Striderna mot Huthirebellerna i Röda havet har aktualiserat behovet av alternativ till luftvärnsrobotar mot sådana mängdvapen som Shahed 136.
Nu lanserar BAE Systems sin Hypervelocity Projectile som ett möjligt svar på detta. En styrbar underkalibrig projektil som kan skjutas ur en standard 127mm kanon och bekämpa luftmål på mer än sju mil.
Påminner en del om den italienska VULCANO, men den kan vad jag vet bara bekämpa mark- och sjömål. Men inte omöjligt att den utvecklas mot att få luftmålsförmåga nu när det verkar finnas en tydlig marknad för sådant.
Hypervelocity Projectile
Re: Hypervelocity Projectile
En fråga, vad är utgångshastigheten? Eller är det hemligt?
MVH
Hans
MVH
Hans
Re: Hypervelocity Projectile
Har inte hittat några uppgifter, men eftersom det är en underkalibrig projekttil är den rimligen högre än vanligt för 5"/62 Mark 45 Mod 4.
Följer man den länken visar det sig att HVP är ett äldre program än jag först trodde och att kongressen strök det 2021. Jag gissar att BAE nu har dammat av det och marknadsför det igen efter Röda havet-operationerna. Det som 2021 bedömdes som "the costs for these items outweighed the potential benefits" kan med de erfarenheterna förmodligen istället verka som en bra idé. Vilket är ytterligare ett exempel på svårigheten att veta vilka av alla bra idéer man ska satsa på. I efterhand är det alltid självklart vad man borde ha valt... Om några av USN jagare i Röda havet haft ett par hundra HVP i ammunitionsdurken hade det troligen framstått som en succé.