Presentation av ny finsk pansarpionjärmateriel

Diskussioner kring pansarfordon och dess utveckling genom tiderna.
Skriv svar
mustamato
Medlem
Inlägg: 796
Blev medlem: 2 maj 2004, 15:16
Ort: Lite här och där

Presentation av ny finsk pansarpionjärmateriel

Inlägg av mustamato » 30 oktober 2007, 22:03

Ny inhemsk pionjärmateriel förbättrar rörligheten hos arméns trupper

20.09.2007 15:30

Försvarsmakten presenterade i dag ny materiel för inhemsk och internationell publik vid Pansarbrigaden i Parola. Utrustningen syftar till att förbättra truppernas rörlighet. I uppvisningen deltog brobandvagnar och pansrade minröjningsfordon samt ett broläggningsfordon.

Tre olika fordon presenterades i Parola i torsdags. Brobandvagnen och det pansrade minröjningsfordonet har tagits fram utgående från underredet till Leopard 2 A4. Brobandvagnen är försedd med brotypen Leguan och det pansrade minröjningsfordonet har minplog, schaktblad och märkningssystem. Broläggningsfordonet har byggts på underredet till Sisus 10x10-terränglastbil. Systemen levereras till Försvarsmakten av Patria Weapon Systems.

Försvarsmakten beställde den förevisade materielen i samband med ett projekt som inleddes år 2004. Projektet syftar till att förbättra arméns prestationsförmåga. Ett av huvudområdena är att förbättra truppernas rörlighet. Den nya materielen erbjuder ett lämpligt brosystem för t.ex. Leopard-stridsvagnarna. Hittills har de brosystem som varit i bruk inte varit tillräckligt starka för att bära Leopard-stridsvagnar.

Försvarsmakten har nu mottagit tre fordon och målsättningen är att skaffa sammanlagt 30 fordon, ett tiotal av varje fordon som nu presenterats. Projektet kostar ungefär 70 miljoner euro. Broläggningsfordonen placeras i alla beredskapsbrigader, dvs. i Karelska Brigaden i Vekaranjärvi, Björneborgs Brigad i Säkylä och Kajanalands Brigad i Kajana. Brobandvagnarna och de pansrade minröjningsfordonen placeras i Karelska Brigaden och Pansarbrigaden. Beväringarna börjar utbildas i att använda den nya materielen sommaren 2008.
Bild

Bilder: http://www.mil.fi/paaesikunta/tiedotteet/3382.dsp
Video: http://www.nelonen.fi/uutisvideot/default.asp?video=482
Mer om de nya lastbilarna från SISU: http://www.sisudefence.fi/portal/en/frontpage

mustamato
Medlem
Inlägg: 796
Blev medlem: 2 maj 2004, 15:16
Ort: Lite här och där

Re: Presentation av ny finsk pansarpionjärmateriel

Inlägg av mustamato » 6 november 2007, 22:29

mustamato skrev:Mer om de nya lastbilarna från SISU: http://www.sisudefence.fi/portal/en/frontpage
Litet tillägg om dessa. Den finska armén behöver ersätta hundratals äldre "Proto-SISU"-lastbilar de kommande åren, och nu kommer olika tillverkare få slåss om ordern värd flera hundra miljoner Euro. Förhoppningsvis blir det inhemskt med SISU. Intressant med dessa är att de, såsom det militära modet numera förskriver, är modulära och bland annat är lätta och små nog för att kunna lastas ombord på en Hercules.

http://www.hs.fi/english/article/Finnis ... 5231588086
The Defence Forces plan to acquire about 180 road lorries of different types between 2008 and 2010. About 350 actual military lorries will be needed in 2009 and 2010, and the military wants the option for another lot the same size by the end of 2011.
Bild

Skriv svar