Medeltida borgar och slott

Användarvisningsbild
D. Andersson
Medlem
Inlägg: 827
Blev medlem: 1 oktober 2002, 17:29
Ort: Katrineholm

Inlägg av D. Andersson » 12 augusti 2003, 17:21

Dan Koehl skrev:
D. Andersson skrev:Dan, varifrån har du fått att motteborgar skulle vara en ovanlighet under svensk medeltid?
Jag tror det var Borgar från forntid och medeltid i Västsverige, eller Borgar i Västergötland, jag letar och letar men hittar ingen författare. Den fanns på stadsbiblioteket i Stockholm när jag var hemma några veckor i maj i år. Där angavs, vill jag minnas, dessutom Lenahus som tveksam Motteborg.

Men var har du hittat de andra uppgifterna? Borg kallades Hundhammar under hela medeltiden, och heter Borg först på 1600-talet tror jag.
Björn Ambrosiani skrev:Det enda Borg, som kan komma i fråga, är den borg, som under medeltiden grundades på den yttersta udden vid Hundhammer och senare bröts ut ur Hundhammar för att slutligen också ta över dess kvarvarande marker.
Källan är "Mälaröarna från fornkungar till folkungar". Författare är fil dr. i arkeologi och anställd vid riksantikvarieämbetet.

Carolus XII
Medlem
Inlägg: 189
Blev medlem: 1 juni 2003, 11:35
Ort: Haninge, handen.

Inlägg av Carolus XII » 12 augusti 2003, 22:35

Torpa stenhus!

Bild

En av landets bäst bevarande medletidsslott, uppfördes i slutet av 1400 talet. Vissa om och tillbyggnader gjordes under 1500 talet, riddarsalen är i i renässans, mycket sällsynt sådan. Slottskappelet, är från 1600 talet, slottet visas maj-augusti.

Sida: http://www.boras.se/turism/skoltorp.htm


//Fredde

Användarvisningsbild
Dan Koehl
Medlem
Inlägg: 1400
Blev medlem: 19 september 2002, 01:38
Ort: Phnom Penh
Kontakt:

Inlägg av Dan Koehl » 12 augusti 2003, 23:01

Och förstås finns en sida på Wikipedia om Torpa Stenhus vilken går att ytterligare utveckla med bra information för den som har.

Carolus XII
Medlem
Inlägg: 189
Blev medlem: 1 juni 2003, 11:35
Ort: Haninge, handen.

Inlägg av Carolus XII » 13 augusti 2003, 01:27

wikmedia :wink: ... jag har addat min text om stegeborg där nu.. hoppas du när nöjd, Dan.


//Fredde

Användarvisningsbild
Dan Koehl
Medlem
Inlägg: 1400
Blev medlem: 19 september 2002, 01:38
Ort: Phnom Penh
Kontakt:

Inlägg av Dan Koehl » 13 augusti 2003, 01:46

Hade du skrivit artikeln? Den togs nämligen bort pga copyrightskyddet på sidan http://www.edu.linkoping.se/lokalhistor ... landet.htm som hittades som original. Finns mer copyrightskyddat material på den här strängen ovan så bör vi få reda på det, det kanske inte är så bra för Marcus?

Carolus XII
Medlem
Inlägg: 189
Blev medlem: 1 juni 2003, 11:35
Ort: Haninge, handen.

Inlägg av Carolus XII » 13 augusti 2003, 11:32

Den artikeln jag addade, har jag haft på min dator hur länge som helst, visste inte var den kom ifrån. SKumt, eftersom varken min syster eller bror vet vad stegeborg är för något!

Användarvisningsbild
Marcus
Medlem
Inlägg: 6804
Blev medlem: 22 mars 2002, 21:27
Ort: Sverige

Inlägg av Marcus » 13 augusti 2003, 17:23

Dan Koehl skrev:Hade du skrivit artikeln? Den togs nämligen bort pga copyrightskyddet på sidan http://www.edu.linkoping.se/lokalhistor ... landet.htm som hittades som original. Finns mer copyrightskyddat material på den här strängen ovan så bör vi få reda på det, det kanske inte är så bra för Marcus?
Som Dan påpekat ser vi allvarligt på den här typen av händelser när medlemmar (åtminstone verkar) tar åt sig äran för andras arbete och behandlar copyrighten så respektlöst.

/Marcus

salo
Ny medlem
Inlägg: 4
Blev medlem: 26 augusti 2004, 09:27
Ort: Norrköping/Lahtis, Finland

Inlägg av salo » 26 augusti 2004, 11:00

Raseborg i Snappertuna, Ekenäs är ett välbevarat medeltidsslott från 1300-talet. Både Bo Jonsson Grip och Karl Knutsson Bonde höll hov där.
Bilagor
Raseborg1.jpg
Raseborg1.jpg (144.27 KiB) Visad 1572 gånger
raseborg2.jpg
raseborg2.jpg (152.83 KiB) Visad 1572 gånger
raseborg3.jpg
raseborg3.jpg (154.72 KiB) Visad 1572 gånger

Användarvisningsbild
Dan Koehl
Medlem
Inlägg: 1400
Blev medlem: 19 september 2002, 01:38
Ort: Phnom Penh
Kontakt:

Inlägg av Dan Koehl » 31 augusti 2004, 19:24

salo skrev:Raseborg i Snappertuna, Ekenäs är ett välbevarat medeltidsslott från 1300-talet. Både Bo Jonsson Grip och Karl Knutsson Bonde höll hov där.
Salo, har du mer info om Raseborg? Det ser väldigt spännande ut...

salo
Ny medlem
Inlägg: 4
Blev medlem: 26 augusti 2004, 09:27
Ort: Norrköping/Lahtis, Finland

Inlägg av salo » 10 september 2004, 11:50

Lite mera on Raseborg...

Raseborg ligger västra Nyland (Finland) i Snappertuna socken ungefär en mil norr om Ekenäs. Ingen vet säkert, när Raseborg var grundat men den nämns i en historisk källa förtsa gången i sammanhang med Bo Jonsson Grips resa från Viborg över till Reval till Åbo 1374. Då var Bo Jonsson Grip Sveriges mäktigaste man och länsherre över hela Österlandet (Finland, Tavastland, Österbotten och Karelen).

Det är möjligt att Raseborg existerade redan innan Bo Jonsson Grips tid men i alla fall andstalde han en tysk byggmästare från Reval (nuvarande Tallinn) att bygga om borgen som uppkallades efter den nordtyska borgen Ratzeburg.

Tilll en början lydde Raseborg under Åbo slott och förvalttades av redovisningsskyldiga hövitsmen eller fodgar men efter Engelbrektsfejden övertoks borgen av Krister Nilsson Vase och efter 1442 Karl Knutsson Bonde (den ende finländare - han var född i Finland - som har varit Sveriges kung).

Efter Karl Knutsson blev störtad från kronan 1465 (andra gången) valde han Raseborg till sitt residens och därifrån styrde han Nyland som ett kungadöme.

Efter Karl Knutssons död, Axelssönerna Tott delade Sveriges borgar mellan sig och Raseborg övertogs av Lars Axelsson Tott, som byggde om slottet och regerade Nyland som sitt eget rike till sin död 1483.

Näst lades borgen direkt under kronan av Sten Sture d.ä. 1487. Vid det här laget hade Raseborg börjat förlura i betydelse, då på grund av landhöjningen skepp kunde inte mera gå upp till slottet.

1520 var Nils Eskilsson Banér slottsherren i Raseborg. Kristian Tyrann hade skickat biskopen Henning Gadh till Raseborg att övertala Nils Eskilsson att kapitulera till Kristian Tyrann. Nils Eskilsson kapitulerade men både han och Henning Gadh avrättades på platsen.

1550 Gustav Vasa grundade Helsingfors som en motpol till Reval och länets administration flyttades från Raseborg till Helsingfors kungsgård tillsammans med Ekenäs borgare och borgen lämnades åt sitt öde.

Sedan dess har borgen restauderats 1891-1893, 1930, 1960 och 1980.

Källa: Knut Drake: Raseborg, Ekenäs 2001

Andra möjliga källor om Raseborg:

Henry Rask: Snappertuna, en kustbygs hävder I, Ekenes 1991

Torsten Hartman: Raseborg slotts historia, Helsingfors 1896

Jan von Bondsdorff: Skeppsbrott vid Raseborg och nyländska sjörövare under 1400-talet i Skärgård del 1-2, Helsingfors 1990.

Användarvisningsbild
Ralf Palmgren
Medlem
Inlägg: 2287
Blev medlem: 17 juli 2004, 16:03
Ort: Helsingfors

Inlägg av Ralf Palmgren » 2 april 2005, 16:46

Vi har på något ställe här på Skalman diskuterat det svenska universitetssystemet men jag hittar inte den diskussionen. Så hur var det nu: börjar ni inte på A-nivån (grundstudier), övergår till b-nivån (där man specialiserar sig på någonting) för att under c nivån skriva den första vetenskapliga uppsatsen / lärdomsprovet? Jag antar att eran C-uppsats motsvarar det finländska proseminariet. Vet månne Probstner eller någon annan ifall C-uppsats=proseminarie?

Användarvisningsbild
Pewi
Medlem
Inlägg: 511
Blev medlem: 14 februari 2005, 19:35
Ort: Uppsala

Inlägg av Pewi » 2 april 2005, 17:47

Det finns en avhandling i konstvetenskap om svenska medeltidsborgar, har för mig att det är ett försök till totalkartläggning med skisser och kartor över i princip samtliga. Författaren heter Christian Lovén och boken Borgar och befästningar i det medeltida Sverige. Utgiven av Vitterhetsakademien och till utlån på ett bibliotek nära dig... :D

/Per

Användarvisningsbild
Probstner
Medlem
Inlägg: 5179
Blev medlem: 18 oktober 2004, 09:05
Ort: Stockholm

Inlägg av Probstner » 2 april 2005, 18:17

Ralf Palmgren skrev:Vi har på något ställe här på Skalman diskuterat det svenska universitetssystemet men jag hittar inte den diskussionen. Så hur var det nu: börjar ni inte på A-nivån (grundstudier), övergår till b-nivån (där man specialiserar sig på någonting) för att under c nivån skriva den första vetenskapliga uppsatsen / lärdomsprovet? Jag antar att eran C-uppsats motsvarar det finländska proseminariet. Vet månne Probstner eller någon annan ifall C-uppsats=proseminarie?
Hur hamnade Din fråga här?

Jag kommer inte ihåg hur man jämför svenska och finländska utbildningar. Men ungefär så här ser det ut i Sverige (rättare sagt såg ut för 20 år sedan, nu kanske det är annorlunda):
Varje nivå motsvarar en termins studier eller 20 poäng (ungefär 20 veckors arbete). Poängen är vanligen uppdelade på ett antal olika kurser.
Första halvåret - A-nivån - är grundstudier som Du skriver ("det studenterna egentligen borde ha kunnat efter gymnasiet").
Under andra halvåret - på 40-poängsnivån eller B-nivån - så skriver man sin första riktiga uppsats. Den är på 5 poäng och skall alltså åtminstone i teorin vara frukten av ungefär fem veckors heltidsarbete. En B-uppsats kan vara 10-20 sidor lång och bör vara vetenskaplig till sin karaktär.
Tredje halvåret - 60-poängs- eller C-nivån - domineras av en uppsats på 10 poäng (=resultatet av ungefär tio veckors heltidsarbete). Den kan vara sisådär 20-50 sidor lång och betraktas - precis som ert proseminarium - som det verkliga lärdomsprovet. När man har fått sin C-uppsats godkänd och dessutom har sammanlagt minst 120 akademiska poäng (i idealfallet tre års heltidsstudier) så kan man kalla sig "historiker" och titulera sig "filosofie kandidat".
Verkligheten är inte sällan mer komplicerad (jag höll exempelvis på i två och ett halvt år med min C-uppsats och hatade historia i åratal därefter) men den formella grundstrukturen såg åtminstone förr i tiden ut som ovan.

/ Probstner

Användarvisningsbild
Pewi
Medlem
Inlägg: 511
Blev medlem: 14 februari 2005, 19:35
Ort: Uppsala

Inlägg av Pewi » 2 april 2005, 18:32

Ovanpå de tre terminernas studier i ett och samma ämne kan också läggas en D- eller Magisterkurs. På D-kursen skrivs yterligare en uppsats, vanligtvis om 15 poäng (dvs 15 veckors studier i en ideal verklighet) medan 5 poäng ägnas åt teoristudier eller liknande. Vid åtminstone ett lärosäte (Uppsala, historisk-filosofisk fakultet) ges istället Magisterkurser om 40 poäng, dvs ett års studier, där uppsatsen omfattar halva tiden och den andra halvan ägnas åt fyra 5 poängskurser i en blandning av obligatoriska och valbara kurser. Efter avklarad D- eller magisterkurs och en sammanlagd studietid om 160 poäng eller fyra år kan man ta ut en filosofie magister-examen som väl är tänkt att ungefär motsvara en utrikisk masters- degree. Eftersom inget är beständigt så kommer även detta att ändras inom kort, förmodligen så att vi även i Sverige får en tvåårig mastersutbildning att lägga ovanpå en kandidat/bachelor examen. Allt enligt EU:s Bolognaprocess.

/Per

Användarvisningsbild
Ralf Palmgren
Medlem
Inlägg: 2287
Blev medlem: 17 juli 2004, 16:03
Ort: Helsingfors

Inlägg av Ralf Palmgren » 2 april 2005, 19:18

Nu är det så att jag har tänkt skriva ett arbete / undersökning och är intresserad av den tämligen närliggande slottsruinen Raseborg. Har ni månne några bra idéer om vad man skulle kunna skriva om? Min personliga idé är att detta skulle vara intressant: "Raseborg övertogs av Lars Axelsson Tott, som byggde om slottet och regerade Nyland som sitt eget rike till sin död 1483". Har ni några kommentarer om detta samt specifikt om ni vet ifall detta redan har utretts av någon annan. Jag har inte ännu börjat samla material men medger att väntar ivrigt på era synpunkter.

Skriv svar