Tiger som tillhört sPzAbt 510



http://www.battlefield.ru/index.html
MVH





http://www.tiger-tank.com/secure/journal.htmBattler skrev:Någon som har fler exempel på bevarade tigerstridsvagnar. Behöver inte ha bästa muséieputs, går bra med "luggslitna" också.
MVH
Nyrenoverad och fin, vad grundar de sig på när de hävdar att den " är den ända i unsprungsskick i hela världen"überjunge skrev:Här har du en i fint skick. De menar på att det är den ända i unsprungsskick i hela världen.

Mja, vad ska man tro på här i världen? En sak vet jag i alla fall folk gör vad som hälst för pengar. Och varför inte säga att man har den ända "levande tiger" i världen, om man tror sig kunna tjäna några pund på det.Battler skrev:Nyrenoverad och fin, vad grundar de sig på när de hävdar att den " är den ända i unsprungsskick i hela världen"MVH
Troligen på att de Tigerenheter som sattes in i Tunisien var de första, dvs de var utrustade av den tidiga modellen Tiger. De flesta av dessa blev troligen förstörda (de intakta testskjöts säkerligen sönder) medan fler sena exemplar bör ha funnits kvar vid krigsslutet.Battler skrev: Nyrenoverad och fin, vad grundar de sig på när de hävdar att den " är den ända i unsprungsskick i hela världen"