Stora oredan
- Copernicus Polonus
- Medlem
- Inlägg: 711
- Blev medlem: 31 juli 2005, 23:30
- Ort: Polen
Stora oredan
Jag vill öppna en diskussion om en mycket intressant period i Rysslands Historia och indirekt också i Sveriges och Polens historia nämligen den s k ”stora oredan” som betecknar en tid av inbördeskrig och kamp om makten ungefär mellan 1604 och 1613. Den stora oredan i Ryssland har berörts här på skalman bara flyktigt, oftast i sambandet med Jacob de la Gardies intåg i Moskva 1610. Om bara tiden och ”orken” tillåter kommer jag att lägga in några inlägg om den förste och andre falske Dimitrij, Sigismunds och de polska, litauiska och rutenska magnaternas (Mniszek, Wisniowiecki, Sapieha, Rózycki ) inblandning i Rysslands inre angelägenheter, den starka kvinnan tsaritsa Maryna Mniszchowna etc, etc.
Mvh. Copernicus
Mvh. Copernicus
Minns vagt att polackernas inblandning i ryska angelägenheter gav upphov till en stark misstro gentemot katoliker och påvens avsikter visavi Ryssland. Dostojevskij skall ha skrivit någon bok som vilar på föreställnignen om den lömske jesuiten. Kan vara stoff från 1700-1800-talens antiklerikalism omvandlad i rysk antikatolicism. Men grunden lades under den stora oredan.
Svenska Wikipedia har en informativ, om än kort, artikel: länkJeernkrok skrev:Vore intressant om någon kunde berätta om hur stor sanningshalt det fanns i att lille Karl Filip av Sverige kunde bli Tsar?
Av vad jag läst annorstädes så förhalade hans moder hans avresa till Ryssland såpass att ryssarna tappade lusten och valde Romanov istället, sedan om detta hade betytt att Vasaätten hamnat på den ryska tronen om han kommit it tid kan ju diskuteras...
- Copernicus Polonus
- Medlem
- Inlägg: 711
- Blev medlem: 31 juli 2005, 23:30
- Ort: Polen
Att väljas till tsar eller pretendera till den ryska tronen under stora oredan var inte så svårt, betydligt svarare var att bevara en tillförskaffad makt och behålla sitt eget liv. Nästan alla tsarer under den nämnda perioden (såväl de äkta som falska) med undantag av Wladyslaw Vasa slutade sina dagar i förtid. Boris Godunov förgiftades i april 1605; Fjodor II stryptes 2 månader senare; Dimitrij I mördades av bojarsammansvärningen i maj 1606; Dimitrij II ”tjuven från Tusjino” togs av daga 4 år senare; Ivan, Marynas son avrättades 1614 och Vasilij Sjujskij dog i polsk fångeskapp år 1612 (betittad och betraktad av den polska riksdagen och den polske kungen Sigismund som en zoologisk kuriositet). Oddsen att överleva i det allmänna kaoset, bland intriger och rävspel mellan olika bojarkotterier var mindre än minst och det var just därför Sigismund vägrade bestämt att skicka till Moskva sin 15 årige son Wladyslaw (som valdes till tsar), detta trots en stark polsk garnison i Kreml.
/ Copernicus
/ Copernicus
Senast redigerad av 1 Copernicus Polonus, redigerad totalt 8 gånger.
- Fredrik Andersson
- Medlem
- Inlägg: 1411
- Blev medlem: 22 december 2005, 23:51
- Ort: Södermanland
- Copernicus Polonus
- Medlem
- Inlägg: 711
- Blev medlem: 31 juli 2005, 23:30
- Ort: Polen
- Von_Abdank
- Medlem
- Inlägg: 65
- Blev medlem: 26 maj 2006, 23:09
- Ort: Sverge
- Martin Lundvall
- Medlem
- Inlägg: 5323
- Blev medlem: 22 mars 2003, 10:05
- Ort: Mer Lund än Moskva
- Kontakt:
Re: Stora oredan
Skulle vara intressant att veta vad ni anser är den orsaken till att stora oredan pågick så länge och vad det var som var den utlösande orsaken.
/Martin
/Martin
- Perra
- Medlem
- Inlägg: 1762
- Blev medlem: 8 maj 2004, 13:14
- Ort: Vintergatan, ta till höger när det blinkar!
Re: Stora oredan
Var det inte på grund av osäkerheten i tronföljden, plötsligt dog den regerande ätten från ivan den förskräcklig ut och så satte kalaset igång? Jag kan ha fel och har inte kollat närmare nu men vill minnas att det är nåt sådant. Skälet till att det kunde fortgå så som det gjorde torde bero på de interna slitningarna mellan adeln och svårigheterna att få fram en ny intern tsar som fick legitimitet. Grannländernas inblandning för att försvaga landet och om möjligt själva lägga beslag på tronen höll också igång karusellen. Till slut slöt sig väl flera så kallade mir:ar (byråd) samman och bestämde sig för att de inte ville ha några utländska höjdare på tronen.Martin Lundvall skrev:Skulle vara intressant att veta vad ni anser är den orsaken till att stora oredan pågick så länge och vad det var som var den utlösande orsaken.
/Martin
Re: Stora oredan
För den som är intresserad av den stora oredan rekommenderar jag boken A Short History of Russia's First Civil War. The Times of Troubles and the Founding of the Romanov Dynasty av Chester S. L. Dunning, utgiven av The Pennsylvania State University Press år 2004. Själv intresserar jag mig främst för myntningen under den stora oredan och den svenska ockupationen av Novgorod 1611-1617, vilket den intresserade kan läsa om i boken Ryska droppar - den ryska myntningen 1350-1700, utgiven av Kungl. Myntkabintettet 2006.