Det finns en mycket kunnig läsekrets på denna site, har jag förstått.
Jag har mestadels intresserat mig för stormaktstiden/örlogsskepp samt lokal historia, men ett annat drama som mycket fascinerar mig är Napoleons ryska fälttåg med Stora Armén, ca 600 000 man.
Är det någon Napoleonbitare som vet om det fanns någon svensk värvad soldat med i den Stora Armén när den tågade mot Moskva ? Om denne överlevde, om denne återvände ?
En annan fråga : Det var mestadels norrlänningar som utvandrade till Stalins kommunistparadis; de mördades ju nästan allihop. Det skall också ha funnits en ölänning med bland dem som utvandrade till Sovjet under 20-30-talet. Uppgiften finns i Kaa Enebergs bok. Nån som har tips om denne ölänning, han var från Degerhamn.
Kurt Lundgren
mejl: kurt_lundgren2000@yahoo.se
webblogg: kurtlundgren.webblogg.se
Svenskar med Napoleon ?
-
Kurt Lundgren
- Medlem
- Inlägg: 15
- Blev medlem: 20 september 2005, 11:27
- Ort: Kurt Lundgren
- Kontakt:
- Thorbjörn Wikström
- Medlem
- Inlägg: 295
- Blev medlem: 28 april 2002, 11:52
- Ort: Luleå
Angående de sk kirunsasvenskarna så mördades inte merparten. De flesta kom hem till Sverige 1936-38. Och de kom inte mestadels från Norrland heller. Men de från Norrbotten med stor anknyttning till gruvindustrin emigerar i grupp och har förhållandevis god kontakt med varandra både innan och under sovietvistelsen. Detta är något som gör dem unika och gjorde att man kallade alla som emigrerade under sent 20-talo och 30-tal för kirunasvenskar. De andra emigererade mestadels enskilt eller i mindre grupper.
Thorbjörn
Thorbjörn