Tyvärr så är det nog svårt med vegetarisk mat i Moldavien och Ukraina
Resa utomlands i svenska historias fortspår.
Resa utomlands i svenska historias fortspår.
Anordnas det resor till berömda platser runt om i Europa med svensk anknytning, t.ex. Poltava, Bender, Lützen m .fl? Givetvis kan man besöka dessa platser för egen maskin, men det skulle vara effektiv med något charter liknande. Dessutom vore en svensk guide ett plus. Förvisso hatar jag charter, men att resa i Moldavien med ryggsäck vet jag inte om det är någon höjdare.
Tyvärr så är det nog svårt med vegetarisk mat i Moldavien och Ukraina
Tyvärr så är det nog svårt med vegetarisk mat i Moldavien och Ukraina
-
Stefan Klein
- Provmedlem
- Inlägg: 1
- Blev medlem: 1 juli 2002, 16:37
- Ort: Valla
I svenskars fotspår
Svensk militärhistorisk bokklubb (http://www.smb.nu) anordnar tillsammans med Löfkvist bussar (http://www.lofqvistbussar.se) på Gotland militärhistoriska studieresor till olika platser i Europa, bland annat till Ukraina. Jag kollade precis deras hemsida, det är ingen resa på gång nu, men ring och fråga. Dessa resor är mycket eftertraktade och blir snabbt uppbokade.
Lycka till!
Lycka till!
- Martin Tunström
- Medlem
- Inlägg: 4279
- Blev medlem: 23 mars 2002, 17:55
- Ort: Helsingborg
- Kontakt:
- Anders Nyman
- Medlem
- Inlägg: 3214
- Blev medlem: 22 juni 2007, 10:13
- Ort: Borlänge
Re: Resa utomlands i svenska historias fortspår.
Ön Saint Barthelemy som ett tag var i sverige´s ägo, att resa dit det kan man. Men finns det något bolag som ordnar historiska resor dit. 
-
Johan Matsson
- Medlem
- Inlägg: 1000
- Blev medlem: 27 juli 2003, 15:41
Re: Resa utomlands i svenska historias fortspår.
Till Ukraina och Gammelsvensk by har det varit, det var ju en jättegrej nu till minnet av slaget. Kan återkomma eftersom jag känner folk som var där. Det kom svenskar från flera håll då.