dieppe

Tillägnad vår saknade medlem varjag
Skriv svar
Lasse
Medlem
Inlägg: 1541
Blev medlem: 26 mars 2002, 16:03
Ort: Sthml

dieppe

Inlägg av Lasse » 13 mars 2003, 07:20

Har funderat lite på dieppe räden 1942, var det ett ärligt försök att försöka landstiga, eller bara för att se hur bra försvar de hade eller kan det till och med vart så att det var för att visa stalin att man brydde sig?? eller kan det vart nåt annat?

Alltså: varför genomförde man dieppe räden?

Användarvisningsbild
Octavius
Medlem
Inlägg: 84
Blev medlem: 26 april 2002, 09:15
Ort: Östersund

Inlägg av Octavius » 13 mars 2003, 08:57

Väldigt bra fråga.. man kan ju tänka sig att det var först och främst
just för att visa Stalin att man var intresserade av att öppna en andra front. Sedan att det var dömt att misslyckas var ju en annan sak. Efter vad jag har hört så tog man sig knappt bort från stranden.

Sedan var det ju utmärkt att få Tyskarna in i falska förhoppningar om deras osårbarhet. Hitler själv lär ha sagt "om dom inte klarade sig många
timmar vid Diepp, hur ska dom då klara av Atlant Vallen när den väl är på plats."

Men vad jag själv antar så var det bara för att visa för Stalin att man var intresserad av att öppna en andra front. Något som misslyckades första gången totalt.

//Octavius

Användarvisningsbild
Darius
Medlem
Inlägg: 182
Blev medlem: 21 februari 2003, 10:01
Ort: Härnösand

Inlägg av Darius » 13 mars 2003, 13:46


Användarvisningsbild
Battler
Stödjande medlem 2026
Inlägg: 5556
Blev medlem: 24 mars 2002, 10:38
Ort: Luleå

Inlägg av Battler » 13 mars 2003, 14:04

Strategiskt sett fick raiden till följd att tyskarna blev mer medvetna om att faran hotade längs hela det okuperade Frankrikes kust. Tyskarna band större trupper och resurser i väster, vilket i sin tur lättade på trycket mot Ryssland.

MVH

Stefan
Medlem
Inlägg: 3426
Blev medlem: 9 april 2002, 11:10

Förövning

Inlägg av Stefan » 13 mars 2003, 14:17

Flera faktorer har nämnts; att lugna Stalin, att binda flera tyska styrkor, + ytterligare bra faktor.
Jag har också läst att det var ett slags förövning,, som var ju nyttig.
Dieppe-räden "misslyckades" trots ett relativt måttligt motstånd.

De lärde sig således att menar man allvar med en landstigning så måste man ta till stora välförberedda styrkor, ha ordentliga landsättningsbåtar osv. Och tur det; Normandie-landstingningen höll ju på att misslyckas trots tyska missar. Hade den varit mindre väl förberedd hade den antagligen misslyckats - eller i varje fall blivit oerhört blodig för landstingningsstyrkorna.

De kanadensiska soldaterna (flertalet av landstigarna var kanadicker) som stupade eller togs tillfånga offrades inte förgäves.

Skriv svar