Det står ingenstans att resolutionen fick 66% stöd, eftersom den bara fick 63%. Jag menar att när man nämner resolutionen så skadar det inte att ange med vilken marginal den saknade för att fälla presidenten. Hade ytterligare fem av socialistpartiets kandidater beslutat sig för att stödja resolutionen så hade Chiles dåvarande president, Salvador Allende, avsatts på helt demokratisk väg den 22 Augusti 1973. Det tål att tänka på.vints skrev: Var någonstans står det att 66% stödde resolutionen? Den engelska versionen är korrekt. Röstsiffrorna blev 81-47 så resolutionen fick inte 2/3 stöd som behövdes. Det står inte heller att högsta domstolen skulle ha ogiltigförklarat regeringen. Jag hittar bara det här citatet:
"In August 1973, a constitutional crisis was clearly in the offing: the Supreme Court publicly complained about the government's inability to enforce the law of the land..."
Varken Chamber of Deputies eller högsta domstolen rättfärdigar alltså en kupp.
Om man dessutom ser på anklagelseakten som 63% av Chiles Kongress ansåg att presidenten gjort sig skyldig till så behöver man inte vara alltför konspiratorisk för att förstå att vissa parlamentsledamöter var utsatta för hård press, kanske t.o.m. hot om våld och andra trakasserier mot sig själva och sina familjer (av regeringen) för att inte stödja resolutionen. Trots detta valde 63% av Kongressen (varav flera av Allendes egna) att stödja resolutionen.
Sedan slår du fast att den engelska versionen är korrekt och jag håller med dig. Kanske du tror att jag menade att den svenska versionen var opartisk medan den engelska var partisk. Tänk om, iså fall
Vidare skriver du att inget av detta rättfärdigar en kupp, och det har jag aldrig påstått heller. Däremot anser jag att en regering som agerar maktfullkomligt och inte rättar sig efter beslut av landets domstolar osv bör stoppas på något sätt, tyvärr för Chile och världen så antogs inte ovan nämnda resolution med 2/3 majoritet (saknades bara fem röster). Då hade världen (troligen) sluppit se Chile som diktatur under ett kvartssekel och innevånarna i Chile hade besparats mycket lidande.
Sunda demokratier som t ex de i västeuropa, USA, Kanada och Australien är stabila och tål törnar och tuffa tag utan att gå under för den skull. När det däremot gäller unga demokratier eller demokratier i länder som tidigare saknat demokratiska traditioner krävs det vaksamhet mot omstörtande och maktfullkomligt agerande. Det är en fin balansgång att gå ibland. De flesta håller nog med om att lite mer vaksamhet från Weimarrepublikens sida hade kunnat stoppa en av Europas värsta diktatorer från att komma till makten på 1930-talet. Alltså inte hindrat honom från att bli vald utan hindrat honom från att göra sig till diktator.