Lasse Odrup skrev:Dick Harrison har flera poänger.
Själv grubblar jag fortfarande på varför svenskheten ses som ett hot av vissa finnar. Det finskspråkiga Finland har ju så mycket att vara stolt över att man istället välvilligt borde stödja den finlandssvenska minoriteten som har bidragit så mycket till landet.
Det är nog en fråga som alla finlandssvenskar grubblar över.
Själv har jag en teori om att det är främst bilden av oss finlandssvenskar som tillhörande det "bättre folket" som verkar stötande. Inte heller det här programmet gav någon annan bild än att svenskarna var adel eller överklass och inget annat.
Visst var överklassen till stora delar svenskatalande ännu långt inne på 1900-talet, men det betyder inte att ALLA av dem var överklass för det.
Den här typen av program borde, mer än någonsin med tanke på samhällsklimatet, vara noggranna med att framhålla att det fanns både torpare, bönder och medellösa svenskatalande i Finland, förr liksom nu.Vi borde komma bort från den här stämpel av överklass (även om vi nu råkar vara lite finare

) och visa att det också finns "normala" människor bland finlandssvenskarna. Och att de, de facto, egentligen är i majoritet av finlandssvenskarna. Adel och överklass är en ytterst liten minoritet i minoriteten.