Språkövningar

Skriv svar
hans lindquist
Medlem
Inlägg: 477
Blev medlem: 7 maj 2003, 12:27
Ort: hans lindquist

Språkövningar

Inlägg av hans lindquist » 13 juni 2003, 13:48

Karl XII blev allierad med kosackhetmanen Mazepa. Den senare ofta populärhistoriskt uppfattad som något slag halvvild rövarhövding och stamkrigare.
Faktum är dock att när Karl och Mazepa diskuterade såväl politik som militär strategi i tältet på kvällarna talade de latin - det enda språk som herrarna hade gemensamt och dessutom ska ha bemästrat väl. Vilket antyder avsevärd bildning hos dem båda.

På tal om forna tiders språkbildning - om Karl den store sägs att kejsaren talade latin med påvar, kardinaler och präster, franska med sina ministrar, italienska med kvinnor - och tyska med sin häst.

Fredrik den store av Preussen talade och skrev helst på franska, ty tyska dög enligt honom "bara att exercera soldater" med. Till detta tycks det emellertid ha fungerat väl av utgången vid Rossbach att döma.
Med lingvistisk hälsning
Hasse L

Användarvisningsbild
SuperPalle
Medlem
Inlägg: 1532
Blev medlem: 9 oktober 2002, 17:57
Ort: I19

Inlägg av SuperPalle » 13 juni 2003, 19:28

jaha, och?

Karl var ingen obildad människa, han var bara itne mycket för ettikets regler, att han hade bildning var dock självklart, han hade ju fått en prins uppfostran. Mazepa var otroligt bildad och jag tror att han även kunde franska, ett språk som även Karl kunde men som han vägrade att tala.

//Palle

Skriv svar