Nytt prickskyttegevär
Nytt prickskyttegevär
Såg på Discovery Channel ett program "2000-talets krigsmaskiner" som bland annat tog upp ett nytt prickskyttegevär i kaliber .50 bland annat sades att träff var möjlig på 2 km håll. Vad som var nytt med geväret, var att man reducerat rekylen så att det var möjligt att skjuta med .50 patron.
M107 .50
MVH
M107 .50
MVH
Re: Nytt prickskyttegevär
Vet inte men det verkar ju vara samma som Ag 90.Battler skrev:Såg på Discovery Channel ett program "2000-talets krigsmaskiner" som bland annat tog upp ett nytt prickskyttegevär i kaliber .50 bland annat sades att träff var möjlig på 2 km håll. Vad som var nytt med geväret, var att man reducerat rekylen så att det var möjligt att skjuta med .50 patron.
M107 .50
MVH
Och förhoppningvis bättre fäst mynningsbroms - då jag har haft den tvivelaktiga förmånen att skjuta med en Barrett med lös sådan.Sarvi skrev:Något längre tillbehörsskena (picatinny rail), löstagbart främre benstöd samt eventuellt ett bakre benstöd (under axelstödet)... och nuffrorna i beteckningen.
MVH
Hans blåmärke
Då det är Barrett som tillverkar dem - är det nog bara en stadig förbättring som ju genomgått flera olika stadier under åren. 'Produktutveckling' kallas det visst när man vill öka omsättningenWooster skrev:Vad är skillnaden mellan den här bössan och en Barrett M82A1??
http://world.guns.ru/sniper/sn02-e.htm
Hört talas om vapenkontroll?Hans skrev: Och förhoppningvis bättre fäst mynningsbroms - då jag har haft den tvivelaktiga förmånen att skjuta med en Barrett med lös sådan.
MVH
Hans blåmärke
Jag är skeptisk att författaren till ovanstående har varit delaktig i skyttets bibel d.v.s. PEK-böckerna.
Senast redigerad av 1 MD650, redigerad totalt 12 gånger.
- Belisarius
- Medlem
- Inlägg: 5093
- Blev medlem: 26 november 2004, 14:43
- Ort: Utrikes
Barrett har väl M90/95, M99 och XM500 i .50-storlek också om man tittar på world.guns.ru
Fast .50 är mesigt - 20 mm ska det vara: http://world.guns.ru/sniper/sn55-e.htm
Fast .50 är mesigt - 20 mm ska det vara: http://world.guns.ru/sniper/sn55-e.htm
- Belisarius
- Medlem
- Inlägg: 5093
- Blev medlem: 26 november 2004, 14:43
- Ort: Utrikes
Noterade precis samma sak. Det ligger nära till hands att tro att det beror på ukal till 14.5mm.
Det ska finnas nyare varianter av denna också vad jag vet. Trodde först det var en version av denna som nämndes i Discovery-programmet ni pratar om, men Barrett leker med större doningar än så - 25mm: http://www.smallarmsreview.com/pdf/payload.pdf
Det ska finnas nyare varianter av denna också vad jag vet. Trodde först det var en version av denna som nämndes i Discovery-programmet ni pratar om, men Barrett leker med större doningar än så - 25mm: http://www.smallarmsreview.com/pdf/payload.pdf
Det beror nog på den längre pipan, L84 jämfört med L50. 14,5mm varianten förlitar sig på kulans tyngd och kinetisk energi för att slå sönder sitt mål, 20mm varianten förlitar sig på granatens sprängladdning.MD650 skrev:Intressant attt 14.5 mm har längre praktisk skottvidd än 20 mm-versionen.
Kan det bero på ukal-ammunition till 14.5 mm?:)
Barretts 25mm vapen är nog ännu mer åt hållet "granatgevär".
Men när vi är inne på ämnet prickskyttegevär så kan det nog vara kul att ta upp http://www.cheytac.com/, deras M200 har dykt upp i tv och på film ett antal gånger nu på sista tiden. De har gått den andra vägen, skapat en ny kaliber...
- Olof Larsson
- Medlem
- Inlägg: 1741
- Blev medlem: 25 mars 2002, 19:08
- Ort: Sverige
Mig veterligen finns det ingen ukal till 14,5mm.MD650 skrev:Intressant attt 14.5 mm har längre praktisk skottvidd än 20 mm-versionen.
Kan det bero på ukal-ammunition till 14.5 mm?
Men en spetsig 60-65g-projektil i 1000m/s
borde skjuta flackare än en trubbnosig 110-120g-projektil i 700m/s.
Ang. rekylen så rekylerar pipa och mekanism inom lådan,
med hydraulisk och pneumatisk dämpning.