HUR DAGEN D HADE RAPPORTERATS OM DEN SKETT IDAG

Användarvisningsbild
GERO
Medlem
Inlägg: 259
Blev medlem: 15 september 2002, 18:59
Ort: Korsvirkesstaden

HUR DAGEN D HADE RAPPORTERATS OM DEN SKETT IDAG

Inlägg av GERO » 4 juni 2004, 11:02

Så här hade det kunnat låta (vissa paralleller med dagens verklighet är inte tillfälliga):

Trots omfattande planering och försök att skapa internationellt stöd, genomförs landstigningen i Normandie i huvudsak av amerikanska och brittiska trupper som stöter på hårt motstånd.

På hemmaplan chockas amerikanerna över antalet döda amerikanska soldater. I övriga världen är kritiken hård mot USA's unilaterala agerande. Det är USA som agerar aggressiv ockupationsmakt och förstör den franska infrastrukturen som redan är hårt sliten och sårbar sedan tidigare. Detta är ytterligare ett bevis på amerikansk arrogans - att gå in i Frankrike som redan är svårt sargat av krig. Det borde räcka med att Tyskland marscherade in i landet. Varför ska amerikanska armén komma efter och ytterligare försämra situationen? Den intellektuella eliten fyller tidningsspalterna med hur hemskt och onödigt blodigt kriget är. Kan man inte låta FN förhandla istället?

Amerikanska TV-bolag sänder bilder på hur amerikanska soldater skjuter ihjäl SS-trupper och spränger byggnader. Däremot skriver varken Dagens Nyheter eller någon annan mainstreammedia om koncentrationsläger i Polen. Det där är inte bekräftat och det är inte intressant vad tyskarna gör eller har gjort. Det är ju Amerika som attackerar i Normandie!

Medierna är helt ointresserade av att tredje pansararmén drar genom Frankrike som en kniv genom smör. Medierna är i stället fyllda av historier som tillfångatagna tyskar berättar om hur dåliga de sanitära angelägenheterna är i fånglägren. Spaltmeter efter spaltmeter fylls med ingående skildringar om hur tyska soldater får för lite och för dålig föda. Däremot läggs de allt fler rapporterna om dödsläger i Polen åt sidan.

Vad är gasning av civilbefolkning mot tyska soldater på svältkost? Göran Rosenberg skriver i Dagens Nyheter och klagar på hur barbariska Amerika har blivit och att "gränsen är dragen i sanden" mellan Auschwitz och fånglägren för tyska soldater i Frankrike. Det har till och med förekommit dödsfall bland de tyska krigsfångarna. Amerika svälter ihjäl folk. Detta är barbari som inte skiljer dem från Tyskland.

Kritiken mot militärledningen över orättvist övervåld mot tyska trupper vill inte lägga sig i de amerikanska medierna. Krav på avgångar ställs dagligen. Inte minst oppositionspartiet i USA kräver försvarsministerns avgång efter fiaskot i Normandie.

Det hjälper inte att Vita huset kan meddela att efter de inledande svårigheterna vid landsstigningen så går befrielsen av Frankrike framåt för varje vecka, även om motståndet fortfarande är hårt.

Den snabba framryckningen av amerikanska pansararmén skapar oordning genom de långa underhållslinjerna bakåt. Misstag begås. Incidenter där amerikaner skjuter mot fransk civilbefolkning förekommer med dödsfall som resultat. Dessa enskilda händelser toppar förstasidorna i all världens press. I Sverige sänder radions Ekoredaktion inslag som menar att USA är ett större hot mot ordnade relationer inom världssamfundet än Nazityskland. Utrikesministern beklagar USA's agerande och andra statsråd uttalar sig hånande om den amerikanske presidenten som en skjutglad cowboy som inget begriper.

TV4's Nyheterna rapporterar att USA har tappat greppet. Amerika är arrogant och trodde att de skulle kunna slå ut Nazityskland på en eftermiddag, nu har de drabbats av oväntade problem och de kan inte hantera situationen. Frågan är hur de ska kunna göra en ordnad reträtt.

I SVT's Rapport spekulerar Bo-Inge Andersson om inte presidenten kommer att förlora valet i höst. Han gick in i Normandie för att kunna ha en fjäder i hatten i valrörelsen. Men nu får han i stället försöka reda ut det kaos som han skapat på egen hand.

Tekniska brister i den militära kommunikationen och förnödenheter är återkommande reportage i de politiska magasinen. De militära kostnaderna för invasionen kritiseras våldsamt i olika kongressutskott. Den politiska vänstern är upprörd - vi skulle kunna satsa pengar på daghem och brandstationer här hemma i stället för att döda tyskar. Vad har de gjort oss egentligen, frågar en talare retoriskt under protestdemonstration mot kriget.

Ett uttalande från Marskalk Petain om att USA kränker den franska jorden, och att fransmännen möjligheter att själva befria sig från tyskarna har försvårats, får mycket stort utrymme i alla amerikanska och svenska medier på temat:

"Vad gör USA i Frankrike? Inte ens fransmännen vill ha dem där!"

I presidentvalskampanjen blir sittande president hårt pressad för att han varit onödigt och förhastat att attackera Europa. Det var ju trots allt inte Tyskland som anföll USA i Pearl Habour, utan Japan.

Motkandidaten i presidentvalet, medierna och en växande opinionen anser att kriget är misslyckat. Hitler sitter kvar, trots att trupperna varit i Frankrike i flera månader. Fler soldater dör för varje dag. Det är dags att dra hem trupperna. Europa mår bäst av att klara ut de där interna striderna själva. Och grannen i öst, Stalin, hjälper säkert till.

Ja77
Medlem
Inlägg: 1971
Blev medlem: 19 mars 2003, 08:03
Ort: Skåne

Inlägg av Ja77 » 4 juni 2004, 11:55

Nu är du väll lite cynisk, dock tror jag du har lite fel angånde den amrekanska median, Militären skulle kontrollera den otroligt hårt och bara släppa "positiva" bilder. tex när stjärnbanert reses på något fort eller hur en fransman kysser/kramar på en amrekan och tackar för befrielsen.

Ingen av de stora amrekanska median skulle vilja visa opatriotiska nyheter eller allt för dåliga nyheter. Utan köra med Pattons pansararme kör vidare mot Paris. Ingen kommer ängna en tanke på varför och hur Hitler kom till makten. Naturligtvis räknas inte de cvila franska förlusterna in, armen har inte tid med "bodycount" och ger order att bomba alla byar som tyskarna kan ha nytta av, naturligtvis är de tyskarnas fel att byarna blir bombade prisis som Mount casino (stavning) i Italien.

Senare kommer det fram att amrekanaran hadde order att skjuta alla "terorister" till krypskyttar som givit upp, militären är helt oförstående inför kritiken och påpekar att tyskarna är onda och har dödat 100 000 tals civila ryssar.

Användarvisningsbild
mrsund
Stödjande medlem 2022
Inlägg: 2964
Blev medlem: 24 mars 2002, 16:23
Ort: Malmö

Inlägg av mrsund » 4 juni 2004, 12:02

Inte mer cynisk än Michael Moore, jag tyckte det var träffande, humoristisk och sorgligt, ironi på högsta nivå.
Och naturligtvis ska Fransmännen få befria sig själva, om de vill naturligtvis.

Användarvisningsbild
sonderling
Stödjande medlem 2021
Inlägg: 8009
Blev medlem: 4 april 2002, 14:24
Ort: Oxelösund

Inlägg av sonderling » 4 juni 2004, 12:02

:lol: Jo, precis så skulle det se ut. Och precis så känns det ibland, när man läser AB.

Sonderling

Användarvisningsbild
Sarvi
Tidigare medlem
Inlägg: 5977
Blev medlem: 25 mars 2002, 09:00
Ort: Sverige

Inlägg av Sarvi » 4 juni 2004, 12:57

Det här känns misstänkt likt politik...

Så länge både folk på högerkanten och folk på vänsterkanten tuggar fradga om hur obalanserat och vinklat media rapporterar saker och ting så är jag böjd att tro att media måste göra åtminstone någonting rätt. :wink:

Ja77
Medlem
Inlägg: 1971
Blev medlem: 19 mars 2003, 08:03
Ort: Skåne

Inlägg av Ja77 » 4 juni 2004, 13:27

Jo media käns extremt vinklad, de verkar bara som vinklingarna säljer istället för bägge sider gör hummmm tvivelaktiga saker i mer eller mindre utsträknig....

Någon som sätt FOXS NEWS vet inte om jag ska skratta eller gråta, kan inte säga att de talar osant men vinklingen :wink:

Användarvisningsbild
sonderling
Stödjande medlem 2021
Inlägg: 8009
Blev medlem: 4 april 2002, 14:24
Ort: Oxelösund

Inlägg av sonderling » 4 juni 2004, 13:46

Det här känns misstänkt likt politik...
Jo, det här är nog lite politik men det är lite träffande.



Någon som sätt FOXS NEWS vet inte om jag ska skratta eller gråta, kan inte säga att de talar osant men vinklingen
Måste man alltid ta det värsta skräckexemplet. :roll:

Sonderling


...som loggar ut och går hem. trevlig helg!

varjag
Saknad medlem †
Inlägg: 48101
Blev medlem: 24 april 2002, 12:53
Ort: Australien

Inlägg av varjag » 4 juni 2004, 13:49

Tack GERO - för en brilliant vinkling till vår värld idag!

Solitaire
Medlem
Inlägg: 1152
Blev medlem: 1 maj 2003, 09:45
Ort: Västmanland

Re: HUR DAGEN D HADE RAPPORTERATS OM DEN SKETT IDAG

Inlägg av Solitaire » 4 juni 2004, 15:39

GERO skrev:Så här hade det kunnat låta (vissa paralleller med dagens verklighet är inte tillfälliga):

Trots omfattande planering och försök att skapa internationellt stöd, genomförs landstigningen i Normandie i huvudsak av amerikanska och brittiska trupper som stöter på hårt motstånd.
Jovisst, pickuplastbilar mot stridsvagnar, inget flyg, stridsvagnsgranater i stål osv. Visst möttes de av "hårt motstånd".
GERO skrev: På hemmaplan chockas amerikanerna över antalet döda amerikanska soldater.
Dvs. om man med "chockad" menar "inte chockad".
GERO skrev:I övriga världen är kritiken hård mot USA's unilaterala agerande. Det är USA som agerar aggressiv ockupationsmakt och förstör den franska infrastrukturen som redan är hårt sliten och sårbar sedan tidigare. Detta är ytterligare ett bevis på amerikansk arrogans - att gå in i Frankrike som redan är svårt sargat av krig. Det borde räcka med att Tyskland marscherade in i landet. Varför ska amerikanska armén komma efter och ytterligare försämra situationen? Den intellektuella eliten fyller tidningsspalterna med hur hemskt och onödigt blodigt kriget är. Kan man inte låta FN förhandla istället?
Tyskland förklarade USA krig. Tyskland invaderade Frankrike. Fransmännen ville bli av med tyskarna. Hela 5 % av irakierna vill att USA:s marionettregering ska ha makten i Irak.
GERO skrev:Amerikanska TV-bolag sänder bilder på hur amerikanska soldater skjuter ihjäl SS-trupper och spränger byggnader.
Japp, om man med "SS-trupper" menar "obeväpnade civila i ryggen" och "amerikanska TV-bolag", arabiska dito.
GERO skrev: Däremot skriver varken Dagens Nyheter eller någon annan mainstreammedia om koncentrationsläger i Polen. Det där är inte bekräftat och det är inte intressant vad tyskarna gör eller har gjort. Det är ju Amerika som attackerar i Normandie!
Det här också sant, om man med "inte skriver om koncentrationsläger" menar "upprepar varje påhittad historia om människor som dödas i dokumentförstörare och al-quaidaterrorister som ska anfalla väst på Saddams order".
GERO skrev: Medierna är helt ointresserade av att tredje pansararmén drar genom Frankrike som en kniv genom smör.
Lögn.
GERO skrev: Medierna är i stället fyllda av historier som tillfångatagna tyskar berättar om hur dåliga de sanitära angelägenheterna är i fånglägren.
Genvekonvention gäller naturligvis endast på film och amerikanska soldater. Tortyr kanske aldrig får fram någon pålitlig information men vad gör det när man är en rasistisk sadist?
GERO skrev:Spaltmeter efter spaltmeter fylls med ingående skildringar om hur tyska soldater får för lite och för dålig föda. Däremot läggs de allt fler rapporterna om dödsläger i Polen åt sidan. Vad är gasning av civilbefolkning mot tyska soldater på svältkost?
Pressen lyckas också glömma bort det massiva stöd västvärlden gav till Saddam på den tiden han begick sina värsta brott. Bra att du prostituerar förintelsen i en helt orelevant jämförelse förresten.
GERO skrev: Göran Rosenberg skriver i Dagens Nyheter och klagar på hur barbariska Amerika har blivit och att "gränsen är dragen i sanden" mellan Auschwitz och fånglägren för tyska soldater i Frankrike. Det har till och med förekommit dödsfall bland de tyska krigsfångarna. Amerika svälter ihjäl folk. Detta är barbari som inte skiljer dem från Tyskland.
Helt irrelavanta jämförelser igen, främst pga det massiva stöd västvärlden gav till Saddam på den gamla onda tiden.
GERO skrev:Kritiken mot militärledningen över orättvist övervåld mot tyska trupper vill inte lägga sig i de amerikanska medierna.
Befriare torterar och förtrycker som de vill. Alla är fria så länge de lyder!
GERO skrev: Krav på avgångar ställs dagligen. Inte minst oppositionspartiet i USA kräver försvarsministerns avgång efter fiaskot i Normandie.
Oppositionspartiet vill öka antalet trupper i Irak med 40 000 man, men låt inte verkligheten störa dina dagdrömmar..
GERO skrev:Det hjälper inte att Vita huset kan meddela att efter de inledande svårigheterna vid landsstigningen så går befrielsen av Frankrike framåt för varje vecka, även om motståndet fortfarande är hårt.
"Hårt motstånd" är återigen ett jävla skämt.
GERO skrev: Den snabba framryckningen av amerikanska pansararmén skapar oordning genom de långa underhållslinjerna bakåt. Misstag begås. Incidenter där amerikaner skjuter mot fransk civilbefolkning förekommer med dödsfall som resultat. Dessa enskilda händelser toppar förstasidorna i all världens press.

Förintandet av Iraks vattenreningssystem var varken "enskilt" eller något "misstag". Sanktioner mot allt ner till blyertspennor var heller aldrig något "misstag"
GERO skrev:I Sverige sänder radions Ekoredaktion inslag som menar att USA är ett större hot mot ordnade relationer inom världssamfundet än Nazityskland.
Helt irrelevant jämförelse mellan Nazityskland och Irak, vars militärmakt (inklusive kärnvapenprogrammen) byggdes upp och var beroende av stöd från väst. USA är supermakten vars olagliga invasion av Irak skadade det internationella regelverk som sattes upp efter andra världskriget som en reaktion på de fascistiska staternas aggressioner. Men lagen ska bara åberopas när ens fiender bryter mot den, jag håller med.
GERO skrev:Utrikesministern beklagar USA's agerande och andra statsråd uttalar sig hånande om den amerikanske presidenten som en skjutglad cowboy som inget begriper.
Buhu, buhu, stackars USA som fjärrstyrs från lilla skit-Sverige. Om de är rättfärdiga i sin sak behöver de knappast bry sig om kritik från vårt håll
GERO skrev:TV4's Nyheterna rapporterar att USA har tappat greppet. Amerika är arrogant och trodde att de skulle kunna slå ut Nazityskland på en eftermiddag, nu har de drabbats av oväntade problem och de kan inte hantera situationen. Frågan är hur de ska kunna göra en ordnad reträtt.
USA var så osäkra på att de skulle besegra Irak att var tvunga att försöka svälta ut landet i 13 år innan de vågade agera. Säger det ingenting om hur lite de har på fötterna politiskt i Irak att de vacklar inför dessa relativt små motståndsgrupper?
GERO skrev:I SVT's Rapport spekulerar Bo-Inge Andersson om inte presidenten kommer att förlora valet i höst. Han gick in i Normandie för att kunna ha en fjäder i hatten i valrörelsen. Men nu får han i stället försöka reda ut det kaos som han skapat på egen hand.
Kerry är/var som sagt inte emot kriget som handlar om att kontrollera oljan i Mellanöstern.
GERO skrev:BLA BLA BLA
Håll klaffen.

Användarvisningsbild
Marcus
Medlem
Inlägg: 6804
Blev medlem: 22 mars 2002, 21:27
Ort: Sverige

Inlägg av Marcus » 4 juni 2004, 16:52

Solitaire,

Lägg av med det otrevliga tonfallet.

/Marcus

Användarvisningsbild
Moonman
Medlem
Inlägg: 470
Blev medlem: 15 maj 2003, 23:58
Ort: Västerås
Kontakt:

Inlägg av Moonman » 4 juni 2004, 17:05

Tycker inte du hittar många rätt Gero. Fast de var ju båda diktaturer men det säger inte så mycket...

mvh Alex Robsahm

Användarvisningsbild
Patrik
Medlem
Inlägg: 1965
Blev medlem: 24 mars 2002, 17:22
Ort: Västerås
Kontakt:

Inlägg av Patrik » 4 juni 2004, 17:14

Ja77 skrev:Någon som sätt FOXS NEWS vet inte om jag ska skratta eller gråta, kan inte säga att de talar osant men vinklingen :wink:
Å andra sidan, vad är inte vinklat?
Någon nämnde Micheal Moore, där snackar vi verkligen vinklat.

Som någon sagt (kommer tyvärr aldrig ihåg vem som sa det):
Krigets första offer är sanningen.
Det är bara att inse alla tummar på sanningen eller försöker förvanska den för att förhärliga sig själv och sin kamp.

Användarvisningsbild
Erik Hägerdal
Medlem
Inlägg: 175
Blev medlem: 2 januari 2004, 14:17

Inlägg av Erik Hägerdal » 4 juni 2004, 17:58

Moonman skrev:Tycker inte du hittar många rätt Gero. Fast de var ju båda diktaturer men det säger inte så mycket...

mvh Alex Robsahm
Menar du att USA var en diktatur under 40-talet? 8O

Användarvisningsbild
Kynes
Medlem
Inlägg: 407
Blev medlem: 28 juni 2003, 16:25
Ort: Piteå

Inlägg av Kynes » 4 juni 2004, 18:07

Erik Hägerdal skrev:
Moonman skrev:Tycker inte du hittar många rätt Gero. Fast de var ju båda diktaturer men det säger inte så mycket...

mvh Alex Robsahm
Menar du att USA var en diktatur under 40-talet? 8O
Tror han menar paralellerna mellan Nazi-Tyskland och Irak

Användarvisningsbild
KarralMedvied
Medlem
Inlägg: 81
Blev medlem: 19 maj 2004, 13:23
Ort: sthlm

Inlägg av KarralMedvied » 4 juni 2004, 19:00

USA är en diktatur - en tvåpartidiktatur ;P ÄR IRONISK!!!!

Durion menar som jag förstår det Irak och naziTyskland som Kynes redan sagt.

/B

Skriv svar