Realsocialism

Ekonomi, samhälle och kultur genom hela historien.
Användarvisningsbild
Fiskebat
Medlem
Inlägg: 263
Blev medlem: 10 april 2004, 14:28
Ort: Stockholm

Realsocialism

Inlägg av Fiskebat » 9 januari 2005, 02:03

Har på senare tid allt mer uppmärksammat detta ord i debatter och tal etc. Det kanske bara är jag men, jag tycker också att det ofta används av vänstermänniskor själva.

Med ordet realsocialism refererar man alltså till de gamla arbetarstaterna Sovjet etc etc men även Kina och nordkorea, Kuba osv.

Borde inte ordet realsocialism vara negativt att använda för en ex. Kommunist som America Vera-Zavala (v), som jag hört säga de på debatt. Så vitt jag förstår ordet så betyder de "socialismen i verkligheten" och som kommunist och avståndstagare emot "socialismen" i ex. öst skulle man väl inte i första hand välja det ordet... eller är de jag som tolkat allt fel?

/Max

Användarvisningsbild
Perra
Medlem
Inlägg: 1762
Blev medlem: 8 maj 2004, 13:14
Ort: Vintergatan, ta till höger när det blinkar!

Inlägg av Perra » 9 januari 2005, 02:19

Jag tycker du uppmärksammar något intressant här. Zavala ville väl undvika att kalla dem kommunistiska, men realsocialistiska är ju som du säger inte särskilt mycket bättre eftersom det är vad det blir av det hela i verkligheten. Mer har jag inte att säga för närvarande.

Användarvisningsbild
Probstner
Medlem
Inlägg: 5179
Blev medlem: 18 oktober 2004, 09:05
Ort: Stockholm

Inlägg av Probstner » 9 januari 2005, 02:50

De som tror på kommunismen och vill fortsätta att använda det begreppet måste ju kalla de länder som har hävdat (eller hävdar, som Kuba) att de är kommunistiska för något annat. Jag tror att vi får utgå från att de som använder begreppet i regel gör det eftersom de vill återerövra begreppet kommunism och ge det en mer positiv klang.

/ Probstner

Gutekrigaren
Medlem
Inlägg: 4120
Blev medlem: 23 mars 2002, 19:38
Ort: Rom

Inlägg av Gutekrigaren » 9 januari 2005, 08:44

Ett ovidkommande inlägg har tagits bort.

Mvh Petter

Gutekrigaren
Medlem
Inlägg: 4120
Blev medlem: 23 mars 2002, 19:38
Ort: Rom

Inlägg av Gutekrigaren » 9 januari 2005, 08:52

Eftersom dagens vänster i de flesta fall glädjande nog tar avstånd från Sovjetunionens, Kinas och med dessa vidhängande satellitstaters illgärningar vill man självfallet försöka kalla detta något annat än kommunism samt förändra språkbruket. Det är inget konstigt och inget nytt, vare sig på vänster- eller högersidan. För kommunistiska var ju inte länderna. De var inte statslösa och klassamhället fanns kvar. De var inte ens "proletariatets diktaturer" eftersom proletärerna knappast hade makten. Att många yngre vänstermänniskor inser detta gör att de vill tvätta rent begreppet "kommunism" från det som egentligen inte hör samman med ordet. Jag tycker personligen att det är ett fåfängt försök eftersom det knappast lär gå och för att man kan kalla sig något annat, men jag förstår försöken. "Frihetlig vänster" och "vänstersocialist" är ju utmärkta namnförslag som uppkommit, dessutom tydligare som "varumärken".

Mvh Petter

Användarvisningsbild
gasmask
Ny medlem
Inlägg: 2
Blev medlem: 3 januari 2005, 22:36
Ort: Wisby
Kontakt:

Inlägg av gasmask » 9 januari 2005, 19:45

Mjo, "realsocialismen" är ett tvetydigt begrepp som Sovjetsystemet självt myntade. Jag vet inte om Zavala och andra vänsterfilurer använder begreppet därför att det var Sovjets egna konstruktion eller om det används för att distansera systemet från kommunismen som man själv menar representerar något helt annat. Jag tycker att begreppet antyder en känsla av att bättre än så här blir det inte, detta är socialismen som den gestaltar sig i verkligheten. Den ursprungliga tanken var nog i och för sig ett sätt för de Sovjetiska herrarna som i diskontinuiteten mellan Marx teorier om människans frigörelse som inte överrensstämde med den fattiga och brutala verkligheten konstruerade begreppet "realsocialism" för att markera att det inte var socialism som existerade i Sovjet och på så sätt kunde man även rädda den lära som landet trots allt sa sig bygga på.

Användarvisningsbild
Fiskebat
Medlem
Inlägg: 263
Blev medlem: 10 april 2004, 14:28
Ort: Stockholm

Inlägg av Fiskebat » 11 januari 2005, 15:46

Gutekrigaren skrev:Jag tycker personligen att det är ett fåfängt försök eftersom det knappast lär gå och för att man kan kalla sig något annat, men jag förstår försöken. "Frihetlig vänster" och "vänstersocialist" är ju utmärkta namnförslag som uppkommit, dessutom tydligare som "varumärken".

Mvh Petter
Frihetlig vänster eller frihetlig socialist är väl snarare en ettikett för anarkister, syndikalister och anarko-kommunister etc.


Jag vet inte hur långt man kan koma i en sån här debatt, men, eftersom realsocialism som ord härstammar ifrån Sovjets egna propagandainstutitioner, borde de väl vara bättre att kalla staterna för något annat än de ord som betyder "socialism i verkligheten" och är skapat av en regim man ogillar samt inte ens tycker har uppnått någon socialism. Vad finns det för alternativa ord? OM man vill ta avstånd helt från Sovjets "socialism" och inte ens innefatta den "ismen"?

/Max

Användarvisningsbild
Perra
Medlem
Inlägg: 1762
Blev medlem: 8 maj 2004, 13:14
Ort: Vintergatan, ta till höger när det blinkar!

Inlägg av Perra » 11 januari 2005, 16:10

Fiskebat skrev: samt inte ens tycker har uppnått någon socialism.
Det där går ju att diskutera, vi får väl vara överens om att det var ganska socialiserat så att säga, full sysselsättning, inga större löneskillnader, lika sociala förmåner, framför allt har vi planekonomin osv osv...mycket mer socialiserat än den svenska socialdemokratiska staten varit naturligtvis.

Skriv svar