Nu finns nästa program i serien Kalla krigets fordon ute på SVT Play.
http://www.svtplay.se/video/2150345/kal ... /avsnitt-2
I anslutning till det kan jag ju passa på att fråga: hur kom det sig att denna udda fågel (endast 24 st i krigsorganisationen) löd direkt under artilleriregementschefen i två (av de tre) ÖN-fördelningarna. Man skulle kunna tänka sig att detta var en MB-resurs?
Dessutom (vad jag vet) blandade man ju 15,5F och Bkan i samma artreg. Det innebar att man i praktiken hade upp till 4 olika pjästyper inom samma fördelning (10,5 cm och 77A i brigaderna och 15,5F + Bkan i fördelningsartilleriet). Torde inte detta inneburit ett logistikproblem i am-försörjningen och rep? Eller kanske var det tänkt att gränserna mellan fördelningarna var ganska "flytande" i det avseendet?
SVTPLAY: Bandkanon 1
-
Vysotskij
- Stödjande medlem 2020
- Inlägg: 903
- Blev medlem: 25 april 2007, 11:30
- Ort: Bolsjoj Karetnyj Pereulok
Re: SVTPLAY: Bandkanon 1
Angående organisatorisk tillhörighet: Är det inte svårt att tänka sig ett läge där de inte skulle underställas fördelning, så varför inte i artreg?