https://www.gu.se/nyheter/falbygdens-al ... elettdelar-Vi har grävt tre gravar med samma resultat. Det finns många små bitar av skelett men större ben som lårben, armar och kranier fattas, säger arkeologen Karl-Göran Sjögren som lett utgrävningarna tillsammans med Tony Axelsson och Malou Blank, alla vid Göteborgs universitet.
[---]
Redan 2023 grävdes den första dösen ut i Tiarp. Vid den utgrävningen gjordes upptäckten att det saknades större ben i graven. Eftersom forskarnas bedömning var att graven var orörd sedan stenåldern var detta en gåta för arkeologerna. Handlar det här om en begravningsritual?
[---]
Under både denna och förra sommaren grävdes ytterligare två dösar ut av arkeologer från Göteborgs universitet på Falbygden, vid Dala Backen mellan Falköping och Skövde. Även här fattas kranier och större ben från de döda. Slutsatsen är därmed, att bristen på större ben i Tiarpsgraven inte var någon tillfällighet utan ett återkommande mönster för dösarna på Falbygden. Detta mönster ses inte i gånggrifterna i området, inte heller i Danska dösar.
Vad kan det här bero på månntro?