Statskupp i Storbrittanien

hilbert
Medlem
Inlägg: 3079
Blev medlem: 30 jun 2008 22:07

Statskupp i Storbrittanien

Inlägg av hilbert » 31 dec 2025 16:38

I Gunnar Walls bok om kalla kriget hävdas att det fanns planer på en statskupp i Storbritannien riktat mot Harold Wilsons labour regering.
Från boken:
Vid två tillfällen tycks det ha funnits planer på att få bort honom med hjälp av en kupp.
Spåren leder till Cecil King, en mäktig tidningsutgivare som gav ut 200 tidningar och tidskrifter, bland annat den stora tabloiden Daily Mirror.
King hade ett samtal med bland andra lord Mountbatten---.
Enligt vad som långt senare framkommit hade King sagt till Mountbatten att labourregeringen snart skulle falla att det skulle rinna blod på gatorna och att militären skulle komma att spela en roll.
Det skulle då behövas en man som folket hade förtroende för som kunde leda den nya regeringen- var Mountbatten intresserad?
Mountbatten frågade en annan man som var närvarande vid tillfället, denne sade då bekymrat att det lät som landsförräderi och Mountbatten lämnade då rummet.
Inte långt därefter gick King förbi redaktionsledningen på Daily Mirror och beslutade att en artikel som han själv skrivit skulle läggas in på förstasidan.
Den handlade om att Wilson skulle avsättas med utomparlamentariska metoder.
Kings agerande var så uppseendeväckande att han senare tvingades lämna posten ordförande för det tidningsimperium som han lett.
Ett program från BBC som sändes 2006 presenterade en rad belägg för att det funnits planer på en kupp mot Wilson, också 1974, sex år efter händelserna med Cecil King.
====
Det framkom i programmet att Marcia Williams, Wilsons sekreterare hade räknat med att hon och Wilson liksom hela labourregeringen skulle bli fängslade om en kupp sattes i verket
Jag måste säga att det låter lite märkligt.
Senast redigerad av 1 hilbert, redigerad totalt 31 gånger.

Stefan Lundgren
Stödjande medlem 2022
Inlägg: 13150
Blev medlem: 11 aug 2003 17:15
Ort: Uppland

Re: Statkupp i Storbrittanien

Inlägg av Stefan Lundgren » 31 dec 2025 17:37

Jag måste instämma att även jag själv blev lite förvånad och det är inte heller konstigt att det tas upp, historien är även till för att bli ändrad (t o m om det blir överraskning).

Stefan

Användarvisningsbild
a81
Medlem
Inlägg: 4758
Blev medlem: 14 jun 2005 15:31
Ort: Uppsala

Re: Statskupp i Storbrittanien

Inlägg av a81 » 01 jan 2026 12:09

Låter väl lite som motståndet mot Palme i Sverige, frågan är hur mycket substans det fanns i det, både i Sverige och i Storbritannien...

MickeW
Ny medlem
Inlägg: 12
Blev medlem: 09 okt 2021 15:46
Ort: STENUNGSUND

Re: Statskupp i Storbrittanien

Inlägg av MickeW » 02 jan 2026 14:08