Letar efter en bra faktasida om Echelon, USA:s 'hemliga' övervakningssystem för att kunna tjuvläsa folks email och så. Tacksam för en reko sida.

Skulle inte förvåna mej. NSA, och NRO, de kan ju göra vad som helst. Hundratjugo - Det är 120 - sateliter har Echelon! Och med det kan de till och med höra när den äkta maken pratar med sin älskarinna. KJa, amerikanerna är skit. Engelsmännen ställde ju i alla fall upp för fransoserna under kriget, men amerikanerna, de tänker bara på sitt eget arsle!Finarvas skrev:*this message has been censored by the goverment of the united states of america*
Så här går det till om jag förstått Echelon rätt. I hela världen finns det hundratals avlyssningsantenner och stationer som NSA kontrollerar. Dessa snappar upp radiovågorna från elektronisk kommunikation (email, telefon, fax, cchatrum, etc.) och vidarebefordrar det med satelit till NSA:s högkvarter, Fort Meade, där Echelon finns. Om de innehåller misstänkta ord, som 'bombare', 'bin Laden', etc. så registreras meddelandena, (troligen mexd hjälp av A.I) och sedan får NSA-operatörer läsa igenom ett antal meddelanden och bedöma om de utgör ett hot eller inte. (De är säkert tusentals så det blir inte så mycket jobb som man kan tro)sonderling skrev:I krig och kärlek är allt tillåtet.
Allvarligt talat finns Echelon verkligen? Ni menar verkligen att om jag skriver "kill" och "President" i samma mening, så upptäcks det av alla miljarders email.
Hm?![]()
Det kan inte vara så att detta är en fantasi av den "paranoidavänsternsomgerUSAskuldenföralltonthärivärldensedantidernasbegynnelse"?
Sonderling
Ps Vad har Frankrike att tacka USA för? Tja, republiken kanske.
sonderling skrev:Jaha? Storebror ser oss.
Fast email är ju att betrakta som vykort så det är inte konstigare än att SÄPO skulle ha en massa snubbar på tomteboda för att läsa alla vykort. (det är rätt kul faktiskt det gjorde jag också när jag pryade på posten 1983.)
Jag vet inte, jag försöker att bli indignerad men trots allt vill jag ju också att bin Laden med efterföljare ska döden dö.
Övervakning av alla det slag är bra när skurken åker dit men inte om det missbrukas. Jämför nu med en här domen angånde tv-övervakning i taxi och restauranger (Fasen, jag som alltid drömt om att hångla upp en brud i baksättet på en taxi.).
Eller hastighetskamerorna längs vägarna. (hatar dem)![]()
Ja ni ser jag är själv ambivalent i frågan.
Sonderling