Var ligger det då?
Jo i Cunnamulla......
http://www.abc.net.au/local/photos/2013 ... e=brisbane
http://au.news.yahoo.com/world/a/198063 ... -qld-town/
Everybody welcome....to Hell
Varjag
För en engelsktalande kan det förstås bli dråpligt men ordet handlar väl mer om hylla, d v s prisa än om helvetet, t ex Hell Quisling och Hell Furugård?Donkeyman skrev:Men det finns faktiskt ett riktigt "Hell" på närmare håll (Sett från Svensk horisont).
Utanför Trondheim och ganska nära Værnes flygplats ligger ett samhälle som faktiskt heter Hell. Ett ställe som har varit en turistattraktion i många år. Speciellt järnvägsstationen är väl fotograferad med stora skyltar som visar stationens namn. Och i ena hörnet finns en dörr som också är populär. En skylt visar vad som finns där: "Hell Gods - Expedition". Vilket kan tolkas som Guds ambassad i Helvetet.
Närheten till flygplatsen gjorde att Hotellkedjan Rica byggde ett stort hotell i samhället. Ett hotell som földaktligen har namnet "Rica Hell Hotel". Så en weekend i Hell kostar bara en resebiljett och ett hotellrum.
Den som vill vidga sitt vetande kan läsa här: http://no.wikipedia.org/wiki/Hell
Frimärkssamlandets shock - ''Helvetia''!kallas Schweiz för Helvetia på grund av att romarna trodde att Hel hade sin boning i norr
Donkeyman har så enkla vanor att han inte irriterar sig över fylleskrål på nätterna. Lika lite som han bryr sig om barnaskrik, trafikbuller och en massa andra störningar som man kan drabbas av i en stad. Men den staden som Donkeyman bor i (Tromsø i NordNorge) har i alla tider setts som ett "Sodom och Gomorra" för mer väluppfostrade och bildade personer i den södra delen av detta märkliga land. Men i moderna tider har man även i "bibelbätet" accepterat mer kontinentala seder.varjag skrev: Med dålig nattsömn p.g.a. av högljutt öl och skröl