koroshiya skrev:ERland skrev:Hur är det med benämningen "uppsvear"? När den dyker den upp i källorna första gången?
Det är i Upplandslagen från omkring år 1296. Uppsvear räknas upp som en grupp i riket tillsammans med södermän, götar, gutar och smålänningar.
Syftningen ser en aning oklar ut i stycket om eriksgatan, för först för nämns Tiundaland, Attundaland och Fiädhrundaland under Upplands lagman, sedan kommer Sudhermän, Östgiöta, Smaländingiä, Wästgiötar, Närikiar, Wästmän och återigen Vpländingiar vid Vpsala, och dessas lagmän har i stycket innan dömt kungen. Sedan nämns Vpsweum ok Sudhermannum, Giötom ok Gutum, ok allum Smaländingium.
Eftersom södermännen är skilda från uppsvearna, så borde endast upplänningarna vara uppsvear. Västmännens och närikiarnas tillhörighet är dock ospecificerad, men gutarna har inte förekommit alls vid eriksgatan, om de inte har något ombud i Östergötland eller så.