Datorviruset fyller 20 år i år.
http://www.dn.se/DNet/jsp/polopoly.jsp? ... nderType=3
/CvD
Datorviruset fyller 20 år
-
- Medlem
- Inlägg: 5283
- Blev medlem: 14 mar 2005 20:49
- Ort: Sydvästra Norge
-
- Saknad medlem †
- Inlägg: 10194
- Blev medlem: 12 jun 2004 17:41
- Ort: Tjörn
Visste inte att PC:n var före; ovanstående budskap dök upp på Amiga-datorer 1987, som vid den tiden var väldigt mycket vanligare i hemmen än PC. Har bestämt för mig att det var det första virus jag läste om.Something wonderful has happened
Your AMIGA is alive !!! and, even better...
Some of your disks are infected by a VIRUS !!!
Another masterpiece of The Mega-Mighty SCA !!
Tog en titt på Wikipedia, och mycket riktigt fanns det ett persondator-virus före Brain:
http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_virus#HistoryA program called "Elk Cloner" is credited with being the first computer virus to appear "in the wild" -- that is, outside the single computer or lab where it was created. Written in 1982 by Rich Skrenta, it attached itself to the Apple DOS 3.3 operating system and spread by floppy disk.
Internet var ju vardagsmat på universitet och vissa företag, vore bra märkligt om ingen där tagit sig för att skriva ett virus före 1982. Men, men... Det där är definitivt historia.
-
- Medlem
- Inlägg: 383
- Blev medlem: 04 jan 2006 08:16
- Ort: Skaraborg
Nån gång i början på 90-talet var jag i Estland. Träffade där några som påstod att i Ryssland hade de stora problem med virus men hade delvis löst detta genom att ha datorer utan klocka. De menade att eftersom ett virus utlöses vid en viss tid en viss dag blir en dator okänslig om denna funktion saknas. Detta gällde små PC som man hade då typ XT,AT, 386 osv. Är det nån som vet om detta stämmer eller är det bara en skröna. Jag kan tänka mig att om man bara skall köra bokföring eller ordbehandling etc behöver ju inte dator veta den exakta tiden.
-
- Medlem
- Inlägg: 1892
- Blev medlem: 20 jul 2005 22:18
- Ort: Jönköping
-
- Saknad medlem †
- Inlägg: 10194
- Blev medlem: 12 jun 2004 17:41
- Ort: Tjörn
-
- Stödjande medlem 2022
- Inlägg: 12161
- Blev medlem: 11 aug 2003 17:15
- Ort: Uppland
Det var en artikel om hur en amerikan lyckades slå ut en stor del av datorerna på olika myndigheter eller dylikt under mitten 1980-talet, tidskriften är Illustrerad vetenskap, någon gång under 1989-90 som behandlar just det tidigare stadium av datavirus. Nu var det ganska så många år sedan som jag läste i denna artikel, får se om den tillhör de fåtal numrerna finns i min låda i bostaden och inte i förrådet.
Stefan
Stefan