Sedan har vi ju frågan om vad är egentligen "genuina demokrater"?BW393 skrev:Genuina demokrater
Finns det genuina demokrater?
Vad är syftet med att utse en viss grupp politiska makthavare till genuina demokrater?
Precis på samma sätt som vänsterhistoriker ofta glömmer att vissa av dem som kämpar emot fascistiska system osv inte automatiskt är genuina demokrater de heller.BW393 skrev:zjukov skrev:Vad jag menar med partisanerna är att bara för att de kämpar mot sovjetunionen så innebär det ej automatiskt att de är genuina demokrater, många "högerhistoriker glömmer ofta detta".
Ja, det finns genuina demokrater. Att t ex acceptera ett valnederlag och inte genomföra en statskupp är ett tecken på detta. Att förlåta sina förföljare och bygga ett bättre land utan bitterhet som t ex Mandela gjort, är ett annat. Jag har aldrig gillat Gerry Adams eller Martin McGuinness, vare sig politiskt eller personligen, men jag är numera den förste att medge att de i dag faktiskt verkar sträva efter att få igenom sina krav på demokratisk väg, och att de faktiskt verkar ta motsidans argument och behov i beaktande. Här skulle t ex Arafat kunna lära sig något.LasseMaja skrev:Sedan har vi ju frågan om vad är egentligen "genuina demokrater"? Finns det genuina demokrater? Vad är syftet med att utse en viss grupp politiska makthavare till genuina demokrater?
SOVJETMOTSTÅND. Under tio år efter krigsslutet fördes ett gerillakrig i Litauen som är okänt för de flesta. Motståndet mot Sovjetregimen var starkare än i något annat land, delvis beroende på partisanrörelsens naiva tro att Väst skulle hjälpa Baltikum.
Det stämmer inte. De ukrainska nationalisternas stora beskyddare var just Tyskland,så hade det varit sen tidigt 20-tal. Även kom en del småfnurror på tråden mellan dessa så var de ukrainsk nationalistiska och tyska relationerna goda under hela kriget.zjukov skrev:Intressant med den tyska kopplingen vad gäller balticum. I polen och ukraina var motståndsrörelsen mindre benägen att söka "tyskt beskydd" av naturliga orsaker.PK skrev:Både i Estland och Lettland fanns det motståndsrörelser som började kämpa mot Sovjetiska styrkor direkt efter det att Tyskarna rettirerat, dessa motståndsrörelser gick under det gemensamma namnet "Skogsbröderna". Många av skogsbröderna hade slagits för tyskarna på östfronten och när tyskarna rettirerade ur Baltikum valde många av dem att gå till skogs för att därefter ta vapen i hand mot den nya sovjetiska ockupationen.
/PK