Krigsförbrytelser av de allierade

Tillägnad vår saknade medlem varjag
Skriv svar
Användarvisningsbild
Marcus
Medlem
Inlägg: 6804
Blev medlem: 22 mars 2002, 21:27
Ort: Sverige

Inlägg av Marcus » 7 augusti 2005, 21:20

Vissa av händelserna verkar vid en snabb anblick korrekta medan andra är överdrivna (t.ex. påståendena om fångarna som bygger på Bacques böcker).

/Marcus

Mr x
Medlem
Inlägg: 1249
Blev medlem: 8 augusti 2003, 19:09
Ort: Stockholm

Inlägg av Mr x » 7 augusti 2005, 21:22

Schwalbe:

En viss del av det som står är sant men tvivlar på ngr saker. listade några saker som jag vet är sanna enligt den information jag har:

Of the 90,000 German soldiers from the 6th Army who surrendered at Stalingrad approximately 5,000 returned to Germany

Approximately 18 million ethnic Germans (with 3 million losing their lives) suffered expulsion from their ancestral homes in the true East Germany and Eastern Europe. This amounts to the greatest ethnic cleansing in history

It is estimated by American Colonel Harry G Summers that approximately 1 million civilians (mostly women and children) died in the allied terror bombing campaigns (which included the methods of firestorms caused by incendiry devices and the blanket bombing method).

Användarvisningsbild
Kapten_Gars
Medlem
Inlägg: 3112
Blev medlem: 6 augusti 2003, 17:20
Ort: Göteborg

Inlägg av Kapten_Gars » 7 augusti 2005, 21:25

Sidan innehåller en blandning av verkliga uppgifter och rent strunt, James Bacques historieförfalskning har använts flitigt och sidan saknar helt källangivelser. I bästa fall en gruppp okritiska ss-romantiker, i värsta fall revisionister. De flesta av "faktan" de citerar kommer nog itne från några odiskutabla allierade källor så som påstås utan verka vara hämtade genom flitigt nyttjande av div sidor som man itne får länka till här på forumet. Döm själv.

Mr x
Medlem
Inlägg: 1249
Blev medlem: 8 augusti 2003, 19:09
Ort: Stockholm

Inlägg av Mr x » 7 augusti 2005, 21:38

Kapten_Gars skrev:Sidan innehåller en blandning av verkliga uppgifter och rent strunt, James Bacques historieförfalskning har använts flitigt och sidan saknar helt källangivelser. I bästa fall en gruppp okritiska ss-romantiker, i värsta fall revisionister. De flesta av "faktan" de citerar kommer nog itne från några odiskutabla allierade källor så som påstås utan verka vara hämtade genom flitigt nyttjande av div sidor som man itne får länka till här på forumet. Döm själv.
Kan du kommentera de som jag tror mig veta vara sanna?

Användarvisningsbild
Schwalbe
Tidigare medlem
Inlägg: 4437
Blev medlem: 20 juni 2002, 13:51
Ort: Sverige

Inlägg av Schwalbe » 7 augusti 2005, 22:47

Det jag undrar mest över är:

Dog verkligen 2milj i sovjetiska läger?
Dog verkligen 1milj i allierade läger?
Det kan ju bara inte stämma.

Sedan håller jag med om att det är en massa trams som står där, tex att Eisenhower medvetet skulle vilja ha plågat ihjäl tyska fångar.

Användarvisningsbild
Marcus
Medlem
Inlägg: 6804
Blev medlem: 22 mars 2002, 21:27
Ort: Sverige

Inlägg av Marcus » 7 augusti 2005, 22:51

Uppgifterna om de (väst)allierades läger bygger som sagt på Bacques uppgifter och dessa är avförda som kraftigt överdrivna av andra forskare.

Uppgifterna om 2 miljoner döda i öst låter lindrigt sagt överdrivna. Det finns inga absoluta siffror, men som exempel ger Rüdiger Overmans ger i sin "Deutsche militärische Verluste im Zweiten Weltkrieg" siffran 363.343.
http://www.axishistory.com/index.php?id=2838

/Marcus

Användarvisningsbild
Henrik712
Ny medlem
Inlägg: 11
Blev medlem: 21 oktober 2005, 22:24
Ort: Jönköping

Inlägg av Henrik712 » 23 oktober 2005, 16:27

Har inte läst alla inläggen men tipsar om en bok `` slaget om Berlin - Antony bevor ´´ Den handlar i stora drag om olika allierade krigs förbrytelser.

Sedan kan man nämna monte casino, förstörandet av ovärderlig kultur.

Bombningarna av Tyska civila med hjälp av brandbomber kan nämnas med.

Blitzkrieg
Utsparkad
Inlägg: 50
Blev medlem: 2 augusti 2004, 18:58
Ort: Skåne

Inlägg av Blitzkrieg » 24 oktober 2005, 13:01

Amerikanerna sköt ofta också Tyskar som försökte kapitulera, bland annat i Normandy, det har veteraner från Amerikanska fallskärmsjägareförband berätta, ofta för att dem var arga på tyskarna eller för att dem inte ville bli störda bakom linjerna.

Användarvisningsbild
Uruk-Hai
Medlem
Inlägg: 409
Blev medlem: 23 november 2003, 12:46
Ort: Mordor

Inlägg av Uruk-Hai » 24 oktober 2005, 19:52

Har inte läst alla inläggen men tipsar om en bok `` slaget om Berlin - Antony bevor ´´ Den handlar i stora drag om olika allierade krigs förbrytelser.
Det är väl som att påstå att samme författares bok om Stalingrad "handlar i stora drag" om olika krigsförbrytelser begågna av axelmakterna.
Böckerna handlar om striderna i titlarna och där nämns även krigsförbrytelser från bägge sidor.

Amerikanerna sköt ofta också Tyskar som försökte kapitulera, bland annat i Normandy, det har veteraner från Amerikanska fallskärmsjägareförband berätta, ofta för att dem var arga på tyskarna eller för att dem inte ville bli störda bakom linjerna.
Vad är ofta? Vad innebär försök till att kapitulera?

Blitzkrieg
Utsparkad
Inlägg: 50
Blev medlem: 2 augusti 2004, 18:58
Ort: Skåne

Inlägg av Blitzkrieg » 25 oktober 2005, 18:10

Jag såg en dokumentär på UR där dem intervjuade amerikanska soldater från D-day, bland annat en amerikansk veteran från "the filthy thirteen" som fallskjärmsjägaredivisonen som han tjänstgjorde i kallades. han sa att dem brydde sig inte om att ta fångar, dem dödade alla som ville kapitulera. När någon kom med vit flagg eller med händerna uppe i luften och ville ge sig så sköt dessa amerikanska soldater dem. Även amerikanare från vanliga förband sköt en del tyskar i Normandy som ville ge sig.

Stefan Lundgren
Stödjande medlem 2022
Inlägg: 13421
Blev medlem: 11 augusti 2003, 18:15
Ort: Uppland
Kontakt:

Inlägg av Stefan Lundgren » 25 oktober 2005, 18:17

Jag antar att det inte bara var amerikanerna som gjorde motsvarande krigsbrott som redovisas i denna tråd.

http://forum.axishistory.com/viewtopic.php?t=46211

Stefan

Användarvisningsbild
Sarvi
Tidigare medlem
Inlägg: 5977
Blev medlem: 25 mars 2002, 09:00
Ort: Sverige

Inlägg av Sarvi » 25 oktober 2005, 19:41

Åtgärdade lite. Övriga krigförande parters handlingar behandlas i lämplig tråd, den här behandlar allierade och inte axelmakternas.

:)

Användarvisningsbild
Uruk-Hai
Medlem
Inlägg: 409
Blev medlem: 23 november 2003, 12:46
Ort: Mordor

Inlägg av Uruk-Hai » 25 oktober 2005, 21:30

Att det skulle vara så vanligt förekommande hos 101a är nytt för mig.
Sökte på författaren och tycker hans uttalande verkar vara lite generella.

Kanske Hellquist som brukar vara beläst i 101 kan berätta mer?

Feldwebel Otto
Utsparkad
Inlägg: 242
Blev medlem: 14 oktober 2004, 10:48
Ort: Sverige

Inlägg av Feldwebel Otto » 28 oktober 2005, 22:08

Per-Erik Larsson skrev:Sedan håller jag med om att det är en massa trams som står där, tex att Eisenhower medvetet skulle vilja ha plågat ihjäl tyska fångar.
Jovisst är det så. Och för att slippa sådant trams framöver är det väl enkelt att bevisa motsatsen, ...genom att t ex juridiskt beslå de tyska civila som slängde in mat till fångarna med lögn. Personerna finns rent fysiskt, och USA har massor med dollar att processa med.

Vad jag vill säga är att vi vet helt enkelt för lite om 2:a världskriget ännu. En eller två generationer till kommer att veta betydligt mer, dessa generationer kommer inte att lägga några känslomässiga aspekter på händelserna, endast historiska.

Användarvisningsbild
B Hellqvist
Redaktör emeritus
Inlägg: 5627
Blev medlem: 24 mars 2002, 16:05
Ort: Skövde
Kontakt:

Inlägg av B Hellqvist » 28 oktober 2005, 23:08

Uruk-Hai skrev:Att det skulle vara så vanligt förekommande hos 101a är nytt för mig.
Sökte på författaren och tycker hans uttalande verkar vara lite generella.

Kanske Hellquist som brukar vara beläst i 101 kan berätta mer?
Det fanns en order att inte ta fångar innan man fått bättre grepp om läget i Normandie. FJ-förbanden var ju lätt utrustade och hade per definition inga bakre områden att arrangera fånguppsamlingsplatser i, så därför kunde man inte ta fångar. Nu hände det att man höll grupper av tyskar fångna i alla fall, men enligt både Ambroses bok om "Band of Brothers" samt Websters "Parachute Infantry" nämner ordern.

Skriv svar