Operation Seelöwe, planen som aldrig sattes i verket

Tillägnad vår saknade medlem varjag
Niklas Zetterling
Medlem
Inlägg: 337
Blev medlem: 13 december 2004, 21:40
Ort: Uppsala

Inlägg av Niklas Zetterling » 6 maj 2007, 12:57

Även om Churchill via Ultra skulle ha fått information om att Seelöwe inte skulle genomföras, hur skulle han i så fall ha använt den informationen?
Skulle han ha kunnat lita på den i sådan grad att han fattat några avgörande beslut? Det framstår som tveksamt. Under augusti och september hölls ett betydande antal fartyg ur Royal Navy i beredskap att möta en invasion, fast de kunnat göra stor nytta för att skydda konvojer mot de tyska ubåtarnas angrepp. Hade Churchill vetat att Seelöwe aldrig skulle förverkligas kunde konvojskyddet ha förstärkts, men för att våga ta ett sådant beslut skulle det ha krävts absolut säker information, något som inte ens ULTRA kunde tillhandahålla. Att information i efterhand visar sig vara korrekt är inget bevis för att en beslutsfattare i verkligheten helt kan förlita sig på den.

varjag
Saknad medlem †
Inlägg: 48101
Blev medlem: 24 april 2002, 12:53
Ort: Australien

Inlägg av varjag » 7 maj 2007, 01:49

Dels, anser jag att Churchill 'spelade för det amerikanska galleriet' genom att betona ett överhängande invasionshot. Dels körde han med samma tonarter visavi det egna folket och t.o.m. militären för att stärka beredskapen och heja på förberedelserna. Den verkligt 'kritiska tiden' var ju i mitten av september då rapporter ingick om rörelser med tyska pråmar längs kanalkusten, inskeppningar o.s.v. De senare visade sig ju vara falska och kanske emanerade från tyskarna själva - som ville hålle trycket uppe. Redan i augusti, trots det 'överhängande' invasionshotet skeppades betydande materialmängder till Egypten - knappast tydande på att Churchill 'trodde' på en invasion. I september kunde 'Ultra' meddela honom att tyska trupper drogs bort för att ockupera oljefälten i Rumänien, igen ett annat lugnande tecken. Exakt vad Ultra gav honom och hur han använde den informationen - är bara gissningar men diversionen av vitala resurser från Englands magra arsenal - redan när flygslaget kulminerade - tycker jag tyder på mycket säker information. De tyska trevarna i Stockholm samtidigt måste ha gett Churchill den uppfattningen att Hitler var långt ifrån entusiastisk för att 'våga satsa' sin armé på Kanalens salta vatten. Seelöwe var Hitlers bluff, den skulle bara iscensättas när alla villkor för dess framgång uppfyllts. I klartext, bestämde Hitler ensam när detta tillstånd inträtt, vilket han hoppades skulle bli - aldrig. Hans förhoppningar infriades. Hjälpt av både Ultra och sitt eget intellekt genomskådade Churchill bluffen. Varjag

Användarvisningsbild
Hexmaster
Saknad medlem †
Inlägg: 10194
Blev medlem: 12 juni 2004, 18:41
Ort: Tjörn
Kontakt:

Inlägg av Hexmaster » 7 maj 2007, 13:51

Några inlägg fick bli en egen tråd: Churchill och Coventry

Magnus Lindström
Medlem
Inlägg: 672
Blev medlem: 1 juli 2004, 20:33
Ort: Gävle

Inlägg av Magnus Lindström » 7 maj 2007, 16:42

Hehe jag har då inte läst NÅGON bok som påstår att Seelöwe sattes igång :)

Utåtriktad du verkar vara ute på något mythbuster-korståg, problemet är bara att myterna är egna påfund :)

Christer Bergström
Medlem
Inlägg: 260
Blev medlem: 17 december 2005, 18:17
Ort: Sverige
Kontakt:

Inlägg av Christer Bergström » 7 maj 2007, 16:54

varjag skrev:Dels, anser jag att Churchill 'spelade för det amerikanska galleriet' genom att betona ett överhängande invasionshot. ... Redan i augusti, trots det 'överhängande' invasionshotet skeppades betydande materialmängder till Egypten
Det stämmer att Churchill utgick från stöd från USA i sin planering. Just därför var det så viktigt att visa amerikanerna att britterna inte bara tänkte kämpa vidare, utan att de även var förmögna att hålla ut. När tecknen blev allt tydligare på en förestående italiensk offensiv mot Egypten och de för den brittiska imperiet så betydelsefulla Suezkanalen, hade britterna inget annat val än att förstärka försvaret i Egypten.

Det är möjligt att Churchill redan 1940 satt och småmyste och visste att han skulle i grunden besegra den där intet ont anande Hitler med hjälp av USA och Sovjetunionen. Churchill var - till skillnad från den koleriske och ganska korkade Hitler - en schackspelare. Men att anklaga Churchill för att inte ha vidtagit sina mått och steg för att möta en eventuell tysk invasion, är nog att underskatta honom...

Med vänliga hälsningar

Christer Bergström

http://www.bergstrombooks.elknet.pl/
Senast redigerad av 1 Christer Bergström, redigerad totalt 7 gånger.

Användarvisningsbild
Hexmaster
Saknad medlem †
Inlägg: 10194
Blev medlem: 12 juni 2004, 18:41
Ort: Tjörn
Kontakt:

Inlägg av Hexmaster » 7 maj 2007, 16:56

Magnus Lindström skrev:[...]
Den ursprungliga frågeställningen är reviderad sedan skribenten tog tillbaka.

MatsB
Medlem
Inlägg: 87
Blev medlem: 22 juni 2006, 23:37
Ort: Uppsala

Seelöwe: Hitler bluffade även OKW?

Inlägg av MatsB » 7 maj 2007, 17:19

Om Hitler hela tiden hade för avsikt att skrämma britterna till fred med Seelöwe-planeringen, tror inte jag att det gick fram till generalerna i OKW etc. Efter både Weserübung och Fall Gelb, där Hitler visat att han inte drog sig för att kasta in Tyskland i stora vågspel med kort framförhållning, så tror jag att man i de tyska staberna tog även Seelöwe-planeringen på blodigt allvar.

Jag vill minnas från vad jag läst att åtminstone tyska marinen blev totalförskräckt över Seelöwe-planerna, och ryckte i flera trådar för att få stopp på Seelöwe. Med det landstigningstonnaget och Royal Navy emot sig, är det inte heller att undra på.

Användarvisningsbild
Utåtriktad
Medlem
Inlägg: 90
Blev medlem: 9 juni 2005, 16:34
Ort: Hammarö

Inlägg av Utåtriktad » 7 maj 2007, 18:10

Magnus Lindström skrev:Hehe jag har då inte läst NÅGON bok som påstår att Seelöwe sattes igång :)

Utåtriktad du verkar vara ute på något mythbuster-korståg, problemet är bara att myterna är egna påfund :)
Ja, det är bara att erkänna att jag var helt ute och cyklade.

Mvh Peter

Christer Bergström
Medlem
Inlägg: 260
Blev medlem: 17 december 2005, 18:17
Ort: Sverige
Kontakt:

Re: Seelöwe: Hitler bluffade även OKW?

Inlägg av Christer Bergström » 7 maj 2007, 18:16

MatsB skrev:Om Hitler hela tiden hade för avsikt att skrämma britterna till fred med Seelöwe-planeringen, tror inte jag att det gick fram till generalerna i OKW etc.
Just det - och knappast heller till någon annan inom den tyska krigsmakten, enligt vad dagböcker och dokument tyder på.

Men Churchill visade sig dock vid flera tillfällen kunna "läsa" Hitler ganska bra, så det är möjligt att Churchill gissade sig till vad Hitler hade i kikaren. Detta alltså under förutsättning att spekulationen stämmer gällande att Hitler inte egentligen menade allvar med Seelöwe.

Niklas Zetterling
Medlem
Inlägg: 337
Blev medlem: 13 december 2004, 21:40
Ort: Uppsala

Inlägg av Niklas Zetterling » 7 maj 2007, 19:18

När man diskuterar planer, av den typ som Seelöwe är ett exempel på, får man nog undvika att utgå från att de bara hade ett syfte.
I själva verket bör en någorlunda klyftig beslutsfattare undvika planer som bara kan fungera i en händelseutveckling. Seelöwe kan (högst troligt) ha varit ett medel som skulle kunna användas flexibelt beroende på händelseutveckling.

Användarvisningsbild
Roger Olofsson
Medlem
Inlägg: 25
Blev medlem: 4 april 2007, 12:53
Ort: PITEÅ

Operation Seelöwe

Inlägg av Roger Olofsson » 8 maj 2007, 09:08

Om Hitler gjorde allvar el. ej angående Seelöwe så finns det frågor kring den omtänkta
operationen.
Om man leker vid tanken, skulle tyskarna kunnat ha gjort en liknande operation som
dom allierade gjorde 1944 (Overlord).?

Och i så fall vars skulle en sådan landstigning ske i England?

Användarvisningsbild
Hexmaster
Saknad medlem †
Inlägg: 10194
Blev medlem: 12 juni 2004, 18:41
Ort: Tjörn
Kontakt:

Inlägg av Hexmaster » 8 maj 2007, 09:29

Kanske något för kontrafaktiska avdelningen?

Användarvisningsbild
Battler
Stödjande medlem 2026
Inlägg: 5553
Blev medlem: 24 mars 2002, 10:38
Ort: Luleå

Inlägg av Battler » 8 maj 2007, 09:43

Hexmaster skrev:Kanske något för kontrafaktiska avdelningen?
Håller med Hexmaster, det var inte mycke kvar av tyska flottan efter Norge-kampanjen.
De allierade hade totalt 6,939 fartyg (1,213 örlogsfartyg, 4,126 transportfartyg (inkluderat landstigningsfartyg och båtar samt 1,600 understödsfartyg) för Operation Neptune (den marina delen av Operation Overlord).

MVH

Användarvisningsbild
Stilleben
Medlem
Inlägg: 1631
Blev medlem: 1 september 2002, 18:24
Ort: Halmstad

Re: Operation Seelöwe

Inlägg av Stilleben » 8 maj 2007, 11:37

Roger Olofsson skrev:Om Hitler gjorde allvar el. ej angående Seelöwe så finns det frågor kring den omtänkta
operationen.
Om man leker vid tanken, skulle tyskarna kunnat ha gjort en liknande operation som
dom allierade gjorde 1944 (Overlord).?

Och i så fall vars skulle en sådan landstigning ske i England?
På den engelska sydkusten i anslutning till London-området, och med nästan hela den tyska krigsmakten insatt.

Se http://www.answers.com/topic/operation- ... -of-battle med denna karta över landstigningsområdet (även smärre luftlandsättningar planerades).

Planen var alltså orealistisk då den förutsatte överskeppningsresurser som Tyskland inte hade, samt luft- och sjöherravälde.
Bilagor
350px-Operazione-leone-marino.png
350px-Operazione-leone-marino.png (52.45 KiB) Visad 579 gånger

Användarvisningsbild
Roger Olofsson
Medlem
Inlägg: 25
Blev medlem: 4 april 2007, 12:53
Ort: PITEÅ

Inlägg av Roger Olofsson » 8 maj 2007, 13:12

Tack för svaret. Hitlers ögon var ju blickade österut.
Men utgjorde inte Hitlers ubåtsflotta ett allvarligt hot i Engelska kanalen under den tiden.
Med tanke på operationen.

Skriv svar