Sala ligan

Diskussioner kring händelser under kalla kriget, från krigsslutet till 1991.
Lasse
Medlem
Inlägg: 1541
Blev medlem: 26 mar 2002 16:03
Ort: Sthml

Sala ligan

Inlägg av Lasse » 03 aug 2003 10:53

Vet inte om jag postade denna tråd rätt.

Men iallefall:

När sala ligan som leddes av Thurneman åkte dit hävdade ju Thurneman (glömt förnamnet på han) att de fått order från stockholm, men nån i stockholm åkte ju aldrig dit för nåt sånt.

Utredde polisen över huvudtaget om det fanns nån ledning i sthml som thurneman hävdade??

apanola
Medlem
Inlägg: 46
Blev medlem: 19 jul 2003 18:27
Ort: sverige

Inlägg av apanola » 06 aug 2003 16:34

Thurneman sa en hel del, man får ta hans olika påståenden med inte bara en nypa salt, utan med hel hel grabbnäve.

Lasse
Medlem
Inlägg: 1541
Blev medlem: 26 mar 2002 16:03
Ort: Sthml

Inlägg av Lasse » 07 aug 2003 10:09

apanola skrev:Thurneman sa en hel del, man får ta hans olika påståenden med inte bara en nypa salt, utan med hel hel grabbnäve.
Jo, det förstår jag, men då bla denna personen som hade "den magiske cirkel" i danmark, som det inte kom fram nåt om, men thurnemans släktingar eller vad det var vittnade ju om att nån dansk ska ha kommit på besök till han.

Och vad för attentat hade han planerat? Känner till de som de genomförde och de här 2 planerade: när de skulle spränga nån bank så flera hundra skulle dö och polisen vara där istället för banken de då skulle råna och när de skulle råna nån bank och likvidera alla kunderna och de som arbetade där.

QM
Tidigare medlem
Inlägg: 18
Blev medlem: 23 aug 2003 21:27
Ort: Mellansverige

Inlägg av QM » 24 aug 2003 11:29

Internationell Sala-liga? Nja, vad ska det tjäna till att blåsa upp det hela. Är det särskilt internationellt att mörda en taxichaffis för några tior, eller gasa ihjäl en gammal dam genom att borra hål i stugväggen och dra en slang från bilen?

Nä, låt psykvården (dåvarande mentalsjukvården) ta hand om det.

Spekulera leder oftast ingenstans. Se på Erik den XIV? Var det ärtsoppa?

Användarvisningsbild
Johan Elisson
Medlem
Inlägg: 3530
Blev medlem: 23 mar 2002 17:58
Ort: Rikets värn i väst.

Inlägg av Johan Elisson » 24 aug 2003 11:40

QM skrev:Internationell Sala-liga? Nja, vad ska det tjäna till att blåsa upp det hela. Är det särskilt internationellt att mörda en taxichaffis för några tior, eller gasa ihjäl en gammal dam genom att borra hål i stugväggen och dra en slang från bilen?

Nä, låt psykvården (dåvarande mentalsjukvården) ta hand om det.

Spekulera leder oftast ingenstans. Se på Erik den XIV? Var det ärtsoppa?
Spela roll om det inte leder någonstans, ett forum är till för att man ska diskutera, även om det inte leder till någon slutsats, så ta det lite lugnt och lägg dig inte i trådar om du inte tycker att de ger något.

/Johan

QM
Tidigare medlem
Inlägg: 18
Blev medlem: 23 aug 2003 21:27
Ort: Mellansverige

Inlägg av QM » 24 aug 2003 11:54

Just det. Som jag fattat det är detta ett diskussionsforum - inte ett forum för spekulationer och vilda gissningar.

Sala-ligan: Jag har läst det mesta i ämnet, talat med släktingar i Sala som var med och träffat flera av de poliser som jobbade med utredningen. Av alla är 99%, cirka, övertygade om att Thurneman var psykiskt sjuk.

Det behöver inte vara konstigare än så.

Användarvisningsbild
Johan Elisson
Medlem
Inlägg: 3530
Blev medlem: 23 mar 2002 17:58
Ort: Rikets värn i väst.

Inlägg av Johan Elisson » 24 aug 2003 11:57

Nej, men vill folk spekulera, hur fasen ska du kunna hindra dem? Du har inte mot förmodan upptäckt att det t o m finns en "What-if"-avdelning för rena påhittade scenarion? Är det då så fel av oss att sitta här och spekulera runt ett ämne som inte är totalt verklighetsfrämmande?

Lugna ner dig och räkna till tio.

/Johan