Teosofin

Ekonomi, samhälle och kultur genom hela historien.
Användarvisningsbild
Widsith
Medlem
Inlägg: 1376
Blev medlem: 18 juli 2003, 14:26
Ort: Uddevalla

Teosofin

Inlägg av Widsith » 10 februari 2004, 23:39

Jag har stött på några problem i min forskning som jag hoppas att någon välvillig skalmanit kan hjälpa mig med. Det gäller teosofi och dess förhållande till dess samtida spiritualistiska rörelser.

I tidskriften "Mysteria", utgiven 1929-1932 i Stockholm, beskrivs Rudolf Steiner som en av teosofins förgrundsgestalter, men denne frångick vad jag vet teosofin och startade upp den antroposofiska rörelsen istället. När exakt skedde denna brytning och varför?

1922 bränns Steiners "Goetheanum" ned av attentatsmän, och samtidigt "koncentrerar sig" Hitler och den gryende naziströrelsen på Steiner. Vad var det med Antroposofin som Hitler fann stötande?

Den nämnda "Mysteria" säger sig vara en tidskrift för spiritualism, rosencreuzerkunskap och teosofi. Hur kunde en sådan sammanblandning vara möjlig? Vad finns det för gemensamma berörelsepunkter mellan dessa rörelser?

Antroposofin såväl som teosofin har anklagats vara rasistiska i sin inställning till bl.a. judar. Stämmer detta?

Mina källor nämner att något kallat The Society for Psychical Research avslöjade madame Blavatsky som varande en bluff. Hur gick detta till? I "Mysteria" sägs dessutom TSfPR vara en del av teosofrörelsen. Blev det något slags schism och vad innebar denna?

Henke
Medlem
Inlägg: 1226
Blev medlem: 25 september 2003, 18:27
Ort: Stockholm

Inlägg av Henke » 11 februari 2004, 23:02

Den utmärkta tidskriften Folkvett, från skeptikerorganisationen Vetenskap och Folkbildning, har skrivit om antroposofin ett flertal gånger, där tar de även upp en del om teosofin. Några artiklar finns på nätet:

http://www.physto.se/~vetfolk/Folkvett/19922antro.html

http://www.physto.se/~vetfolk/Folkvett/ ... uden1.html

http://www.physto.se/~vetfolk/Folkvett/ ... romed.html

Det finns källhänvisningar i dessa artiklar om du vill gå vidare i forskningen. :)

Henrik

Gutekrigaren
Medlem
Inlägg: 4120
Blev medlem: 23 mars 2002, 19:38
Ort: Rom

Inlägg av Gutekrigaren » 11 februari 2004, 23:42

Hej!

Delvis anknutet till ämnet, möjligen finns något nyttig att leta vidare utifrån:

http://www.mediekritik.nu/?855

Mvh Petter

hans lindquist
Medlem
Inlägg: 477
Blev medlem: 7 maj 2003, 12:27
Ort: hans lindquist

nazism, teosofi och antroposifi

Inlägg av hans lindquist » 17 februari 2004, 11:53

Man ska nog inte pressa jämförelserna mellan de tre, spekulativa åskådningarna för långt. Samtliga hade en blomstringstid i centraleuropa under slutet av 1800-talet och första halvanav 1900-talet. Arvet från romantiken - upproret mot upplysning, rationalism och industrialism - är påtagligt hos samtliga. Kuriöst nog återfinns hakkorset hos både nazismen och teosofin.

Folkvett ger i mitt tycke en bra och sansad bild av antroposofin.

Nazismens förhållningssätt till de båda andra lärorna är kluvet. Hitler läste åtskillig ockult litteratur inklusive madame Blavatsky. och ska enligt samtidsskildringar ha spekulerat en del kring de vilda teorierna om tallkottskörteln som "ett tredje öga" för ockult skådande. Detta enligt en avhoppad gauleiter från Danzig (kommer inte akut på namnet) i boken "Bordsamtal med Hitler".
Adolfs ställföreträdare Rudolf Hess var bevisligen djupt gripen av Rudolf Steiners idéer. Men samtidigt bekämpade nazisterna teosofer, antroposofer, frimurare, rosencreutzare, nytemplare mfl svärmandar. Sannolikt för att man ogillade fristående organisationer. Särskilt sådana med internationell räckvidd. Kanske ville man inte ha konkurrens?
Antroposofiska kretsar sprider ännu idag böcker på temat att Adolfs anhang kom till makten genom storslagna, urgamla sataniska konspirationer i andevärlden. Exempel "Ödets spjut" av Ravencroft och "Vår fantastiska värld" av Pawels och Bergier. Rekommenderas var och en som vill få sig ett gott skratt på de goda författarnas bekostnad.

Med milt ockult hälsning
hasse L

Christer Samuelsson
Medlem
Inlägg: 844
Blev medlem: 25 oktober 2002, 16:49
Ort: Wilattunge

Inlägg av Christer Samuelsson » 17 februari 2004, 17:45

Det här är mycket gamla föreställningar, vår första Riksantikvarie Johannes Bureus var i branchen, han sysslade med allkemi och var i allmänhet en stor mystiker. Han lär till och med begett sig på resa för att få skåda ett dött troll av allting. Såvitt jag förstår var han även Teosof.
Här en länk till en teosofisk sida: http://www.teosofiskakompaniet.net/Arca ... _2003_.htm

Christer Samuelsson.

Skriv svar