Fartygsinfo efterlyses

Diskussioner kring teknikens utveckling genom tiderna och dess inverkan på vår historia.
Användarvisningsbild
Hexmaster
Medlem
Inlägg: 10196
Blev medlem: 12 jun 2004 17:41
Ort: Tjörn

Fartygsinfo efterlyses

Inlägg av Hexmaster » 30 sep 2011 19:22

Om man tager en given skuta, t.ex. denna:

http://www.marinetraffic.com/ais/shipde ... =256993000

Går det att slå upp diverse uppgifter som saknas på hemsidan? Djupgång, höjd, lastförmågor m.m.

Användarvisningsbild
CvD
Medlem
Inlägg: 5284
Blev medlem: 14 mar 2005 20:49
Ort: Sydvästra Norge

Re: Fartygsinfo efterlyses

Inlägg av CvD » 30 sep 2011 19:40

Om faryget är klassat hos DNV så kan du få lite mer info här
https://exchange.dnv.com/Exchange/main.aspx
Tror LR har en liknande gratistjänst men lite osäker just nu.
Har ingen koll på om BV eller ABS har gratistjänst för detta, ska kolla upp saken.

Höjd vet jag inte om jag har sett någon gång, det brukar mestadeles vara längd över allt, längd mellan perpendiklar, mallad bredd, diverse olika tonnagemått. Lastkapacitet kan vara angivet men har inte sett det så ofta.

/CvD

Användarvisningsbild
CvD
Medlem
Inlägg: 5284
Blev medlem: 14 mar 2005 20:49
Ort: Sydvästra Norge

Re: Fartygsinfo efterlyses

Inlägg av CvD » 30 sep 2011 19:49

ABS register
http://www.eagle.org/safenet/record/rec ... ion=PUBLIC

BV - sea-going
http://www.veristar.com/wps/portal/!ut/ ... _A/7_0_U2Q
BV - inland
http://www.veristar.com/wps/portal/!ut/ ... _A/7_0_U2T

Har inte hittat LRs service än.

/CvD

Edit: Man hittar mer än man trodde :) Har mest jobbat mot DNV själv :) Lite grann mot BV, LR och RINA, så har inte kollat runt så mycket, men men :)
http://www.imo.org/KnowledgeCentre/Page ... ctory.aspx

Användarvisningsbild
Hexmaster
Medlem
Inlägg: 10196
Blev medlem: 12 jun 2004 17:41
Ort: Tjörn

Re: Fartygsinfo efterlyses

Inlägg av Hexmaster » 30 sep 2011 21:40

Kan halvt konkretisera: Det förekom uppgifter att vissa uppgifter "blankats" sedan vissa tydligen funnit dem mindre lämpliga att visa upp.

Användarvisningsbild
CvD
Medlem
Inlägg: 5284
Blev medlem: 14 mar 2005 20:49
Ort: Sydvästra Norge

Re: Fartygsinfo efterlyses

Inlägg av CvD » 30 sep 2011 21:49

Jag har tillgång till den professionella betalversionen på jobbet och inte ens där, när jag tittar på våra egna fartyg, och som bara (såvitt jag vet) kan nås av oss på företaget samt DNV, är alla uppgifter där. Tror att det mer är alternativ som kan fyllas i men som egentligen inte anses som viktiga för registeret så därför struntar man ofta i att fylla i dem.

/CvD

Användarvisningsbild
Göstring
Medlem
Inlägg: 1501
Blev medlem: 25 feb 2004 06:59
Ort: Skåne/Dalarna

Re: Fartygsinfo efterlyses

Inlägg av Göstring » 30 sep 2011 22:22

Inte för att jag vet om det betyder något, men Golden Trader hette tidigare Arctic Trader.
www.digital-seas.com skrev:Name: Golden Trader
IMO: 9041459
Flag: Malta
MMSI: 256993000
Callsign: 9HHV4
Former name(s):
- Arctic Trader (Until 2010 May 12)
- Goldstar (Until 1994 Feb 01)
Nå, om man söker på Internet Archive för ett snapshot av den sida som länkas i första posten i den här tråden, så får man upp uppgifter för Arctic Trader från den 8 februari 2010.
marinetraffic.com enligt Internet archive skrev:ARCTIC TRADER
Vessel's Details
Ship Type: Cargo
Year Built: 1994
Length x Breadth: 192 m X 32 m
DeadWeight: 48170 t
Speed recorded (Max / Average): 12.5 / 12.2 knots
Flag: Malta [MT]
Call Sign: 9HHV4
IMO: 9041459, MMSI: 256993000
www.marinetraffic.com skrev:GOLDEN TRADER AX
Edit this vessel Vessel for Sale?
Vessel's Details
Ship Type: Reserved
Year Built: 1994
Length x Breadth: 264 m X 0 m
DeadWeight: 48170 t
Speed recorded (Max / Average): 12 / 11.4 knots
Flag: Malta [MT]
Call Sign: 9HHV4
IMO: 9041459, MMSI: 256993000
Att bredden skulle vara 0 meter är väl en felskrivning, och kanske det andra också.

Användarvisningsbild
CvD
Medlem
Inlägg: 5284
Blev medlem: 14 mar 2005 20:49
Ort: Sydvästra Norge

Re: Fartygsinfo efterlyses

Inlägg av CvD » 30 sep 2011 22:35

Hittade det här på Shipspotting
Name: Golden Trader
IMO: 9041459
Flag: Malta
MMSI: 256993000
Callsign: 9HHV4
Former name(s):
- Arctic Trader (Until 2010 May 12)
- Goldstar (Until 1994 Feb 01)
Technical Data
Vessel type: Bulk Carrier
Gross tonnage: 28,420 tons
Summer DWT: 48,170 tons
Length: 192 m
Beam: 32 m
Draught: 10.9 m
Administrative Information
Home port: Valletta
Class society: Lloyd´s Shipping Register
Build year: 1994
Builder*: Split Shipyard
Split, Croatia
Owner: Dragnis Group - Athens, Greece
Manager: Goldenport Shipmanagement
Athens, Greece
http://www.shipspotting.com/gallery/pho ... id=1284318

Vilket bekräftar dina träffar på Digital-sea och Internet Archive, 264m x 0m är nog som du säger en felskrivning.

/CvD
Senast redigerad av 1 CvD, redigerad totalt 1 gånger.

unmo300
Medlem
Inlägg: 2522
Blev medlem: 06 nov 2006 07:45
Ort: Libanon

Re: Fartygsinfo efterlyses

Inlägg av unmo300 » 01 okt 2011 05:44

Om det är en tankbåt man söker finner man info på följande sajt. www.q88.com