Många anser att detta är den bästa gangsterfilm som gjorts. Jag är beredd att hålla med! Alltså berättelsen om några judiska pojkar som inleder sin karriär på tjugotalet och stiger till toppen av den "amerikanska drömmens andra sida". Noodles Aaronson, som spelas av Robert de Niro, sägs ju beskriva Meyer Lanskys karriär. Lansky kallades ju för "Chairman of the board" för den organiserade brottsligheten i USA. De övriga judiska gangstrar som avbildas liknar mycket Doc Stacher, Benny Siegel, Moe Dalitz, Lewis Rosenstiel, Allie Tannenbaum osv. Dessa män blev ju mycket inflytelserika i USA:s politiska liv. Lansky uppges ha sagt: Det är bra att vara president, men ännu bättre att äga presidenten!" När en kille som upplevt 1930-talet såg filmen sa han om James Woods: Det var som om Allie Tannenbaum (mördare för Murder inc) stigit upp ur graven.
Nu hoppar jag direkt till slutscenen för att fråga en sak: Filmen slutar ju med att Robert de Niro går till en opiumhåla och drar lungorna fulla med rök och spricker upp i ett brett leende. Jag tolkar att här finns ett budskap: Den amerikanska drömmen är vacker som dröm. Joe Kennedy (som var vän och kompanjon med Doc Stacher) försökte med sin familj att leva den amerikanska drömmen, men den blev för dem en mardröm som drabbade hela nationen. Vad sägs om denna tolkning?
Jag inspirerades till detta inlägg för att jag började just läsa en alltigenom fascinerande bok: Bröderna Taubmans "McNamara at war".
Once Upon a time in America.
Diskussioner kring filmer, böcker (skönlitteratur), tv-program, spel mm som bygger på vår historia.
Skriv svar
1 inlägg
• Sida 1 av 1
Återgå till "Historia i litteratur och media"
Hoppa till
- Historia
- ↳ Förhistoria
- ↳ Tidiga civilisationer och antiken (8000 fkr till 476)
- ↳ Romerska riket
- ↳ Nordisk forntid & vikingatid
- ↳ Medeltiden (476 till 1523)
- ↳ Tidig modern tid (1523 till 1789)
- ↳ Revolutionernas och Imperialismens tid (1789 till 1913)
- ↳ Första världskriget och mellankrigstiden (1914 till 1932)
- ↳ Andra världskriget och dess upptakt (1933 till 1945)
- ↳ Kalla Kriget (1946 till 1991)
- Övrig historia
- ↳ Finlands historia
- ↳ Socioekonomisk historia
- ↳ Historiska hjälpvetenskaper
- ↳ Historiska källor & litteratur
- ↳ Släktforskning
- ↳ Historia - övrigt & allmänt
- ↳ Språkhistoria
- ↳ Idéhistoria
- ↳ Hästen i historien
- ↳ varjag berättar
- Kalenderbitar- och teknikhistoria
- ↳ Civil teknikhistoria
- ↳ Flyg- och rymd-historia
- ↳ Pansarhistoria
- ↳ Sjöfartshistoria
- ↳ Militär teknikhistoria
- ↳ Sveriges militär 1925-idag
- Historiskt samlande
- ↳ Köp och sälj
- ↳ Militära samlarsaker
- ↳ Övrigt samlande
- Social samvaro
- ↳ Quizzar
- ↳ Äldre quizzar
- ↳ Historiska sevärdheter, restips och reseskildringar
- ↳ Kontrafaktisk historia
- ↳ Historia i litteratur och media
- ↳ Modellbygge
- ↳ Modellbygge köp/byt/sälj
- ↳ J.R.R. Tolkien
- ↳ Om Skalman.nu