen - oklarheter

Inlägg av Martin Lundvall » 2 mars 2005, 22:49

Gert skrev:Det pratas om en statskupp 1789 är det kvinnotåget om brödet, "eden i bollhuset" eller
stormningen av Bastiljen man talar om eller kanske allihop?

Den enda statskuppen jag får fram i böckerna handlar om Napoleon men det var ju långt senare.
Det som hände i Frankrike räknas som en av de klassiska revolutionerna och jag kan därför inte förstå vad det skulle vara för statskupp.
Och en annan fråga som förbryllar mig något är när gick det över från nationalförsamlingen till
välfärdsutskottet och varför övergick man? Välfärdsutskottet förespråkade ju giljotinen och att avrätta folk... :idea:
Samt varför ville inte jakobinerna (i välfärdsutskottet) som de kallades dela makten med någon?
Har du kollat på wikipedia? http://sv.wikipedia.org/wiki/Franska_revolutionen Där besvaras till en viss del dina frågor.

/Martin

Solitaire
Medlem
Inlägg: 1152
Blev medlem: 1 maj 2003, 09:45
Ort: Västmanland

Inlägg av Solitaire » 3 mars 2005, 16:32

Statskupp och revolution är delvis synonymer.

Användarvisningsbild
Martin Lundvall
Medlem
Inlägg: 5323
Blev medlem: 22 mars 2003, 10:05
Ort: Mer Lund än Moskva
Kontakt:

Inlägg av Martin Lundvall » 4 mars 2005, 05:36

Solitaire skrev:Statskupp och revolution är delvis synonymer.
Det håller jag inte med om, det är enlight mig stor skillnad på de båda orden.

/Martin

Användarvisningsbild
Probstner
Medlem
Inlägg: 5179
Blev medlem: 18 oktober 2004, 09:05
Ort: Stockholm

Inlägg av Probstner » 4 mars 2005, 09:11

Kanske snarast så att de som genomför en statskupp hellre vill kalla det revolution eftersom begreppet implicerar någon sorts underifrånperspektiv. Ryska "revolutionen" 1917 är väl ett kalasexempel på en statskupp som kallats för revolution av nämnda skäl.

/ Probstner

Magnus Lindström
Medlem
Inlägg: 672
Blev medlem: 1 juli 2004, 20:33
Ort: Gävle

Inlägg av Magnus Lindström » 4 mars 2005, 12:03

innebär inte revolution vesäntliga förändringar (i statsskick t.ex.) till skillnad från statskupp.

Användarvisningsbild
Örjan
Medlem
Inlägg: 1920
Blev medlem: 20 februari 2003, 14:57
Ort: Gustavsberg
Kontakt:

Inlägg av Örjan » 4 mars 2005, 14:06

Hur man använder begreppen revolution och statskupp påminner ofta om hur man gör skillnad mellan frihetskämpar och terrorister.
NE:s ordbok skrev:Revolution = (försök till) större, väpnad, organiserad omstörtning av det bestående samhället. Ofta enligt någon teoretiskt grundad modell (särskilt socialistisk) och genomförd av eller för lägre samhällsklasser.
Revolt = (plötsligt) häftigt uppror mot de styrande i ett land; ofta spontant och vanligen utfört av mindre grupp.
Statskupp = plötsligt och (vanligen) med våld genomfört maktskifte i en stat. Vanligen genomfört av (del av) krigsmakten och utan folkets deltagande.
Uppror = (organiserat och ej tillfälligt) angrepp mot statsmakten av någon grupp i samma land. Vanligen av våldsamt slag, med syfte att störta regeringen, ändra det politiska systemet eller dylikt.

Magnus Lindström
Medlem
Inlägg: 672
Blev medlem: 1 juli 2004, 20:33
Ort: Gävle

Inlägg av Magnus Lindström » 4 mars 2005, 17:18

som sagt
statskupp=maktskifte
revolution=omstörtning

Solitaire
Medlem
Inlägg: 1152
Blev medlem: 1 maj 2003, 09:45
Ort: Västmanland

Inlägg av Solitaire » 4 mars 2005, 17:26

Magnus Lindström skrev:innebär inte revolution vesäntliga förändringar (i statsskick t.ex.) till skillnad från statskupp.
Om man ser till Pinochets maktövertagande i Chile så innebar den genomgripande förändringar av hela samhället, demokratin ersattes av en diktatur osv, men man ser den inte betecknad som en revolution så ofta.

Användarvisningsbild
Martin Lundvall
Medlem
Inlägg: 5323
Blev medlem: 22 mars 2003, 10:05
Ort: Mer Lund än Moskva
Kontakt:

Inlägg av Martin Lundvall » 4 mars 2005, 21:20

Statskupp och revolution kan inträffa samtidigt, men de är för det inte samma process.

/Martin

zacke
Ny medlem
Inlägg: 11
Blev medlem: 5 mars 2005, 10:40
Ort: stockholm

Inlägg av zacke » 5 mars 2005, 12:30

yo

Qristin
Medlem
Inlägg: 75
Blev medlem: 8 augusti 2003, 17:45
Ort: Jönköping

Inlägg av Qristin » 13 mars 2005, 12:19

Om det talas om en statskupp 1789, så borde det i så fall vara "Eden i bollhuset" och de händelser kring denna som åsyftas.
Den 17:e juni utropade sig tredje ståndet till nationalförsamling, som skulle införa en ny författning.
20:e juni "Bollhus-Eden"
23:e juni 'vägrade' nationalförsamlingen att samlas i enskild kammare, med hot om våld ifall de skulle tvingas.

Man kan ju diskutera om det räknas som statskupp. (personligen tycker jag att det skulle varit mer därtill och ser händelserna som en del i revolutionsprocessen) Klart är ju i alla fall att nationalförsamlingen därmed offentligt demonstrerade monarkins minskande suveränitet.

Användarvisningsbild
Donkeyman
Saknad medlem †
Inlägg: 3181
Blev medlem: 5 februari 2004, 18:29
Ort: Tromsø

Inlägg av Donkeyman » 13 mars 2005, 12:41

Jag har personligen använt något andra definitioner.

Personligen menar jag att en statskupp är när en mindre grupp tar över makten på ett irreguljärt sätt. Exempel på detta är t.ex. Pinochet i Chile eller Bolsjevikerna i Ryssland.

En revolution är när den stora massan genom ett kollektivt uppror, med eller utan våld, tvingar regeringen att avgå. Exempel på detta är inledningen av den Franska och den Ryska revolutionen eller revolutionen i Iran. Ett annat exempel är murens fall.

Detta sätt att se saken innebär också att antalet revolutioner är ganska litet medan antalet statskupper är i det närmaste oändligt. Sedan används också ordet revolution som beteckning för en omfattande förändring, t.ex. i uttrycket den industriella revolutionen.

Det hör till sakens natur att en revolution ofta leder till ett politiskt vacuum vilket i sin tur i förlängningen skapar maktkamper och statskupper.

rauger
Ny medlem
Inlägg: 2
Blev medlem: 26 november 2010, 18:07

Re: Franska revolutionen - oklarheter

Inlägg av rauger » 26 november 2010, 18:39

Kungen gjorde ett försök att fly undan revolutionen, och han blev ju stoppad. Men vad hände med honom sen? Kan någon förklara det närmare för mig? Mina källor är inte överens..

Vad tyckte folket om flyktförsöket? Blev han fängslad direkt? Vad var den direkta anledningen till hans avrättning? Vad hände med monarkin?


En sak till. Vad var egentligen slutet på revolutionen? Det finns, om jag har förstått det rätt ingen uppenbar avslutning på revolutionen? Var Napoleon en del av revolutionen eller tog den slut när kungen avrättades? Eller efter Thermidorkuppen?

Skriv svar