Japans chanser till vinst utan Pearl Harbour

Tillägnad vår saknade medlem varjag
Skriv svar
Användarvisningsbild
Carolus
Medlem
Inlägg: 1052
Blev medlem: 2 augusti 2005, 18:31
Ort: Stockholm

Japans chanser till vinst utan Pearl Harbour

Inlägg av Carolus » 31 december 2006, 01:58

Tycker inte detta är en alternativ historieskrivnings-tråd, därför skippar jag den forumdelen.

Det jag undrar över är hur Japans krigslycka hade gått om man struntat i att bomba Pearl Harbour. Detta involverade ju USA i kriget. Men om vi räknar bort den fronten och den kraft som gick dit, hur gick det på övriga fronter, invasionen av Kina m.m.

Skulle den gått utan problem om man inte hade en östfront, utan enbart en västfront?

M Corleone
Medlem
Inlägg: 361
Blev medlem: 19 februari 2004, 11:54
Ort: Luleå

Inlägg av M Corleone » 31 december 2006, 15:11

Det stora vinsterna för Japan fanns i att lägga beslag på nederländska ostindien och brittiska malaya. Problemet var att ett anfall dit skulle involvera USA på ett eller annat sätt. Även om Roosevelt skulle kunna få svårt att förklara för den amerikanska allmänheten varför USA gick i krig för att skydda europeiska kolonialimperier så skulle USA vara tvungna att agera om Japan anföll dessa områden.

Kina var ett resursslukande lågintensivt krig där inga feta vinster fanns att vinna något mer, de viktigaste hamnstäderna, peking och de naturresursrika manchuriet kontrollerades redan av japanerna.

Ett anfall mot ryska sibirien kunde låta lockande med tanke på tyskarnas framfart i den europeiska delen av ryssland men de japanska strategerna hade knappast glömt kwantungarméns nederlag mot zjukov 1939. Då de mekaniserade ryska förbanden visade sig överlägsna japanerna.

Det optimala för japanerna vore om de utan amerikansk inblandning skulle få lägga beslag på brittiska malaya och nederländska ostindien men det var inget man räknade med därför var det lika bra att förekomma än att förekommas, därav Pearl Harbor.

Användarvisningsbild
Battler
Stödjande medlem 2026
Inlägg: 5578
Blev medlem: 24 mars 2002, 10:38
Ort: Luleå

Inlägg av Battler » 31 december 2006, 16:06

Hur hade utvecklingen sett ut om USA använt San Diego som huvudbas för Stilla havsflottan i stället för Pearl Habor ? Om jag minns rätt skiftade de bas innan 2 vk utbrott.

MVH

M Corleone
Medlem
Inlägg: 361
Blev medlem: 19 februari 2004, 11:54
Ort: Luleå

Inlägg av M Corleone » 31 december 2006, 17:16

En gissning är att japanerna anfallit malaya och nederländska ostindien, Roosevelt hade skickat stillahavsflottan med arméförband till Filipinerna för att stärka försvaret och vara närmare händelseutveckligen och japanerna hade försökt anfalla den någonstans runt filipinerna. Men det är som sagt var bara en gissning.

Skriv svar