Köpa lös gammalt skjutmål?

Diskussioner kring pansarfordon och dess utveckling genom tiderna.
Skriv svar
jeep_tom
Medlem
Inlägg: 17
Blev medlem: 22 augusti 2009, 20:13

Köpa lös gammalt skjutmål?

Inlägg av jeep_tom » 22 augusti 2009, 20:28

Hej.

Jag har en fundering. Går det att köpa lös gamla PBV vagnar mm som försvaret haft som skjutmål? Lär ju förstå att det inte går om det är skjutmål som de fortfarande använder. Men det lär ju finnas gamla skjutmål som inte används längre så det är dessa jag tänker på. :)

Är sugen på att köpa på mig en vagn och renovera upp så. Har någon nå tips hur man skall gå till väga så berätta gärna :D

har bara willys jeepar och m29 vesslor i samlingen för nuvarande och känner att det vore kul med något lite rejälare nu så :lol:

Användarvisningsbild
Lützow
Medlem
Inlägg: 326
Blev medlem: 22 april 2002, 19:30
Ort: Sverige

Re: Köpa lös gammalt skjutmål?

Inlägg av Lützow » 22 augusti 2009, 21:00

Står en gammal Centurion på Kråk som behöver väldigt mycket kärlek :P . De målfordon som står uppställda som jag sett och skjutit på är generellt sett i väldigt dåligt skick och tveksamt om det går att renovera. Enklast att få svar på om det går att köpa loss något fordon är troligen att kontakta skjutsäk på något skjutfält som har målfordon.

Användarvisningsbild
predator
Medlem
Inlägg: 3612
Blev medlem: 4 september 2004, 15:22
Ort: Göteborg

Re: Köpa lös gammalt skjutmål?

Inlägg av predator » 27 augusti 2009, 09:11

Som föregående talare säger. Används som inte mer så är dom så dåliga att det inte är värt att försökta få loss dom eller ens försökta sätta ihop dom igen.

Nog bara flis kvar om dom.

Skriv svar