Svensk soldat? En snabb fråga...

Diskussioner kring andra världskriget. Tillägnad vår saknade medlem varjag
Användarvisningsbild
panzerIV
Medlem
Inlägg: 741
Blev medlem: 27 jul 2004 21:52
Ort: Eskilstuna

Svensk soldat? En snabb fråga...

Inlägg av panzerIV » 15 sep 2008 00:07

Hittade denna sida http://d2134644.u48.surftown.nu/copperm ... ?album=178 med mängder av bilder från en tysk Polisenhet, och hittade bla. den intressanta bild;

Bild

Är det inte en svensk soldat i mitten? Det ser ju onekligen ut som att det är någon slags gränsövergång i bakgrunden.

EDIT: Kollade runt lite mer på sidan och hittade även denna bild, helt klart svenska soldater. Ja, nu svarade jag ju kanske på min egen fråga, men det är mycket intressanta bilder i alla fall! :wink:
Bild

Användarvisningsbild
frodeh
Medlem
Inlägg: 1241
Blev medlem: 08 apr 2002 13:21
Ort: Norge

Re: Svensk soldat? En snabb fråga...

Inlägg av frodeh » 15 sep 2008 01:00

Bjørnefjell ca. 1941? Det ser ut som om dette er fra Tore Eggans samlinger. Bildene er formedentlig fra tilfangetagne tyskere i 1945.

Användarvisningsbild
B Hellqvist
Redaktör emeritus
Inlägg: 5627
Blev medlem: 24 mar 2002 16:05
Ort: Skövde

Re: Svensk soldat? En snabb fråga...

Inlägg av B Hellqvist » 15 sep 2008 01:29

Tyskarna tillhör en polisenhet, och det verkar lite märkligt att de skulle vara tillfångatagna, i varje fall i den första bilden där de bär vapen.

Användarvisningsbild
MD650
Redaktör emeritus
Inlägg: 16318
Blev medlem: 27 mar 2002 13:40
Ort: Det egentliga Sverige

Re: Svensk soldat? En snabb fråga...

Inlägg av MD650 » 15 sep 2008 15:32

Den nedre bilden ser ut som en av snögallerierna i närheten av Riksgränsen.
:)

Stefan
Medlem
Inlägg: 3426
Blev medlem: 09 apr 2002 10:10

Re: Svensk soldat? En snabb fråga...

Inlägg av Stefan » 15 sep 2008 19:20

B Hellqvist skrev:Tyskarna tillhör en polisenhet, och det verkar lite märkligt att de skulle vara tillfångatagna, i varje fall i den första bilden där de bär vapen.

Jag gissar att deras grejor, inklusive deras minnesalbum, togs ifrån dem när de togs tillfånga (whatever) i samband med krigsslutet och den allmänna kapitulationen.


I Danmark fick de åka hem, de släpptes igenom gränsen. Men de visiterades rutinmässigt vid gränsövergången, och i allmänhet tog man det mesta ifrån dem. Hörde jag på ett radioprogram.
Rationalen torde ha varit att allt som inte var personlig soldatutrustning "måste" de ha rövat i Danmark.


Jag vet inga detaljer om trupperna i Norge.