Varning för Last samurai!

Diskussioner kring filmer, böcker (skönlitteratur), tv-program, spel mm som bygger på vår historia.
Oscar E
Medlem
Inlägg: 16
Blev medlem: 25 augusti 2005, 19:48
Ort: Västra kusten

Inlägg av Oscar E » 27 augusti 2005, 12:50

TLS passar iallfall utmärkt som "ligga-och-småfisa-i-soffan-en-fredagkväll" underhållning.

masase
Stödjande medlem 2022
Inlägg: 2083
Blev medlem: 31 juli 2005, 21:48
Ort: Amsterdam

Inlägg av masase » 27 augusti 2005, 21:34

Min japanska flickvän älskar filmen. Nu är hon iofs ungefär lika okunnig om japansk historia som den genomsnittlige svensken är om svensk så ohistoriskhet är knappast ett problem för henne.

Användarvisningsbild
Ednew
Medlem
Inlägg: 109
Blev medlem: 1 maj 2005, 15:48
Ort: Platån
Kontakt:

Inlägg av Ednew » 27 augusti 2005, 22:36

Instämmer allmänt i nefretels inlägg rörande den rådande kvinnosynen och deras roller inom filmen. Och som nefretel säger ska inte kvinnor porträteras som män i historiska filmer utan istället just som kvinnor, idag får de på sin höjd spela rollen av katalysator emellan två rivaliserande män... :roll:

Angående Den sista samurajen så pallar jag aldrig liknande filmer just eftersom hjälten alltid är så jäkla överlägsen. (Patrioten, Gladiator, Troja med flera)

wreezig
Medlem
Inlägg: 1272
Blev medlem: 20 april 2002, 19:30

Inlägg av wreezig » 27 augusti 2005, 22:49

Visst var filmen löjlig, speciellt på slutet när Tompa ensam lyckas klara sig från att bli dödad i kulregnet men den har ett stort plus, den innehåller coola samurajrustningar.

Användarvisningsbild
Djinghis Khan
Medlem
Inlägg: 2688
Blev medlem: 26 april 2003, 21:11
Ort: Karlstad

Inlägg av Djinghis Khan » 13 september 2005, 13:42

wreezig skrev:Visst var filmen löjlig, speciellt på slutet när Tompa ensam lyckas klara sig från att bli dödad i kulregnet men den har ett stort plus, den innehåller coola samurajrustningar.
Jepp, men till det har man ju Kurusawa så att det räcker och blir över! :wink:

Användarvisningsbild
Belisarius
Medlem
Inlägg: 5093
Blev medlem: 26 november 2004, 14:43
Ort: Utrikes

Inlägg av Belisarius » 14 september 2005, 20:59

Ednew skrev:Angående Den sista samurajen så pallar jag aldrig liknande filmer just eftersom hjälten alltid är så jäkla överlägsen. (Patrioten, Gladiator, Troja med flera)
Håller iofs med, men i Troja ska ju hjälten vara överlägsen. De är ju halvgudar! Läst Homeros? ;)

Användarvisningsbild
Ednew
Medlem
Inlägg: 109
Blev medlem: 1 maj 2005, 15:48
Ort: Platån
Kontakt:

Inlägg av Ednew » 14 september 2005, 21:18

Jadå, vilket gör det mycket värre. Tror nästan filmen passar bättre för de som inte läst den.

Angående filmen för övrigt. http://www.thebestpageintheuniverse.net ... tty_movies

Användarvisningsbild
larsleo
Medlem
Inlägg: 159
Blev medlem: 1 juni 2002, 12:22
Ort: norröver sägs det

Inlägg av larsleo » 16 september 2005, 13:06

Hmmm..
Min tanke var lite snabbt: varför ställs inte TC's karaktär inför krigsrätt? Han var väl ändå officer?! :?

Användarvisningsbild
Dûrion Annûndil
Medlem
Inlägg: 4941
Blev medlem: 18 augusti 2003, 15:56
Ort: Lite nordöst om Stockholm...

Inlägg av Dûrion Annûndil » 16 september 2005, 14:10

larsleo skrev:Hmmm..
Min tanke var lite snabbt: varför ställs inte TC's karaktär inför krigsrätt? Han var väl ändå officer?! :?
Därför att då skulle han inte få chansen att träffa Kejsaren och påminna alla om att japanerna borde bevara sina stolta traditioner.

Och förövrigt var han redan död av sina skottskador, eller låg döende på sjukhuset. Om det varit lite realism i filmen.

Mvh -Dan

Användarvisningsbild
larsleo
Medlem
Inlägg: 159
Blev medlem: 1 juni 2002, 12:22
Ort: norröver sägs det

Inlägg av larsleo » 16 september 2005, 15:11

Jo det är sant... dagen skyddsvästar måste vara totalt kassa jämnfört med en 1800-tals rustning med anor från medeltiden :lol:

Dom tål ju iaf en stor mängd kulor från en gatling..vilket nya västar inte skulle göra..iaf inte utan att personen i västen skulle må VÄLDIGT illa... :lol: :?

Skriv svar