Var Hitler sjuk?

Tillägnad vår saknade medlem varjag
überjunge
Medlem
Inlägg: 334
Blev medlem: 10 juli 2002, 23:32
Ort: Uppsala

Var Hitler sjuk?

Inlägg av überjunge » 26 januari 2004, 13:58

Jag har arbetat nära äldre människor med parkinson. När jag ser ocensurerade klipp, ett när han klappar unga killar på axeln innan de skickas fram emot ryssen, med Hitler visar han tydliga tecken på att lida av symtom av någon parkinson liknande åkomma. Det behöver inte vara Parkinson, man kan få symtom av tex våld emot huvudet osv. Men, är det någon här som hört något om hans hälsotillstånd?

Karl Bruno
Medlem
Inlägg: 329
Blev medlem: 24 mars 2002, 00:56
Ort: ...

Inlägg av Karl Bruno » 26 januari 2004, 14:00

Det var svårt att ställa någon mer precis diagnos eftersom Hitler inte ville låta sig undersökas ordentligt. Men visst hade han fysiska problem, speciellt mot slutet.

Användarvisningsbild
Daniel L
Medlem
Inlägg: 3375
Blev medlem: 20 oktober 2002, 20:49
Ort: Konungariket Sverige

Inlägg av Daniel L » 26 januari 2004, 14:23

Det är mycket riktigt att han visade symptom på Parkinsons. Det finns en bok som heter "The Medical Casebook of Adolf Hitler" som är skriven av Leonard L. Heston MD och Renate Heston RN, denna kan vara värd att titta i om man är intresserad av ämnet. Redan då SS-Standartenführer (osäker på om detta är rätt grad) Max de Crinis undersökte Hitler 1940 så upptäckte denna att Hitler visade tydliga symptom på Parkinsons, de Crinis lär ha informerat Himmler om detta. En annan förklaring kan ha varit de droger som Hitler behandlades med, han sägs bland annat ha fått stryknin och amfetamin.

mvh/ Daniel

Fläsket
Medlem
Inlägg: 1007
Blev medlem: 23 april 2002, 01:42
Ort: Mjölby

Inlägg av Fläsket » 26 januari 2004, 17:53

Parkinsons är det troligast. I Die Katakombe nämner en eller annan läkare just denna åkomma som trolig och dessutom i rät tlångt framskridet stadium.

Vissa källor antyder syfilis (och anger detta som skäl till Hitlers svikande mentala hälsa) men mig veterligt så finns inga bevis för detta.

überjunge
Medlem
Inlägg: 334
Blev medlem: 10 juli 2002, 23:32
Ort: Uppsala

Inlägg av überjunge » 28 januari 2004, 11:07

D. Löwenhamn skrev:Det är mycket riktigt att han visade symptom på Parkinsons. Det finns en bok som heter "The Medical Casebook of Adolf Hitler" som är skriven av Leonard L. Heston MD och Renate Heston RN, denna kan vara värd att titta i om man är intresserad av ämnet. Redan då SS-Standartenführer (osäker på om detta är rätt grad) Max de Crinis undersökte Hitler 1940 så upptäckte denna att Hitler visade tydliga symptom på Parkinsons, de Crinis lär ha informerat Himmler om detta. En annan förklaring kan ha varit de droger som Hitler behandlades med, han sägs bland annat ha fått stryknin och amfetamin.

mvh/ Daniel
Ok, emot vad fick han dessa medikament. Kan man få parkinsonliknande symtom av dem?

Fläsket
Medlem
Inlägg: 1007
Blev medlem: 23 april 2002, 01:42
Ort: Mjölby

Inlägg av Fläsket » 28 januari 2004, 11:23

Stora doser amfetamin ger ju lite allmänt spastiskt och hyperaktivt beteende (det engelska uttrycket är "tics").
Har själv observerat fenomenet på pundande kompisar.

Strykning är ett ett gift och om det är ett nervgift av något slag (finns någon toxikolog på forumet?)så är det inte otroligt att det kan ha bidragit till ryckingar/darrningar.

Användarvisningsbild
Schwalbe
Tidigare medlem
Inlägg: 4437
Blev medlem: 20 juni 2002, 13:51
Ort: Sverige

Inlägg av Schwalbe » 28 januari 2004, 11:40

Kan det inte vara så att problemet var psykiskt?
Man måste ju betänka den enorma press Hitler måste ha haft på sej.
Lägg till besvikelsen över att hela hans dröm gick i spillror.
Han drack ju dessutom inte alkohol, så det är kanske inte så konstigt att hans läkare skrev ut prepatat för att han skulle känna sej bättre.
Det kan kanske havarit biverkningar av dessa preparat som sagt?

Fläsket
Medlem
Inlägg: 1007
Blev medlem: 23 april 2002, 01:42
Ort: Mjölby

Inlägg av Fläsket » 28 januari 2004, 11:47

Den psykiska pressen borde varit enorm och det är inte otroligt att den bidrog till hans svikande fysiska hälsa, det håller jag med om. Förfallet kommer ju igång på allvar runt 1943 om jag fattat rätt, dvs i tid med att de tyska nederlagen börjar ramla in som brev på posten...

Användarvisningsbild
Sarvi
Tidigare medlem
Inlägg: 5977
Blev medlem: 25 mars 2002, 09:00
Ort: Sverige

Inlägg av Sarvi » 28 januari 2004, 12:36

Stryknin, i mycket små doser, användes förr som ett stimulantia och/eller som ett magstärkande medel.

Sune
Medlem
Inlägg: 320
Blev medlem: 21 oktober 2003, 16:57
Ort: Skåne, söder om Stockholm

Inlägg av Sune » 28 januari 2004, 12:50

Snacka om 'stress' alltså! Jag tänker på dagens ungdom som stannar hemma från jobbet pga 'stress'. Men för Hitler kan vi verkligen tala om stress. Tänk, vilken resa han gjorde på kort tid? Från att ha varit 1900-talets mest framgångrike ledare/politiker/hjälte, till att ha orsaket sitt folk och hela nationens totala undergång. Det var av något större dignitet än en börskrasch eller Skandia-skandalen!

Speer beskriver hur han fick göra Hitler sällskap när han satt uppe på väldigt sent på kvällarna och tittade på långfilm och drack te. Mitt under de mest avgörande händelserna under kriget! En flykt från verkligheten, skulle jag tro.

Användarvisningsbild
Leprazy
Medlem
Inlägg: 663
Blev medlem: 1 januari 2003, 18:16

Inlägg av Leprazy » 30 januari 2004, 21:04

Den blandning som Hitler fick av sin doktor kan liknas med dagens "Speed" (drog med bla. amfetamin som injeceras)

Karl Bruno
Medlem
Inlägg: 329
Blev medlem: 24 mars 2002, 00:56
Ort: ...

Inlägg av Karl Bruno » 31 januari 2004, 00:09

Jag tvivlar på att Hitler fick amfetamin i sådana doser att han blev hög av det.

Användarvisningsbild
Lindir
Medlem
Inlägg: 2811
Blev medlem: 27 mars 2002, 00:21
Ort: Göteborg

Inlägg av Lindir » 31 januari 2004, 01:11

Beträffande Hitlers medicin(miss-)bruk står följande att läsa i boken "Tio hjärnor" (2000), varur ett av kapitlen handlar om Hitler, av den kände svenske läkaren och hjärnforskaren professor David H Ingvar, som dog för ett par år sedan:

"Han fick för sina magsmärtor nästan dagligen Eukodal, ett starkt kodeinpreparat som liknar Metadon. Det är enligt Park också välbelagt att Hitler, på ordination av Morell, hela sitt liv tog jättedoser upp till 20 tabletter om dagen av belladonna och stryknin. Detta motsvarar en nära nog dödlig dos av krampgiftet stryknin. Dessutom tillhandahöll Morell i synnerhet, men även andra läkare, i okända doser centrala stimulantia, koffein, cardiazol, coramin, sympatol etc etc, förutom många naturmedel. Morell använde också pervitin, en nära släkting till amfetamin, som han injicerade intravenöst (!) på Hitler. Flera beskrivningar från Hitlers sista år anger att Führern kunde börja sin dag vresig och otålig. Men efterbehandling med en stor dos pervitin återkommer han till sin stab helt förändrad med manisk blick, snabbt förvirrat tal, stark tremor och allmän rastlöshet.

Till Morells kurer hörde också stora doser testosteron, manligt könshormon. Det hade sina följder. De kvinnliga sekreterarna i Berlinbunkern gillade inte Führerns tafsande. Hitlers från barndomen tillknycklade sexualitet med voyeurism, perversioner och intresse för pornografi (homosexualitet, menar somliga på lösa grunder) blev inte mera rätlinjig av dr Morells hormonella artilleri.

Till detta kommer dessutom det märkliga faktum att Hitler för sina "sinusitbesvär" efterattentatet 1944 av en annan läkare, dr Giesing, behandlades med kokain i maximala doser! Två gånger om dagen fick han via nässpray 10-procentig kokainlösning. Vid ett tillfälle, minst, ledde detta till överdosering. Hitler kollapsade, blev medvetslös och fick ett epileptiskt anfall.

Hitlers svåra kroniska läkemedelsmissbruk som lades ovanpå hans personlighetsstörning och allmänna psykopatologi har säkert spelat en mycket större roll än man trott för hans beteende under hans sista år. De djupa inre spänningarna, den latenta megalomanin och paranoian, bristen på insikt i den egna personligheten, rigiditeten, humorfriheten, förljugenheten, obildningen, allt det kan inte ha gagnats av de enorma doserna belladonna, stryknin, amfetamin, testosteron och andra farmaka - minst 70 - som Morell och hans kolleger ordinerade. Tvärtom. De välkända patologiska utbrotten, som Hitler ofta fick när han blev emotsagd, får ses som urladdningar, kanske abstinenssymptom i hans förgiftade nervsystem."

Karl Bruno
Medlem
Inlägg: 329
Blev medlem: 24 mars 2002, 00:56
Ort: ...

Inlägg av Karl Bruno » 31 januari 2004, 12:51

Ingvar skrev:"Till Morells kurer hörde också stora doser testosteron, manligt könshormon. Det hade sina följder. De kvinnliga sekreterarna i Berlinbunkern gillade inte Führerns tafsande. Hitlers från barndomen tillknycklade sexualitet med voyeurism, perversioner och intresse för pornografi (homosexualitet, menar somliga på lösa grunder) blev inte mera rätlinjig av dr Morells hormonella artilleri."
Är texten allvarligt menad? Jag trodde att spekulationerna om Hitlers avvikande sexualitet sedan länge var avfärdade som propaganda. Jag har aldrig någosin hört att han skulle ha tafsat på sina sekreterare eller att han skulle ha varit storkonsument av porr. Hela texten känns som om källan är allierad propaganda från 1946.

Användarvisningsbild
Martin Tunström
Medlem
Inlägg: 4279
Blev medlem: 23 mars 2002, 17:55
Ort: Helsingborg
Kontakt:

Inlägg av Martin Tunström » 31 januari 2004, 14:28

Karl Bruno skrev:
Ingvar skrev:"Till Morells kurer hörde också stora doser testosteron, manligt könshormon. Det hade sina följder. De kvinnliga sekreterarna i Berlinbunkern gillade inte Führerns tafsande. Hitlers från barndomen tillknycklade sexualitet med voyeurism, perversioner och intresse för pornografi (homosexualitet, menar somliga på lösa grunder) blev inte mera rätlinjig av dr Morells hormonella artilleri."
Jag har aldrig någosin hört att han skulle ha tafsat på sina sekreterare eller att han skulle ha varit storkonsument av porr. Hela texten känns som om källan är allierad propaganda från 1946.
Har också svårt att tro att de kvinnliga sekreterarna gnällde att han tafsade, läst i alla fall inte det i Traudl Junges bok.

/Martin

Skriv svar