Quiz: Andra världskriget

Tillägnad vår saknade medlem varjag
Låst
varjag
Saknad medlem †
Inlägg: 48101
Blev medlem: 24 april 2002, 12:53
Ort: Australien

Re: Quiz: Andra världskriget

Inlägg av varjag » 15 september 2016, 21:57

patrik blom skrev:Ähum .... "tavlan" som nämns i frågan är kanske inte alls något konstverk utan t ex ett fotografi. Det verkar vara ökenlandskap på fotografiet ovan vilket torde få några av oss att tänka på den tyska kapitulationen i Tunisien maj 1943, några månader efter motsvarande i Stalingrad.
Rätt svar. Det var Churchill i Parlamentet, som beskrev i raljerande termer - den tyska katastrofen i Tunisien 1943.
Churchill var ju själv lite av en målarkludd med palett & pensel och beskrev ''the picture of the German surrender in Africa...''
- vari han tyckte sig känna igen penseldragen hos Mästaren från Stalingrad.....

Hitler hade ju pumpat in ansenliga förstärkningar till Tunisien - bara för att förlora alltsammans. I vad som redan var - en förlorad sak....

''Mästaren från Stalingard'' - hade ju på korta tre månader - lidit två monumentala nederlag; ouvertyren av vad som skulle komma.

Din fråga!

Varjag

patrik blom
Medlem
Inlägg: 1098
Blev medlem: 11 februari 2010, 14:42

Re: Quiz: Andra världskriget

Inlägg av patrik blom » 16 september 2016, 12:25

Tack! Då frågar jag så här:

Hur många räder mot tyskockuperat norskt territorium utfördes av brittiska styrkor under andra världskriget? (Fr o m 1941 och framåt, för att undvika sammanblandning med Narvik-striderna 1940.)

patrik blom
Medlem
Inlägg: 1098
Blev medlem: 11 februari 2010, 14:42

Re: Quiz: Andra världskriget

Inlägg av patrik blom » 16 september 2016, 23:18

Den första brittiska räden sedan Norge slutgiltigt erövrats av tyskarna var Operation Claymore mot Lofoten den 4 mars 1941. Sedan kom Operation Gauntlet mot Spetsbergen, Operation Anklet mot Lofoten igen, Operation Archery mot Vågsöy, säkert välbekanta benämningar för många här .... och hur många till, och totalt?

patrik blom
Medlem
Inlägg: 1098
Blev medlem: 11 februari 2010, 14:42

Re: Quiz: Andra världskriget

Inlägg av patrik blom » 17 september 2016, 12:22

"Under andra världskriget genomförde brittiska kommandosoldater sammanlagt närmare 60 räder mot tyska mål i det ockuperade Europa. 36 av målen fanns i Frankrike och 12 i Norge."

Rätt svar är alltså 12. Frågan är fri.

varjag
Saknad medlem †
Inlägg: 48101
Blev medlem: 24 april 2002, 12:53
Ort: Australien

Re: Quiz: Andra världskriget

Inlägg av varjag » 19 september 2016, 23:26

Försöker en ny -
fanbærare.jpg
fanbærare.jpg (36.63 KiB) Visad 743 gånger
och poliser.....jpg
och poliser.....jpg (34.46 KiB) Visad 743 gånger
och
upprorda.jpg
upprorda.jpg (40.44 KiB) Visad 743 gånger
människohopar....

Var, när och varför?

Varjag

patrik blom
Medlem
Inlägg: 1098
Blev medlem: 11 februari 2010, 14:42

Re: Quiz: Andra världskriget

Inlägg av patrik blom » 19 september 2016, 23:53

Händelserna vid Uppsala högar 1943? Svenska "nazister" ville genomföra någon sorts manifestation där men möttes av motdemonstranter, ordningsmakten ingrep. Även kallade påskkravallerna. Det finns en bok om dessa händelser, som heter Fyra dagar i april, av en doktor i arkeologi som heter Alkarp. Ska föreställa dokumentär, men författaren anser sig kunna återge vad folk som han aldrig träffat tänker.

varjag
Saknad medlem †
Inlägg: 48101
Blev medlem: 24 april 2002, 12:53
Ort: Australien

Re: Quiz: Andra världskriget

Inlägg av varjag » 20 september 2016, 00:27

patrik blom skrev:Händelserna vid Uppsala högar 1943? Svenska "nazister" ville genomföra någon sorts manifestation där men möttes av motdemonstranter, ordningsmakten ingrep. Även kallade påskkravallerna. Det finns en bok om dessa händelser, som heter Fyra dagar i april, av en doktor i arkeologi som heter Alkarp. Ska föreställa dokumentär, men författaren anser sig kunna återge vad folk som han aldrig träffat tänker.
Visst var det de s.k. ''Påskkravallerna'' vid Uppsala Högar 1943.

https://sv.wikipedia.org/wiki/P%C3%A5skkravallerna

Din fråga patrik!

Varjag

patrik blom
Medlem
Inlägg: 1098
Blev medlem: 11 februari 2010, 14:42

Re: Quiz: Andra världskriget

Inlägg av patrik blom » 20 september 2016, 12:58

Tack, Varjag!

Kan tillägga att jag har läst "Fyra dagar i april" och har den någonstans i mina överfulla bokhyllor. Författaren har alltså doktorerat i arkeologi (inte historia) och har någon sorts dokumentarisk ambition med boken. Jag minns den rätt dåligt, utom de tre saker jag ogillade;
1) Författaren återger vid många tillfällen hur folk tänker, vilket han ju omöjligt kan känna till, och detta tänkande är viktiga element i handlingen. Så kan man bara göra om man skriver fiction.
2) Den upsaliensiska lokalavdelningen av Svensk Socialistisk Samling visar sig ta emot, och verkställa, detaljerade direktiv från Berlin (!!!) om hur och när man ska ställa till med bråk i det svenska samhället. Sådant har jag aldrig sett några belägg för, och jag tror därför att det är uppdiktat.
3) Författaren skriver inledningsvis att han är noga med att vara korrekt när det gäller nazismen (jfr dock punkt 2 ovan). Därför kallar han folk för "nazister" bara om de bevisligen var medlemmar i ett nazistiskt parti. Men vid denna tid fanns det inget parti som kallade sig nazistiskt. Det som fanns "kvar" var ett parti som redan 1938 hade konstaterat att man måste klippa alla band till den tyska nazismen om man överhuvudtaget ville överleva som parti. Man bytte partiprogram, man bytte namn, och man bytte symboler. Varje gång någon påstod att partiet i själva verket fortfarande var ett nazistiskt parti, förnekades detta.
Givetvis kan utomstående bedömare ändå mena att partiet "egentligen" var nazistiskt, men man kan absolut inte hävda att de personer som var medlemmar av partiet 1943 - fem år efter dess totala "remake" - var det. Några måste ju ha blivit medlemmar för att de attraherats av dess icke-nazistiska program, propaganda och retorik.

Sedan kan man ju fråga författaren om de lokalavdelningar av partiet som förhöll sig lugna också gjorde det på uttryckliga direktiv från Berlin. Det har han nog inget svar på.

Sammanfattningsvis: En i och för sig duktig författare använder sina förmågor till att svärta ner Sverige och svenskarna under andra världskriget. Som så många andra gör.

Jag återkommer med en fråga!

patrik blom
Medlem
Inlägg: 1098
Blev medlem: 11 februari 2010, 14:42

Re: Quiz: Andra världskriget

Inlägg av patrik blom » 20 september 2016, 13:58

Här en ny fråga:

Under krig kan dödsstraff utdömas för ordervägran eller feghet. I vilka länders krigsmakter avrättades följande antal soldater av sådana skäl under andra världskriget:

Land A - 157.000
Land B - Mellan 20.000 och 30.000
Land C - 148 (varav endast en för feghet).

Uppgifterna kommer från en några år gammal artikel (som jag just nu läser) av Gunnar Åselius, professor i historia, särskilt militärhistoria, vid Försvarshögskolan. Den har ett annat huvudämne, men ovanstående uppgifter framkommer en passant. Därför finns det tyvärr bara uppgifter om tre av de krigförande länderna. Det bör dock nämnas att alla tre länderna hade numerärt stora krigsmakter. De 148 avrättade representerade inte någon lilleputt-nation jämfört med de två övriga länderna.

Ett par andra åtminstone för mig intressanta uppgifter som framkommer (men som jag inte ställer några frågor om) är:

"För varje tysk soldat som stupat i strid mot amerikaner och britter hade tyskarna dödat i genomsnitt 1.5 motståndare, trots underlägsenhet i numerär och eldkraft."

"...Den sovjetiska Röda armén ... tillfogade tyskarna 74 procent av deras förluster i stupade".

patrik blom
Medlem
Inlägg: 1098
Blev medlem: 11 februari 2010, 14:42

Re: Quiz: Andra världskriget

Inlägg av patrik blom » 20 september 2016, 22:36

Knepigt? Då hyfsar vi ekvationen genom att säga att landet C, som totalt avrättade 147 soldater för ordervägran och en för feghet, var USA. Dess krigsmakt var av ungefär samma numerär som Tysklands, enligt professor Åselius, men var ju i elden ca två år kortare tid.

Så vilka var länderna som avrättade så oerhört många fler av sina egna soldater?

varjag
Saknad medlem †
Inlägg: 48101
Blev medlem: 24 april 2002, 12:53
Ort: Australien

Re: Quiz: Andra världskriget

Inlägg av varjag » 21 september 2016, 00:24

Ja Land A - med 157 000 avrättade, måste vara Stalins......i klartext skjöt man ihjäl bortåt 15 egna divisoner (!)
Feghet inför Fienden - accepterades inte i Sovjetunionen.
Detta helt bortsett från de hundratusentals som dödsdömdes genom kommendering till Shtraf-bataljoner -
vars uppgifter mest var att utgöra en levande döende massa av kött & blod över vilken massanfallen skulle gå fram.... 8O

Land B med 20-30 000 - bör varit Tyskland. Som oxå applicerade 'hårda nypor'' mot veklingar......

?, Varjag

patrik blom
Medlem
Inlägg: 1098
Blev medlem: 11 februari 2010, 14:42

Re: Quiz: Andra världskriget

Inlägg av patrik blom » 21 september 2016, 13:24

Alldeles riktigt! Land A är Sovjetunionen och land B är Tyskland. Vartill kom, som Varjag nämner, att många sovjetiska soldater beordrades till en (nästan) säker död, under hot om avrättning om de vägrade eller visade "feghet". Eller sköts av de egna om de försökte retirera. Men med dessa vidriga metoder - och en del andra saker - lyckades man besegra det nazistiska Tyskland.

Varjag ställer nästa fråga!

varjag
Saknad medlem †
Inlägg: 48101
Blev medlem: 24 april 2002, 12:53
Ort: Australien

Re: Quiz: Andra världskriget

Inlägg av varjag » 21 september 2016, 13:46

Tack patrik - och fortsätter med samma ämne...med lite språklektioner därtill;

Vilka var dessa - заградотряд, заградительный отряд - och vad hade dom för uppgifter?

Från krigets sista dagar på ''den andra sidan'' - fanns det något som kallades Heldenklau ....vad sysslade dom med?


Varjag

varjag
Saknad medlem †
Inlägg: 48101
Blev medlem: 24 april 2002, 12:53
Ort: Australien

Re: Quiz: Andra världskriget

Inlägg av varjag » 21 september 2016, 22:42

- framaat....jpg
- framaat....jpg (73.64 KiB) Visad 931 gånger
- för bakom oss finns ''barriärformationer'' ur SMERSH

på den andra sidan - fanns
...hjælteklon....jpg
...hjælteklon....jpg (37.52 KiB) Visad 931 gånger
:wink: , Varjag

patrik blom
Medlem
Inlägg: 1098
Blev medlem: 11 februari 2010, 14:42

Re: Quiz: Andra världskriget

Inlägg av patrik blom » 21 september 2016, 23:24

Mina kunskaper i ryska och om rysk realia är betydligt sämre än hos flera andra här på Skalman. Jag tycker att någon av de senare borde ha besvarat frågan. Det hade med all sannolikhet gett ett intressantare svar än mitt. Jag kan klara mig hyfsat i ryskspråkiga områden som turist, men inte mer, samt läsa och transkribera kyrillisk text även om jag inte förstår den. Den sistnämnda färdigheten gör det möjligt att googla, t ex på “zagraditelnyi otriad", och då får man t ex fram detta:

BLOCKING DETACHMENTS
ON SEPTEMBER 6, 2015 BY MSWIN SOVIET

Zagradotryady were Red Army troops positioned in the immediate rear of frontline combat troops to block mass desertion and to shoot stragglers, or anyone else who could not explain why he was there and not at the front killing Germans. Sharpshooters and machine gun crews picked off would-be mass deserters, while firing squads dealt with individual stragglers. Discipline was enforced by the harshest means to prevent mass desertion, panic, and surrender that threatened to lead to strategic defeat. The role of Zagradotryady was thus expanded during the great crisis of mass surrenders in the opening months of the German invasion. Too many had surrendered overly easily in 1941; more would do so in the first half of 1942. As historian Evan Mawdsley aptly put it, Soviet soldiers at that time were “demoralized troops in a demoralized society.” On September 12, 1941, Joseph Stalin and the Stavka therefore issued a harsh directive establishing “blocking detachments.” Their role was only strengthened by his July 28, 1942, Order #227.

The men of blocking detachments were drawn directly from Red Army units. They were not NKVD troops, but operated under NKVD control and in the shadow of their own potential execution by Red Army officers or by the NKVD. Behind dragooned detachments of Zagradotryady were still harder NKVD troops and firing squads, ready to shoot even senior officers or any Zagradotryady who failed to do their duty as defined by the Stavka and by Stalin. The Stavka issued orders to reduce the number of executions from October 1941, cautioning that officers should instead try to persuade men to stand and fight. Recruitment of krasnoarmeets from regular units into blocking detachments was ended one year later. Thereafter, NKVD troops alone filled the enforcement role of Order #227, with their usual utterly ruthless disregard for individual pleadings or special cases. Such extraordinary measures were continued even after the open wound of mass surrenders by Red Army soldiers was stanched. That was because suspicion remained among the NKVD, and in Stalin’s mind, that too many Ukrainians, Belorussians, Poles, and Balts were actively hostile to the Soviet system—which many of them were—and hence could not be trusted to fight. Blocking detachments were finally disbanded in October 1944, as final victory came into view.

Beträffande "dödens klor" på tyska vet jag inte vad det står för. En gissning: Om man inser att man kommer att dö, bör man försöka ta med sig några fiender i döden. T ex genom att placera sig nära dessa och detonera en handgranat.

Låst