Kriget i forna Jugoslavien!

Användarvisningsbild
koroshiya
Stödjande medlem 2021
Inlägg: 7957
Blev medlem: 3 februari 2004, 06:51
Ort: Göteborg

Re: Kriget i forna Jugoslavien!

Inlägg av koroshiya » 8 september 2026, 15:56

:)

Med facit i hand skulle de förstås aldrig ha skapat Jugoslavien. Det blev problem nästan med en gång, och var inte så kul under 2vk heller.

Glömde att säga att CIAs rapport från 1970 eller så mer eller mindre förutspådde att det skulle bli stora problem när Tito var död.

Gerrgul
Stödjande medlem 2025
Inlägg: 1583
Blev medlem: 5 april 2015, 17:01
Ort: Luleå

Re: Kriget i forna Jugoslavien!

Inlägg av Gerrgul » 9 september 2026, 17:37

koroshiya skrev:
8 september 2026, 15:56
:)

Med facit i hand skulle de förstås aldrig ha skapat Jugoslavien. Det blev problem nästan med en gång, och var inte så kul under 2vk heller.

Glömde att säga att CIAs rapport från 1970 eller så mer eller mindre förutspådde att det skulle bli stora problem när Tito var död.
Jugoslavienprojektet förefaller historiskt sett vara det mest rimliga. De olika etniciteterna närmade sig varandra och jag såg någon statistik på att mer än 20 procent av äktenskapen skedde över etniciteterna. Dessutom arbetades det kontinuerligt på att utveckla konstitutionen.

Utlösande faktor bakom kaoset var det välmåend e Sloveniens utbrytning. Det borde aldrig ha godkänts av omvärlden. Brott mot Helsingforsavtalet. och FN chefen varnade för att det skulle leda till inbördeskrig.

Användarvisningsbild
koroshiya
Stödjande medlem 2021
Inlägg: 7957
Blev medlem: 3 februari 2004, 06:51
Ort: Göteborg

Re: Kriget i forna Jugoslavien!

Inlägg av koroshiya » 9 september 2026, 19:37

Det fanns ställen där inte en ringa del av befolkningen såg sig som juggar. I Vukovar - i Slavonien, Kroatien - var det 30% blandäktenskap år 1990, och 25% reggade sig som juggar, och inte en deletnicitet.

Kanske hade det kunnat fungera, men det fanns starka separatistiska krafter. Människor som Milosevic verkade inte heller för en bibehållen stat, utan för ett Storserbien. Noterbart är att de hade börjat förtrycka albaner i Kosovo, trots att de utgjorde 90% av befolkningen där. I den serbiska drömmen kunde Jugoslavien spricka, men Makedonien, Kosovo, Montenegro, Bosnien och Hercegovina, och stora delar av Kroatien skulle bli en del av Serbien.

Att hålla Slovenien kvar var inget de andra ville, och JNA var helt demoraliserade där, men arméledningens tanke var att friheten skulle bort. Den 24 januari möttes Milosevic och Sloveniens president Milan Kucan privat, och Milosevic lovade att Belgrad inte skulle göra något. Kroaterna ville inte heller stoppa Slovenien. Det fanns förvisso en federal regering också som åtminstone till en början ville göra slut på slovenernas utbrytning, men den hade inte längre så mycket makt.

Det är lätt att förstå slovenerna. De utgjorde 8% av befolkningen, men fixade 25% av inkomsterna. De menade att resten av Jugoslavien, förutom Kroatien, bara hindrade dem. Kroaterna bidrog också med mer i staten, och de längtade verkligen efter att få vara sina egna, som de inte hade varit sedan 1100-talet.

Jugoslaviens olika delrepubliker ville uppenbarligen att de skulle få utträda, och då var det inte så konstigt att andra länder accepterade det. Något annat vore underligt, som om Tjeckoslovakien inte skulle kunna få bli Tjeckien och Slovakien, när folket där verkade vilja det.

Användarvisningsbild
Hans
Redaktör och stödjande medlem 2026
Inlägg: 34370
Blev medlem: 11 juli 2002, 12:52
Ort: Utrikes

Re: Kriget i forna Jugoslavien!

Inlägg av Hans » 9 september 2026, 20:40

Bra jämförelse med Tjeckoslovakien, ytterst förenklat så sade slovakerna att de vill inte vara med i klubben länge. Jaha sade tjeckerna. Och sedan fortsatte de vara goda vänner. Har varit på möten de ordnade gemensamt och jag brukade reta dem med att det var den mest onödiga skilsmässan jag sett. Hade tjeckerna velat ha kvar ett Stortjeckien hade det med stor sannolikhet blivit krig.

MVH

Hans

Användarvisningsbild
koroshiya
Stödjande medlem 2021
Inlägg: 7957
Blev medlem: 3 februari 2004, 06:51
Ort: Göteborg

Re: Kriget i forna Jugoslavien!

Inlägg av koroshiya » 10 september 2026, 04:13

Något man kan påpeka i sammanhanget är också något som ofta glöms, nämligen att Serbien blev självständigt med den nya konstitutionen redan den 28 september 1990.

Så här står det i den, i översättning.

https://www.worldstatesmen.org/Serbia_const_1990.htm

Artikel 72 är intressant.
1. sovereignty, independence and territorial integrity of the Republic of Serbia and its international position and relations with other states and international organisations;
Och hela artikel 73 är upplysande.
1. decide on amending the Constitution;
2. enact Iaws, other regulations and general enactments;
3. enact development plan, town and country planning document budget and annual balance sheet;
4. make draft of decision relating to the change of boundaries of the Republic of Serbia;
5. determine the territorial organisation in the Republic of Serbia;
6. decide on war and peace;
7. ratify international treaties;
8. announce a republic referendum;.
9. announce republic public loan, and decide on contracting debts by the Republic of Serbia;
10. elect and dismiss: the president and vice-presidents of the National Assembly; the prime minister, deputy prime ministers and ministers in the Government; the president and justices of the Constitutional Court, the Supreme Court and other courts; the republic public prosecutor and public prosecutors; the governor of the National Bank and other high-ranking officials as specified by law;
11. effect control over the work of the Government and other agencies, and high-ranking officials responsible to the National Assembly, in accordance with the Constitution and law;
12. grant amnesty for criminal offences;
13. perform other activities in accordance with the Constitution.
De hade alltså i själva verket fimpat statens makt, före någon annan republik. Det går inte att tolka på något annat sätt. Vad gällde juridik betydde det att Serbien plockade på sig Jugoslaviens lagar, men att sådana bara gällde när serberna tyckte att det passade dem bra.

Skriv svar