Högkulturer under 1500-talet, Azteker m.m.

Skriv svar
Passivea
Medlem
Inlägg: 26
Blev medlem: 10 oktober 2005, 20:42
Ort: --

Högkulturer under 1500-talet, Azteker m.m.

Inlägg av Passivea » 27 november 2005, 00:04

Räknas Aztekernas rike som en högkultur?
Är det sant att en anledning till att Cortés & CO vann var att spanjorerna förde med sig bakterier med smittkoppor och att aztekernas immunförsvar inte klarade detta och därför blev många sjuka och dog? Eller hur gick det till egentligen när Cortés vann?

Stefan
Medlem
Inlägg: 3426
Blev medlem: 9 april 2002, 11:10

Inlägg av Stefan » 27 november 2005, 04:06

1. Ja, högkultur
2. om aztekerna hann drabbas så mycket är jag osäker på, men när Pizarro något senare kom till Inka-riket har de redan haft sin omgång av Digerdöden, dvs smittkoppor och dylikt ja.
3. Rätt mycket var att andra indianriken som hela tiden bekrigades/underkuvades av aztekerna passade på att ansluta sig till en mäktig allierad.

Passivea
Medlem
Inlägg: 26
Blev medlem: 10 oktober 2005, 20:42
Ort: --

Inlägg av Passivea » 27 november 2005, 16:36

Tack för svaret :) Hur gick det sedan efter att spanjorerna vunnit? Med Aztekerna menar jag? Blev de slavar?

Användarvisningsbild
Djinghis Khan
Medlem
Inlägg: 2688
Blev medlem: 26 april 2003, 21:11
Ort: Karlstad

Inlägg av Djinghis Khan » 27 november 2005, 17:56

Det stämmer att Cortés hade stor hjälp av indianska allierade, som hatade aztekerna till den milda grad att de hellre satsade sitt kort på de främmande männen från havet. Men aztekriket var inte så stabilt som det kan ha verkat utåt, nyckeln till deras lösliga imperium var huvudstaden och stadstaten Tenochtlitán. Om den staden föll, skulle hela riket falla - och det visste Cortés. En av de omedelbara orsakerna till Tenochtlitáns och därmed hela aztekväldets fall var smittkopporna, som bröt ut bland Cortés soldater och snabbt spred sig till aztekerna. Då dessa inte hade ngn motståndskraft mot denna sjukdom dog de som flugor under den svåra belägringen av staden. Dock drabbades Cortés egna allierade indianer lika hårt av epedemin, närmare hälften av dem dog och med denna åderlåtning av båda sidornas stridskrafter tog det åtskilliga veckor av hårda strider innan staden föll 1521.

Skriv svar