Inhandlat Tom Shippey's "The Road to Middle-earth"

Diskussioner kring J.R.R. Tolkien och hans verk.
Skriv svar
Danne
Medlem
Inlägg: 1618
Blev medlem: 23 mars 2002, 23:51
Ort: Stockholm

Inhandlat Tom Shippey's "The Road to Middle-earth"

Inlägg av Danne » 11 juni 2002, 18:17

Har nyss köpt ovan nämnda bok på SF-bokhandeln i Stockholm. Hade tidigare samme författares "JRR Tolkien - Author of the Century", som var mycket bra, men jag har hört att den här ska vara ännu bättre. Ska bli kul att läsa...

För övrigt kan jag rapportera att Tolkienhyllan på SF-bokhandeln var ovanligt välfylld. En av de trevligare bieffekterna med filmen tycker jag.

Användarvisningsbild
Flikkan
Medlem
Inlägg: 1010
Blev medlem: 24 mars 2002, 15:08
Ort: Härnösand (vilket är som Gondolin, det ligger så dolt att ingen kan hitta det)

Inlägg av Flikkan » 11 juni 2002, 21:42

vet du om De Förlorade Sagornas Bok 1 fanns? har hittat 2:an på pocket, men vill hemskt gärna ha 1:an med, men hittar den ingenstans :(

Annatar
Medlem
Inlägg: 37
Blev medlem: 14 april 2002, 23:16

Inlägg av Annatar » 11 juni 2002, 22:59

jag har 1:an men inte tvåan :roll:

Användarvisningsbild
Den stegrande kamelen
Medlem
Inlägg: 991
Blev medlem: 23 mars 2002, 21:08
Ort: Göteborg
Kontakt:

Inlägg av Den stegrande kamelen » 11 juni 2002, 23:16

Intressant, Danne! Ser fram emot en fyllig rapport när du har läst den. Det lilla utdrag jag har läst på nätet var i alla fall mycket intressant. Jag skulle ha köpt den själv, men jag har inte råd just nu... :(

Angående Tolkien-böcker på SF-bokhandeln så kan jag rekommendera deras utmärkta hemsida, där hela sortimentet också går att beställa på postorder. Tolkien-böckerna på engelska t ex finns här. Själv är jag medlem, vilket tyvärr inte ger någon rabatt, men jag får i alla fall hem deras katalog ett par gånger om året, och det är ju inte så illa!

Danne
Medlem
Inlägg: 1618
Blev medlem: 23 mars 2002, 23:51
Ort: Stockholm

Inlägg av Danne » 12 juni 2002, 11:07

Flikkan, jag tänkte inte på om den fanns... Tittade inte på svenska hyllan, utan på engelska. (Fast jag minns inte om den fanns på engelska heller...)

Kamelen, rapport blir det! "The Road" utforskar Tolkiens skaparkonst ur ett språkligt perspektiv, något som säkert skulle glädja Tolkien!

Användarvisningsbild
Gothmog
Medlem
Inlägg: 1427
Blev medlem: 1 april 2002, 20:33
Ort: Sveriges centrum, Örebro

Inlägg av Gothmog » 12 juni 2002, 22:15

Eh, lite bläigt men sök på KaZaA efter dom, dom finns att ladda ner där...

Emil
Medlem
Inlägg: 22
Blev medlem: 17 april 2002, 16:17

finns på svenska också.... tror jag

Inlägg av Emil » 13 juni 2002, 16:45

Jag har en bok som heter nått i stil med, "tolkiens midgård en vägledning". Jag skulle tro att det är översättningen av Tom Shippey's "The road to Middle-earth".

Jag kan varmt rekommendera boken. Där finns bland annat ett intressant kapitel om Aragon och ett halv filosofiskt kapitel om individernas "fria val" respektive vad som är ödesbundet.

Användarvisningsbild
Lindir
Medlem
Inlägg: 2811
Blev medlem: 27 mars 2002, 00:21
Ort: Göteborg

Re: finns på svenska också.... tror jag

Inlägg av Lindir » 13 juni 2002, 19:22

Emil skrev:Jag har en bok som heter nått i stil med, "tolkiens midgård en vägledning". Jag skulle tro att det är översättningen av Tom Shippey's "The road to Middle-earth".

Jag kan varmt rekommendera boken. Där finns bland annat ett intressant kapitel om Aragon och ett halv filosofiskt kapitel om individernas "fria val" respektive vad som är ödesbundet.
Jag misstänker snarare att du menar "Tolkiens sagovärld - En vägledning" av Paul H. Kocher. Fast den är som sagt också bra ...

Danne
Medlem
Inlägg: 1618
Blev medlem: 23 mars 2002, 23:51
Ort: Stockholm

Inlägg av Danne » 13 juni 2002, 20:41

Jag skulle också tro att det är Kochers bok du menar. Det finns alldeles för lite litteratur om Tolkien på svenska (man får ändå lov att säga att Ohlmarks kämpade på ganska bra med att översätta lite facklitteratur) och Shippey är nog inte översatt, vad jag vet.

Emil
Medlem
Inlägg: 22
Blev medlem: 17 april 2002, 16:17

där ser man...

Inlägg av Emil » 14 juni 2002, 12:00

Jag har haft den naiva tron att all tolkien relaterad litteratur finns översatt till svenska... är inte alla svenskar lika intreserade som mig? 8O

Är Shippey boken bra? Finns det mer tolkien baserad litteratur som inte är översatt men som ni kan rekomendera?

Jag får gå till SF-bokhandeln och botanisera.... :D

Danne
Medlem
Inlägg: 1618
Blev medlem: 23 mars 2002, 23:51
Ort: Stockholm

Inlägg av Danne » 14 juni 2002, 20:53

Jag tror snarare tvärtom... att det mesta som är Tolkienrelaterat inte finns översatt till svenska! Inte ens allt som är skrivet av Tolkien själv finns ju på svenska (exempelvis hela The History of Middle-earth (utom bok I & II))!!!

Shippeys bok är mycket bra (jag har läst drygt hälften nu), framför allt om man som jag är intresserad av språk. Den behandlar Tolkiens författarskap ur ett språkhistoriskt perspektiv (för att göra en grov förenkling).

Ett litet, litet urval av andra böcker om Tolkien och hans värld, som inte finns på svenska:

- Shippeys andra bok, Author of the Century
- The Atlas of Middle-earth, Karen Fonstad
- Tolkien - Man and Myth, Joseph Pearce

Det finns många många fler!

Användarvisningsbild
Ioreth
Medlem
Inlägg: 137
Blev medlem: 24 mars 2002, 12:38
Ort: Sverige

böcker ...

Inlägg av Ioreth » 15 juni 2002, 19:20

jo, det där låter som Kochers bok, vilken jag tycker är bra ...
Shippey´s är VARMT att rekommendera, önskar jag hade den själv, men fick i alla fall låna den för ett tag sedan :) ...

Atlasen är kanonbra! Har tyvärr bara första upplagan (den andra lär ha åtskilliga uppdateringar)

Användarvisningsbild
Den stegrande kamelen
Medlem
Inlägg: 991
Blev medlem: 23 mars 2002, 21:08
Ort: Göteborg
Kontakt:

Re: Inhandlat Tom Shippey's "The Road to Middle-earth&q

Inlägg av Den stegrande kamelen » 28 juni 2002, 21:55

Danne skrev:Har nyss köpt ovan nämnda bok på SF-bokhandeln i Stockholm.
Visste ni att det finns en SF-bokhandel i Göteborg också? Det var en fullständig nyhet för mig i alla fall! Jag ramlade på den nu ikväll när jag kom ut från Filmstadens bakdörr. (Hade just sett Star Wars II.) Det var stängt dessvärre (klockan var nästan nio på kvällen), men imorgon är det öppet igen. Då går jag dit!

Här ligger affären förresten:

Bild

Användarvisningsbild
Lindir
Medlem
Inlägg: 2811
Blev medlem: 27 mars 2002, 00:21
Ort: Göteborg

Re: Inhandlat Tom Shippey's "The Road to Middle-earth&a

Inlägg av Lindir » 28 juni 2002, 22:49

Den stegrande kamelen skrev:Visste ni att det finns en SF-bokhandel i Göteborg också? Det var en fullständig nyhet för mig i alla fall!
Det var det värstaste, det har jag också alldeles missat. Är det samma kedja? Har de antikvariskt?

Användarvisningsbild
Den stegrande kamelen
Medlem
Inlägg: 991
Blev medlem: 23 mars 2002, 21:08
Ort: Göteborg
Kontakt:

Inlägg av Den stegrande kamelen » 28 juni 2002, 23:02

Lindir skrev:Det var det värstaste, det har jag också alldeles missat. Är det samma kedja? Har de antikvariskt?
Det är definitivt samma kedja, för jag hittade ovanstående karta på deras hemsida, http://www.sfbok.se. Om de har antikvariskt vet jag inte än, men det får jag förhoppningsvis reda på imorgon! (Om jag hinner ta mig dit vill säga, det finns ju en bronsmatch i VM att titta på också...)

Skriv svar