Tiger i skala 1/16

Diskussioner kring filmer, böcker (skönlitteratur), tv-program, spel mm som bygger på vår historia.
Skriv svar
Königstiger
Medlem
Inlägg: 523
Blev medlem: 13 mars 2005, 00:40
Ort: Sverige

Tiger i skala 1/16

Inlägg av Königstiger » 28 februari 2006, 20:45

Hittade denna radiostyrda stridsvagn när jag surfade runt lite. Verkar rätt cool :)

http://www.coolstuff.se/p447/RCBattleTa ... 6Ljud.html

Användarvisningsbild
real parakeet
Medlem
Inlägg: 205
Blev medlem: 18 oktober 2004, 23:44
Ort: Shitlake
Kontakt:

Inlägg av real parakeet » 10 mars 2006, 13:59

Den är skitkool. Jag och två kompisar köpte varsin från tyska livebazar.de. Där kostade de motsvarande 650 spänn med ljud och rök. Det var inga problem att beställa därifrån om du väljer att göra det. Se bara till att köpa reservband då man är rätt rökt om ett band går av. Jag körde av banden två gånger när jag körde ute i snön i 7 minusgrader. Se till att du får tag i en "Power Edition", den har fler hastighetssteg. Det finns en ännu mer påkostad variant som har metalldrev i växellådan också, den går på 79 Euro vill jag minnas och säljs också av livebazar.de Det är mycket nöje för relativt små pengar. Jag skall måla min eftersom ökenkamouflaget är rätt trist. :)

Användarvisningsbild
Cyber Joker
Medlem
Inlägg: 1345
Blev medlem: 29 mars 2006, 01:28
Ort: Malmö

Kul grej

Inlägg av Cyber Joker » 29 mars 2006, 20:55

Håller med, har själv en Tiger och en Panther, med lite målning blir de rätt coola.

Användarvisningsbild
real parakeet
Medlem
Inlägg: 205
Blev medlem: 18 oktober 2004, 23:44
Ort: Shitlake
Kontakt:

Inlägg av real parakeet » 30 mars 2006, 21:47

Jupp. Lite målning krävs.
Bild

Användarvisningsbild
Morgan
Medlem
Inlägg: 1296
Blev medlem: 7 mars 2005, 11:21

Inlägg av Morgan » 14 april 2006, 17:46

Som inbiten (och perfektionistisk) modellbyggare ville jag bara komma med några tips angående målningen av din Tiger:

Om du (liksom mig) inte har tillgång till en airbrush så försök istället att drybrush på färgstrecken, det gör att det hela ser mycket mer realistiskt ut. Visst, det tar betydligt längre tid, men samtidigt så lönar det sig.

Ingen kritik på något sätt, bara nåt jag tänkte på.

Morgan

Användarvisningsbild
real parakeet
Medlem
Inlägg: 205
Blev medlem: 18 oktober 2004, 23:44
Ort: Shitlake
Kontakt:

Inlägg av real parakeet » 16 april 2006, 14:27

Tack för tipset. Jag har köpt den främst för att leka med den (som den 34-åring man är) och målningen är mest till för att den skall se lite ballare ut. Den ser mer än lovligt plastig ut i originalutförande. Tanken är att jag skall slipa den med sandpapper och måla om den någon gång. Kollegan gjorde det med sin. Dessförunnan hade han kletat in den i finspackel och gjort ränder i spackler - zimmerit! Dagens projekt är att laga det drivhjul som sprack igår när jag och kompisen körde med dem utomhus.

Skriv svar