Jag blev nyfiken på vad planet Viggen fått sitt namn från. Bland annat är det från åskvigg, ett ord jag hört men aldrig brytt mig om. Därför läste jag idag på och åskvigg är ett gammalt namn på de stenyxor medeltidsbönderna fann i sina åkrar! Det var helt nytt för mig.
Eftersom man trodde att stenyxorna, förlåt, åskviggarna, ansågs ha skapats av blixtnedslag och blixten aldrig slår ner två gånger på samma ställe tänkte man att viggarna kunde skydda hemmet från blixtnedslag. Man gömde undan sin åskvigg under golvet eller i taket - så kände man sig säker mot blixten.
Men det mest fascinerande tycker jag är att stenyxorna på detta sätt fann en sekundär användning.
https://sv.wikipedia.org/wiki/%C3%85skvigg
Åskvigg
- Markus Holst
- C Skalman
- Inlägg: 16986
- Blev medlem: 4 september 2006, 15:28
- Ort: Västergötland
- Kontakt:
Re: Åskvigg
Och lite mer:
För mig hade jag trott att var bara kopplat till åskviggar från Mjölner. Blixtarna alltså. Jämfört med Lockheed P-38 Lightning och English Electric Lightning samt numera https://www.raf.mod.uk/aircraft/current ... ning-f35b/
MVH
Hans
https://sv.wikipedia.org/wiki/Saab_37_Viggen#NamnNamn
Namnet anspelar på åskvigg, föremål som i folktron var förknippade med blixten, asaguden Tor och hans hammare. Det är även namnet på andfågeln vigg, vilket är en blinkning till flygplanets nosvinge. Nosvingen kallas canardvinge, vilket rakt översatt betyder andvinge. Viggen var det första svenska stridsflygplanet som konstruerades med en sådan.
För mig hade jag trott att var bara kopplat till åskviggar från Mjölner. Blixtarna alltså. Jämfört med Lockheed P-38 Lightning och English Electric Lightning samt numera https://www.raf.mod.uk/aircraft/current ... ning-f35b/
MVH
Hans