Båda två relativt moderna och används inte längre på grund av besparingar i Danmark. Men går nu alltså att skåda som museifartyg. Det glädjer mig att de har bevarats och nu går att besöka. Nu vet jag vad jag ska se nästa gång jag tar mig till Köpenhamn (i sommar förhoppningsvis).
http://www.orlogsmuseet.dk/sael_start.htm
http://www.pederskram.dk/
Museumsubåden SÆLEN och fregatten Peder Skram i Köpenhamn
- tyskaorden
- Redaktör emeritus
- Inlägg: 10007
- Blev medlem: 27 mars 2002, 14:52
Nej dom har hyrt en gammal svenska ubåt, Näcken tror jag det är, men ska bara behålla den tills en ny ubåtstyp blir färdig, tror det var VIKING. När jag gjorde min värnplikt i Karlskrona 2001 så dök det upp en del danska ubåtsofficerare som skulle få utbildning på svenska system.tyskaorden skrev:Danmark har tydligen skrotat hela sitt ubåtsvapen, så det var roligt att höra att man i alla fall bevarat något minne av ubåtsepoken.
Det danska ubåtsvapnet är nerlagt och Kronborg har återlämnats till Sverige och fått tillbaka sitt gamla namn, Näckenkotik skrev:Nej dom har hyrt en gammal svenska ubåt, Näcken tror jag det är, men ska bara behålla den tills en ny ubåtstyp blir färdig, tror det var VIKING. När jag gjorde min värnplikt i Karlskrona 2001 så dök det upp en del danska ubåtsofficerare som skulle få utbildning på svenska system.tyskaorden skrev:Danmark har tydligen skrotat hela sitt ubåtsvapen, så det var roligt att höra att man i alla fall bevarat något minne av ubåtsepoken.
/CvD
Edit: lite info om danska ubåtar och ett ev ubåtsmuseum