Skalman.nu Forum

Detta är ett forum för diskussioner kring alla aspekter av vår historia, tillhörande Marcus Wendels Skalman.nu & Recensioner på Skalman.nu

Forumet var finalist till Nationalencyklopedins Kunskapspris 2005.
Diskussionerna sker på svenska, norska eller danska.

Gå direkt till innehåll

Sveriges, Göthes och Vendes konung?

Diskussioner kring vår historia i allmänhet.
Värdar: Gutekrigaren & Hexmaster

Vendes?

Inläggav Anckarström 18 sep 2002 08:17

Svenska kungatitlar börjar ofta med 'Svears, Götars och Vendes konung'. Nu undrar jag, vad är detta Vende? - har det någonting med Vendeltiden att göra eller? Vilken landsdel syftas det på?
Användarvisningsbild
Anckarström
Medlem
Sweden
 
Inlägg: 193
Blev medlem: 08 sep 2002 04:35
Ort: Marestad, Suecia

Inläggav Haegg 18 sep 2002 14:34

Så här skriver NE:

Vendes konung, formel som från ca 1540 till 1973 ingick i den svenska kungatiteln, ursprungligen en del av den danska kungatiteln till följd av Danmarks expansion bland venderna på 1100-talet. Gustav Vasa började använda den som svar på att Kristian III av Danmark kallade sig Goters ('gotlänningarnas') Konge. "Vendes" (lat. Vandalorum) identifierades genom missförstånd med vandalerna, som ansågs ha besegrats av goterna (vilka tolkades som förfäder till svenskarna) under folkvandringstiden.
Haegg
Medlem
Sweden
 
Inlägg: 192
Blev medlem: 25 mar 2002 09:58

vendernas konung

Inläggav Stefan 03 okt 2002 14:14

titeln under 16-17-talet var inte så felaktig.
Venderna bodde ju i delar av dagens norra tyskland; och Sverige hade en hel del besittningar där inkl ett par univeristetsstäder, och invånarna där sågs periodvis som svenska medborgare, t.ex. apotekaren och kemisten Scheele. Rent formellt hörde ett par av städerna till sverige långt in i vår tid (även om det sågs mera som ett godmodigt skämt än politisk realitet).
Jag kan inte de exakta geografiska detaljerna på rak arm, men med lite god vilja var titeln "...och Vendes konung"inte alls missvisande.
Stefan
Medlem
Sweden
 
Inlägg: 2991
Blev medlem: 09 apr 2002 10:10

Inläggav *P* 07 okt 2002 14:55

Men varför fanns i så fall titeln kvar ända till 1973? Ett Överseende?
Användarvisningsbild
*P*
Medlem
Sweden
 
Inlägg: 335
Blev medlem: 04 apr 2002 10:57
Ort: Den fagra staden Klädskåp

till 1973

Inläggav Stefan 07 okt 2002 23:22

Varför titeln ändå till 1973?

Tja, gamla traditioner kanske.
Men annars jag tror faktiskt att det var just i den vevan som man ömsesidigt högtidligen men samtidigt skämtsamt godmodigt kom överens att förklara att universitetsstaden ifråga inte längre var skyldig Sverige vare sig skatt eller trohetsed, men att man förblev bästa vänner ändå.
- Tyvärr, det står stilla i mitt minne, Rostock och Stralsund?

Och 1973 skrev man om grundlagen, så då var det naturligt att man tittade över titulaturen och fraserna.
Stefan
Medlem
Sweden
 
Inlägg: 2991
Blev medlem: 09 apr 2002 10:10

Inläggav Lindir 08 okt 2002 01:02

Desto mer imponerande var ju annars titeln på latin, där han sades vara Rex Suecorum, Gothorum et Vandalorum, dvs svenskarnas, goternas och vandalernas konung. Man kan inte undgå att associera till Isidorus av Sevillas historia om svebernas, goternas och vandalernas konungar, Historia de regibus Gothorum, Vandalorum et Sueborum (början av 600-talet), som betraktades som en huvudkälla för inte minst goternas historia. Endast ordningen och en bokstav skiljer, med andra ord. Antagligen är det ingen slump - svenskarna försökte ju (redan då) framställa sig som urhemmet och förfäderna för alla viktiga germanstammar, och manifesterade gärna detta i sin konungsliga titel.

Vilka områden detta kunde motsvara i verkligheten var nog av underordnad betydelse. Venderna var ju inte direkt några signifikanta undersåtar - i så fall hade man behövt uppdatera titeln för varje litet folk man lade under sig (svenskarnas, finnarnas, samernas, ingermanländarnas, livernas, osv, konung ...). Den upplösta kopplingen till venderna var således knappast heller något som påverkade titulaturen.
Användarvisningsbild
Lindir
Medlem
Sweden
 
Inlägg: 3176
Blev medlem: 27 mar 2002 00:21
Ort: Göteborg

Inläggav catshaman 08 okt 2002 03:14

Det låter som "en fläkt från fornstora dar..."
Vill minnas att jag har nånstanns en kopierad titulatur i skönskrift från 1600-talet. Kungens underskrift går inte ihop med med skönskrift. Inte alla kungar kunne få sina barn att lära skönskrift.
.
Men vist kunne det imponera på nån och byråkrati och tradition är seglivade och oförstörbara. Jag har använt en skyddsformel i en traktat från mitten andra årtusendet f.Kr. Den fyller väl samma funktion fast man uttrycker sig lite annorlunda att de olika landskapen/ ländernas gudar skyddar vederbörande. Kungarna blev sedermera så stora att de påstod sig skydda länder och landskap. Ett ord kostar så lite
ha det casthaman
catshaman
Medlem
Sweden
 
Inlägg: 321
Blev medlem: 24 mar 2002 19:08
Ort: på Dal

Sveriges, Göthes och Vendes konung?

Inläggav Christian von Habsburg 15 jul 2004 09:18

Varför har den svenske konungen titeln "Vendes konung"? Detta syftar på vandalerna, från tidig medeltid. Varifrån kommer idéen att Kungen av Sverige är vandalernas Kung?
Användarvisningsbild
Christian von Habsburg
Medlem
Sweden
 
Inlägg: 71
Blev medlem: 03 jun 2004 21:07
Ort: Stockholm

Inläggav LasseMaja 15 jul 2004 09:36

Kan det inte vara så att man syftar på venderna? (folkslag som fanns i nordtyskland)
LasseMaja
Medlem
Sweden
 
Inlägg: 2721
Blev medlem: 22 jan 2003 08:19
Ort: Dalarna

Inläggav Christian von Habsburg 15 jul 2004 09:40

LasseMaja skrev:Kan det inte vara så att man syftar på venderna? (folkslag som fanns i nordtyskland)


- Dessa är väl desamma som vandalerna i Nordafrika?
Användarvisningsbild
Christian von Habsburg
Medlem
Sweden
 
Inlägg: 71
Blev medlem: 03 jun 2004 21:07
Ort: Stockholm

Inläggav LasseMaja 15 jul 2004 09:51

Nu är jag inte allt för kunnig på detta område, men jag tror inte att det är så. Venderna skall ha varit ett slaviskt folk som bodde i nordtyskland strax efter vikingatiden, vandalerna påbörjade väl sina vandringar tidigare än så? Kanske kan venderna ha varit kvarlämnade vandaler men vet man egentligen säkert varifrån vandalerna kom?
LasseMaja
Medlem
Sweden
 
Inlägg: 2721
Blev medlem: 22 jan 2003 08:19
Ort: Dalarna

Inläggav Dûrion Annûndil 15 jul 2004 10:35

Venderna var germaner, som dyker upp på andra sidan Oder i källorna först, sedan trängs de undan av Goterna till Tjeckien vid pass 400 e.Kr.

Venderna däremot är en slavisk folkgrupp, som dyrkar guden Svantevit i Pommern (ön Rügen närmare bestämt). Den danske kungen Valdemar den Store erövrade staden Arcona på 1160-talet och använde guden Svantevit som bränsle till soldaternas eldar. Efterföljaren Knut Valdemarsson erövrade Pommern på 1180-talet, gjorde hertigen Bogislav till underlydande, och tog titeln Rex Slavorum, eller de Venders Konge.

Alltså inte detsamma som Vandalerna.

Mvh -Dan
Användarvisningsbild
Dûrion Annûndil
Redaktionen
Sweden
 
Inlägg: 5531
Blev medlem: 18 aug 2003 14:56
Ort: Lite nordöst om Stockholm...

Inläggav Rubber Duck 15 jul 2004 10:53

Titeln de Venders konung ingick som Durion skriver i den gamla danska kungatiteln, efter Danmarks besittningar i södra Östersjön.

Gustav Vasa la till titeln Vendes konung till den svenska konungatiteln. Detta bottnade i rivaliteten med den danska kungen, som fortsatte att göra anspråk på Sveriges krona. Gustav Vasa kontrade med att göra anspråk på den obefintliga vendiska kronan.

Detta bottnade egentligen i ett missförstånd, eftersom han förväxlade venderna med vandalerna, som ansågs ha härstammat från från Sverige. Den svenska kungatiteln på latin löd således Rex Svecorum Gothorum et Vandalorum, medan den svenska löd Sveriges Göthes och Vendes konung.
Användarvisningsbild
Rubber Duck
Medlem
Sweden
 
Inlägg: 478
Blev medlem: 23 jul 2003 13:01
Ort: Sollentuna

Inläggav Christian von Habsburg 15 jul 2004 12:12

Rubber Duck skrev:Titeln de Venders konung ingick som Durion skriver i den gamla danska kungatiteln, efter Danmarks besittningar i södra Östersjön.

Gustav Vasa la till titeln Vendes konung till den svenska konungatiteln. Detta bottnade i rivaliteten med den danska kungen, som fortsatte att göra anspråk på Sveriges krona. Gustav Vasa kontrade med att göra anspråk på den obefintliga vendiska kronan.

Detta bottnade egentligen i ett missförstånd, eftersom han förväxlade venderna med vandalerna, som ansågs ha härstammat från från Sverige. Den svenska kungatiteln på latin löd således Rex Svecorum Gothorum et Vandalorum, medan den svenska löd Sveriges Göthes och Vendes konung.


Där ser man! Tack för infon.
Användarvisningsbild
Christian von Habsburg
Medlem
Sweden
 
Inlägg: 71
Blev medlem: 03 jun 2004 21:07
Ort: Stockholm

Inläggav LasseMaja 16 jul 2004 10:11

Dûrion Annûndil skrev:Venderna var germaner


Venderna däremot är en slavisk folkgrupp,


Jag antar att de första "venderna" skall vara "vandalerna", eller ... ?
LasseMaja
Medlem
Sweden
 
Inlägg: 2721
Blev medlem: 22 jan 2003 08:19
Ort: Dalarna

Nästa

Återgå till Historia - övrigt & allmänt

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: Bing [Bot] och 0 gäster