"Die Gustloff"

Diskussioner kring filmer, böcker (skönlitteratur), tv-program, spel mm som bygger på vår historia.
Skriv svar
Användarvisningsbild
tyskaorden
Redaktör emeritus
Inlägg: 9675
Blev medlem: 27 mars 2002, 14:52

"Die Gustloff"

Inlägg av tyskaorden » 21 mars 2008, 14:06

Tyska tv-bolaget ZDF sände den 2 och 3 mars serien "Die Gustloff" i två delar. Regissören Joseph Vilsmaier har utgått från fakta kring sänkningen av Wilhelm Gustloff, men personerna är fiktiva. Per Landin uppmärksammade filmen i DN Kultur 6 mars och avslutar med "Det är bara att hoppas att även den svenska teven visar detta bidrag till vår okända närhistoria." Håller med honom även om denna historia nu kanske inte är så okänd.

Förbundskansler Merkel på förhandsvisningen http://www.bundesregierung.de/nn_1264/C ... tloff.html

Användarvisningsbild
sveahk
Redaktör och stödjande medlem 2026
Inlägg: 12428
Blev medlem: 3 februari 2005, 15:28
Ort: Klockrike

Re: "Die Gustloff"

Inlägg av sveahk » 21 mars 2008, 16:08

Innan man hoppas och gläder(?) sig alltför mycket att få „Die Gustloff“ sänt i svensk TV, är det kanske önskvärt att veta lite hur denna katastrof blir föreställd i denna ZDF-produktion. I Tyskland mottogs den med delade meningar, vad vore annat att förvänta. Jag vill gärna hänvisa till följande filmkritik i „Die Zeit“, för mina begrepp en av de mer läsvärda tyska tidningarna för närvarande:
http://www.zeit.de/online/2008/11/gustl ... ers?page=1

Artikeln är för omfattande för att översätta för mig, men så här börjar den:

„Hur man med hjälp av filmer som „Die Gustloff“ gör Nazi-förbrytare och medlöpare till rena Zeitzeugen (Betraktare). Den nya sorten Historierevisionismus.“

Och längre ner är det tal om Knoppaganda trenden (menat är författaren Guido Knopp):

„...att det tyska folket – bortsett från de välbekannta Obernazis, bara bestod av förförda, bedragna, utbombade, våldtagna och sadistiskt mördade...“

Hans K

Användarvisningsbild
Hans
Redaktör och stödjande medlem 2026
Inlägg: 33929
Blev medlem: 11 juli 2002, 12:52
Ort: Utrikes

Re: "Die Gustloff"

Inlägg av Hans » 21 mars 2008, 23:23

Jag saag del tvaa. Ganska OK men narurligtigtvis inte ens roedkindade var de i kylan foerutom ett antal andra fel. Men som helhet var det intressant trots att det var Titanic paa tyska. Se den aer mitt raad.

MVH

Hans

liljen
Medlem
Inlägg: 640
Blev medlem: 10 augusti 2007, 17:44
Ort: Könugård / Värend / Hanekind
Kontakt:

Re: "Die Gustloff"

Inlägg av liljen » 22 mars 2008, 17:16

sveahk skrev:Innan man hoppas och gläder(?) sig alltför mycket att få „Die Gustloff“ sänt i svensk TV, är det kanske önskvärt att veta lite hur denna katastrof blir föreställd i denna ZDF-produktion. I Tyskland mottogs den med delade meningar, vad vore annat att förvänta.
"Die Gustloff" går, precis som så mycket annat som ZDF producerar, att se på ZDF:s hemsida. Bara att titta och bilda sig en egen uppfattning. Tysk media har ibland ett komplicerat förhållande till mycket som rör andra världskriget, därför kan det vara värt att ge filmen en chans även om kritiken inte är så positiv.
Bara gå in på http://gustloff.zdf.de/ZDFde/inhalt/11/ ... 23,00.html och klicka på videorna till höger.
Har inte sett den själv, men det blir nog någon kväll framöver.

För den som kan tyska och är historieintresserad är för övrigt ZDF:s mediathek rena guldgruvan.
Här kan man exempelvis se ett program om Rommel som jag såg i höstas: http://zeitgeschichte.zdf.de/ZDFde/inha ... .html?dr=1
Eller varför inte viewtopic.php?f=45&t=31460 ?

Skriv svar